NVO tarybos pirmininkė Agnė Jazepčikaitė-Gaidienė: „Kviečiame visų sričių nevyriausybines organizacijas bendradarbiauti“

Praėjusių metų pabaigoje Druskininkų savivaldybės Nevyriausybinių organizacijų tarybos pirmininke išrinkta Agnė Jazepčikaitė-Gaidienė sako, kad nevyriausybinių organizacijų svarba kasmet auga, todėl joms turėtų būti aktualu ne tik vykdyti savo veiklas, bet ir bendradarbiauti tarpusavyje bei būti matomiems bendruomenėje.

Šiuo metu Druskininkų savivaldybėje socialinėje, kultūros, sveikatos, sporto, švietimo ir kitose srityse veikia apie 70 nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO). A. Jazepčikaitė-Gaidienė norėtų jas suburti bendriems tikslas ir kviečia jų atstovus su ja susisiekti.

Praėjusių metų pabaigoje Druskininkų savivaldybės Nevyriausybinių organizacijų tarybos pirmininke išrinkta A. Jazepčikaitė-Gaidienė/Asmeninio archyvo nuotrauka

– Agne, kaip praėjo pirmieji Tavo, kaip naujai išrinktos pirmininkės, mėnesiai? Ar jau spėjai suplanuoti svarbiausius darbus? Papasakok apie juos.

– Džiugu, kad naują NVO tarybą sudaro vietos valdžios ir NVO atstovai, kuriems rūpi NVO veikla. Jau pirmojo posėdžio metu sutarėme stiprinti NVO tarybos veiklą.

Sukūrėme ir „Facebook“ paskyrą „Druskininkų savivaldybės NVO“. Norime palengvinti nevyriausybininkams surasti aktualią informaciją vienoje vietoje. Čia dalijamės finansavimo konkursų kvietimais, mokymais, teisės aktų pasikeitimais ir kita informacija. Kviečiame NVO lyderius, savanorius čia viešinti savo organizacijų iniciatyvas.

Asociacija „Padėkime vaikams“ ėmėsi iniciatyvos vystyti Jaunimo savanoriškos tarnybos veiklą Druskininkų savivaldybėje, skatina socialinius partnerius sėsti prie vieno stalo ir diskutuoti jaunimo savanorystės tema

Su NVO taryboje dirbančiais ir ilgametės patirties turinčiais nevyriausybininkais – Rima Bocisiene, Laura Gardziulevičiene, Lilija Sereikiene, Žaneta Krivoniene ir Juozu Kazlausku – diskutavome, kas mums svarbu. Manome, kad pirmiausia NVO taryba turi turėti ryšį su NVO. Pirmas darbas, kurį darome, – ieškome Druskininkų savivaldybėje veikiančių NVO lyderių, jų kontaktų ir elektroninio pašto adresų. Savivaldybės administracijos ir biudžetinių įstaigų darbuotojai padeda tą daryti.

Artimiausiu metu NVO atstovus kviesime į NVO tarybos susitikimą. Norisi susipažinti, suprasti, kokias problemas, veikdami savo srityse, jie mato, pasidžiaugti gerąja patirtimi, dalintis aktualia informacija.

NVO taryboje norime diskutuoti apie viešųjų paslaugų perdavimą – tai puiki galimybė NVO plėsti savo veiklą. Mūsų savivaldybėje jau yra gerųjų pavyzdžių socialinėje srityje. Jaučiame Savivaldybės palaikymą tai plėtoti. Norime suprasti, ar nevyriausybininkai tam jau pasiruošę, ko reikia, kad jų kompetencijos ir motyvacija teikti kokybiškas paslaugas didėtų.

Jaučiame vietos valdžios norą skatinti savanorystę. NVO labiausiai prie to prisideda – dažniausiai šioje srityje veikia tik savanoriai. Svarbu juos pastebėti, išgirsti jų pasiūlymus. 2022-ieji paskelbti Savanorystės metais. Lietuvoje vyksta daug nuotolinių mokymų, renginių šia tema. Norisi ir Druskininkuose daugiau apie tai kalbėtis, išryškinti savanorių kuriamą naudą bendruomenei ir patiems savanoriams.

– Druskininkuose nevyriausybinių organizacijų – nemažai. Ar visos jos aktyvios? Kokiose srityse aktyviausios?

– Šiandien suskaičiuojame, kad Druskininkuose socialinėje srityje veikia 12, sporto – 14, bendruomenių – 15, kultūros ir turizmo – 14, neformaliojo švietimo – 7, sveikatos – 2, verslo ir kitose srityse – 8 organizacijos. Vis dažniau jų veikla aprašoma vietos spaudoje, vis drąsiau savo iniciatyvomis NVO dalinasi socialiniuose tinkluose.

Mano akimis žiūrint, labiausiai šiuo metu pastebimos yra socialinėje, kaimo bendruomenių ir verslo bei labdaros srityje veikiančios NVO. Norisi matyti ir kitas sritis. Tikrai žinau, kad ir ten yra aktyviai veikiančių žmonių.

– Kokią naudą NVO duotų tarpusavio bendradarbiavimas, didesnis matomumas?

– Kai kalbame apie NVO, visada turime mintyje, kad kalbame apie iniciatyvius žmones, kurie turi kūrybiškumo, organizuotumo „užtaisą“. Šie žmonės kuria pokyčius švietimo, kultūros, socialinėje, bendruomeninėje, verslo, sveikatos ir kitose srityse. Jie turi daug patirties, mato problemas ir gali pasiūlyti sprendimo būdų. Kaip rodo patirtis, prie vieno stalo susėdus vietos valdžiai ir nevyriausybininkams, gali gimti daug gerų idėjų. O jeigu dar ir verslas prisijungia… Juk visi siekia tų pačių tikslų – kad druskininkiečiams būtų geriau gyventi.

Pastebime, kad, ilgą laiką veikdami, NVO lyderiai, savanoriai dažnai susiduria su iššūkiais – asmeninio laiko, žmogiškųjų, finansinių resursų trūkumu, pasitaiko kliūčių, kartais nepalaikymu. Tai numuša sparnus, stabdo norą veikti. Vietos valdžios, gyventojų, vieniems kitų palaikymas, bendradarbiavimas padeda ne tik rasti sprendimo būdus, bet ir labiau pasitikėti savo jėgomis, motyvuoja plėtoti iniciatyvas.

– Kaip manai, ar visuomenė pakankamai žino, kas yra nevyriausybinės organizacijos ir ką jos veikia?

– Manau, kad žino per mažai. Druskininkuose veikia per 70 NVO, o apie kurių veiklas mes žinome? Dažnai net nesuprantame, kad viena ar kita graži iniciatyva inicijuojama nevyriausybininkų.

Svarbu labiau viešinti šių organizacijų kuriamą vertę Druskininkams. Čia veikiantys iniciatyvūs žmonės, savanoriai yra vertybė, tai – tikrasis pilietiškumas. Žmonės buriasi laisva valia, kuria tai, kas svarbu jiems patiems, o kartu apjungia ir bendraminčius. Jie savarankiškai imasi spręsti jų aplinkai aktualias problemas, nes patys yra arčiausiai žmonių ir žino jas geriausiai.

Šių iniciatyvų viešinimas padėtų druskininkiečiams rasti reikiamą pagalbą, paskatintų juos jungtis, pagelbėtų vietos gyventojams rasti sritį, kurioje jie galėtų realizuoti save. NVO tam yra puiki terpė.

Sudarėme sąrašą mums žinomų Druskininkuose veikiančių NVO. Prašome nevyriausybininkus su juo susipažinti ir informuoti, jeigu keitėsi vadovai ar kontaktai. Galbūt kažkurių organizacijų sąraše dar trūksta? Informacijos laukiame iki vasario 15 d. tel. 8 615 84052 arba el. p. druskininkunvo@gmail.com