Neįgaliesiems ir senyvo amžiaus asmenims bei jų artimiesiems padėti pasiruošęs Neįgaliųjų dienos centras

Kol patys ir mūsų artimieji esame sveiki, ko gero, retai kada susimąstome, kaip jaučiasi įvairių negalių turintys žmonės ar jų šeimų nariai, kas jiems padeda įveikti gyvenimo negandas ir susidoroti su kasdieniais iššūkiais. Bet, kai ištinka bėda, ir patiems tenka ieškoti pagalbos, tada tikru išsigelbėjimu tampa padėti galinčios įstaigos ir ten dirbantys specialistai.

A. Šapošnikovienė: „Socialinei darbuotojai Dovilei pirmai pavyko Aurimą „prisijaukinti“ / Roberto Kisieliaus nuotrauka

O. Lankelienė: „Esu laiminga, kad sūnus Augustas lanko centrą, kuriamegali sportuoti ir pabendrauti“ / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Centro lankytojai čia gali užsiimti mėgstama veikla, bendrauti ar dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Druskininkų savivaldybėje prieš pusmetį duris atvėręs Neįgaliųjų dienos centras teikia socialinės priežiūros paslaugas neįgaliesiems ir senyvo amžiaus asmenims bei jų artimiesiems. Dienos metu įvairaus amžiaus neįgalieji čia gali praleisti savo dieną, pagal poreikį užsiimti mėgstama veikla, bendrauti ar dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose. Tokiu būdu jų artimieji gali dirbti, mokytis ar tiesiog atsikvėpti ir pailsėti nuo sudėtingos kasdieninės šeimos nario priežiūros.

Centre dirbančios socialinė darbuotoja Dovilė Jastramskaitė ir slaugytojos padėjėja Aušrelė Žūkaitė jau spėjo pelnyti ir pačių centro lankytojų, ir jų šeimos narių pasitikėjimą ir pagarbą.

– Kiek žmonių naudojasi Neįgaliųjų dienos centro paslaugimis?

– Neįgaliųjų dienos centras gyvuoja jau daugiau nei pusę metų, jį lanko 9 žmonės, kol kas nuolat čia būna du-trys socialinių paslaugų gavėjai. Norėtųsi, kad ateitų daugiau lankytojų, ir ši paslauga būtų vis populiaresnė.

– Kuo patrauklus yra Jūsų centras?

– Neįgaliųjų dienos centre įvairaus amžiaus lankytojai bei jų artimieji gali gauti ne tik priežiūros paslaugą, bet ir dienos užimtumą. Čia jie gali užsiimti mėgstama veikla, ugdyti kasdieninius, bendravimo ar savarankiškumo įgūdžius. Socialinių paslaugų gavėjai ir jų artimieji gali pasirinkti norimą laiką ar net dieną, kada gali atvykti ir pasinaudoti paslaugomis. Paslauga patraukli ir tuo, kad Neįgaliųjų dienos centro paslaugomis gali pasinaudoti ne tik druskininkiečiai, bet ir miesto svečiai, kurie ketina atvykti į Druskininkus pailsėti, bet dėl skirtingų galimybių negali pasinaudoti kartu siūlomomis pramogomis ar paslaugomis.

Su kiekvienu lankytoju dirbame individuliai, atsižvelgiame į jų poreikius ir galimybes, nes ne visi gali dirbti vienodai. Teikiame ergoterapijos paslaugas, darome mankštą, sportuojame treniruoklių salėje. O svarbiausia, kad mes daug bendraujame, ir tai mūsų centro lankytojams yra kartais net svarbiau nei judėjimo įgūdžių tobulinimas. Todėl norėtųsi, kad centrą lankytų daugiau žmonių, kurie yra vieniši, neturi su kuo pasikalbėti. Norisi sumažinti jų socialinę atskirtį.

Centre sudaryta galimybė gauti maitinimą, fizioterapijos, kineziterapijos ar ergoterapijos procedūras. Neįgaliųjų judėjimą centre palengvina įsigyti neįgaliųjų vežimėliai, vaikštynės, specialus keltuvas ir kitos įvairios priemonės. Centro lankytojai, negalintys dalyvauti veiklose, gali pailsėti daugiafunkcinėse lovose. Laisvalaikis, užsiėmimai vyks ir lauko erdvėje, kur įrengta neįgaliesiems pritaikyta lauko žaidimų aikštelė.

Jeigu neįgalų asmenį prižiūrintis ar slaugantis žmogus turi sutvarkyti neatidėliotinus reikalus ar tiesiog pailsėti, jis gali centre palikti artimąjį ir būti ramus, kad čia juo bus saugiai pasirūpinta, jis bus prižiūrėtas, su juo bus dirbama.

Tokia paslauga gali pasinaudoti ir į kurortą atvykę svečiai, kurie, atvykę su negalią turinčiu ar senyvo amžiaus artimuoju, neturi kur jo palikti, bet norėtų skirti laiko sau, galbūt išmėginti procedūras ar pramogas. Sumokėję mokestį, jie gali būti ramūs, kad jų artimieji laiką leis saugioje aplinkoje, jais pasirūpins kvalifikuoti specialistai.

Dienos centras veikia nuo 7.30 iki 19 valandos, tačiau dirbama lanksčiai, atsižvelgiama į klientų poreikius.

Centre sudarytos sąlygos gauti fi zioterapijos, kineziterapijos ar ergoterapijos procedūras
/ Roberto Kisieliaus nuotrauka

– Ar paslauga mokama?

– Paslaugos kaina skaičiuojama individualiai, atsižvelgiant į paties žmogaus arba šeimos pajamas. Jeigu asmenys neveiksnūs, jiems paslauga tampa nemokama. Jeigu socialinių paslaugų gavėjo pajamos yra didesnė nei 2 VRP (valstybės remiamos pajamos), tada paslauga jam tampa mokama.

Mūsų centre teikiamų paslaugų kaina: 1 valandą –4 Eur, 4 valandos 12 Eur, 8 valandos –25 Eur i, para –55 Eur.

Centre dirbančios darbuotojos gali susikalbėti lietuvių, rusų ir anglų kalbomis.

Neįgaliųjų dienos centrui – lankytojų ir jų artimųjų padėkos

Aldona Šapošnikovienė: „Mano sūnus Aurimas čia pradėjo lankytis birželio mėnesį. Man buvo pasiūlyta pasinaudoti šio centro galimybėmis, kai kreipiausi dėl laikino atokvėpio paslaugos, kuri man buvo labai reikalinga. Po Naujųjų metų Aurimui sukaks jau 40 metų, jis – sunkus ligonis, turi visišką negalią, neveiksnus, man tenka viską už jį padaryti.

Per tuos kelis dešimtmečius aš daug ką išbandžiau – vedžiau jį į darželį, samdėme slaugę, auklėtojas ir mokytojas. Žinokit, jis iki šiol niekur nepritapdavo. Bet šitas centras Aurimui „prilipo“ nuo pat pirmos dienos. Jis labai noriai čionai eina. Kiekvieną rytą pasikelia, ir, nors kalba labai mažai, pasako; „Aš eisiu darban“.

Man atrodo, kad čia dirbančios darbuotojos yra tiesiog auksinės. Socialinei darbuotojai Dovilei pirmai per visus 40 Aurimo metų pavyko jį prisijaukinti. Mums šis centras – nepaprastas atradimas.  Pagalvoju, o jeigu tokia paslauga ir tokios nuostabios specialistės būtų buvusios prieš 30 metų – kaip būtų palengvėjęs mūsų su Aurimu gyvenimas! Jis būtų daug daugiau pasiekęs. Juk net dabar, beveik sulaukęs 40-ies, jis netikėtai pradėjo dėlioti kaladėles, nors iki tol jis net į televizorių nežiūrėdavo, nekalbant apie tai, kad jis nei rašo, nei skaito – tiesiog nieko negali daryti.

Aurimą dažnai kamuoja priepuoliai – per dieną jų gali būti net ir 15 ar 20. Kai buvo mažas, galėdavai jį ant rankų pasiimti ir nusinešti, kur reikia, o dabar jis suaugęs žmogus. Suprantate, nepajėgiu, net nedrįstu su juo išeiti į lauką. O čia dirbančios mergaitės su juo nuo centro net iki „Girios aido“ nueina!

Džiaugiuosi, kad Aurimas čia išmoko atlikti įvairius ergoterapinius pratimus, pavyzdžiui, pataikyti kaladėles į tokią mažą skylutę. Iki tol jis nieko panašaus nedarė. Man tai buvo sensacija. Kartą atėjau dienos metu, stebėjau, kaip darbuotojos dirba su mano sūnumi. Jis, mane pamatęs, parodė duris ir prašė išeiti, nes tuo metu dirbo. Negalėjau sulaikyti ašarų – taip jautru buvo. Šitos darbuotojos turi tokią didelę širdį, tiek jos savo darbui atiduoda, centro lankytojais rūpinasi lyg savo artimaisiais.

Aurimas visą jo gyvenimą yra mano darbas, nes kito darbo daug metų nebedirbu. Atsisakiau karjeros, nes man svarbiau buvo vaikas. O jis niekur nepritapo. Kol buvo gyvi mano tėvai, jie padėjo jį auginti. Tokių įstaigų, kurioje jį būtų galima palikti darbo metu, tiesiog nebuvo. Taigi man šitas Druskininkuose veikiantis Neįgaliųjų dienos centras yra didelis atradimas ir išsigelbėjimas. Neseniai Aurimas stipriai susirgo ir gal pusantro mėnesio nelankė centro. Net depresuoti pradėjo – jam taip jo trūko.

O kai tik vėl sugrįžo čionai, veide vėl pasirodė šypsena. Maniau, kad gali būti pamiršęs Dovilės išugdytus ergoterapijos įgūdžius, bet ne – jis viską prisimena. Štai ką reiškia šitame centre patiriamos geros emocijos, atsidavusios savo darbui darbuotojos, gera energetika ir sukurtos geros sąlygos čia būti. Man, kaip mamai, tai sunkiai nupasakojamas džiaugsmas.

Vienintelė problema man, kaip nevairuojančiai automobilio, atvežti Aurimą į centrą. Laimė, padeda dukra ir žentas“.

Ona Lankelienė, 36-erių Augusto mama: „Augustas nuo gimimo serga cerebriniu paralyžiumi, be to, jis stipriai neprigirdi. Bet jis visą laiką labai smalsus, labai pareigingas ir labai siekiantis tikslo. Jis darželį lankė, dar nevaikščiodamas – vaikščioti pradėjo 5 metų. Su juo reikėjo labai daug dirbti, abu su vyru, pasikeisdami, veždavome jį į sanatorijas ir išbūdavome 2 mėnesių gydymo ciklą. Labai stengėmės, kad jis atsistotų ant kojų.

Atsistojo. Mokykloje jau eidavo, į sienas pasiramsčiuodamas. Žinojome, kad jis negirdi, bet kol išsiaiškinome, kad jis dėl to ir nekalba. Laimė, po to pradėjome naudoti klausos aparatą. Jis viską labai noriai išmėgina.

Kai atsirado mokyklose pradinės specialiosios klasės, jis ten mokėsi. Po to didelėje mokykloje jis pakartojo 4 klasės kursą ir sėkmingai baigė 10, po to – 11 klasę. Dėl klausos ir judėjimo sutrikimų mokėsi Vilniaus kurčiųjų mokykloje, įgijo ir kompiuterinio raštingumo diplomą. Po to baigė Kauno dailės mokyklą, pats Kaune susirado darbą nuotoliniu būdu.

Taip pat sėkmingai Druskininkuose surado ir šitą centrą, kuriame yra galimybės sportuoti, pabendrauti. O ir čia dirbantis personalas – nuostabus ir mylintis savo darbą, randa bendrą kalbą su kiekvienu lankytoju, įsiklauso į jo poreikius, padeda, kiek tik gali. Čia juk lankosi žmonės su įvairiomis negaliomis, tarp jų – ir su judėjimo, jiems reikia daug pagalbos.

Tiesa, Augustas labai aktyvus – jam tiesiog laiko pritrūksta. Jis yra sėkmingai realizavęs projektą ir įkūręs savo įmonę „Augusto spauda“ stengiasi, dirba.“

Mantas J., 25-erių centro lankytojas: „Šis centras padeda man susikoncentruoti, nusiraminti, geriau mąstyti ir tiesiog geriau jaustis. Būdamas čia, imu geriau suprasti kitus žmones, mokausi, kaip su jais bendrauti, kaip suprasti kitokius negu aš žmones.

Jaustis geriau, sutelkti dėmesį ir jį išlaikyti labai padeda ir fizinė veikla. Čia galima naudotis treniruokliais, yra įvairių stalo žaidimų, loginių užduočių.

Man smagu čia sutikti naujų žmonių, su jais pabendrauti. Paprastai namuose dažniausiai būname vieni, artimieji turi ir savo gyvenimą, jiems tenka dirbti, todėl kartais trūksta to bendravimo, o čia užpildome tą trūkumą.

Visi mes turime įvairių problemų, skirtinga mūsų psichologinė būseną. Ir dažnai mus gali suprasti tik tie, kurie patys yra patyrę panašių išgyvenimų, yra patekę į tokią situaciją arba tie, kurie dirba su tokiais žmonėmis“.

Papildoma informacija

Neįgaliųjų dienos centras veikia Druskininkuose, Sveikatos g. 30 esančiose patalpose, darbo dienomis nuo 7.30 val. iki 19 val., savaitgaliais bei šventinėmis dienomis – pagal poreikį. Patalpos įrengtos, įgyvendinus projektą „Socialinės priežiūros paslaugų infrastruktūros gerinimas“ pagal 2014-2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą.

Teikiamomis paslaugomis gali naudotis ne tik Druskininkų savivaldybės gyventojai, bet ir miesto svečiai. Neįgalieji, senyvo amžiaus žmonės ar jų artimieji jau gali kreiptis dėl dienos centro paslaugų. Druskininkų savivaldybės gyventojų prašymus priima Socialinės paramos skyrius, Vasario 16-osios g. 7, Druskininkai.

Kontaktai Druskininkų miesto svečiams: Neįgaliųjų dienos centras, Sveikatos g. 30, Druskininkai, tel. 8 643 32715, el. p. dovile.jastramskaite@druskininkuspc.lt

Kontaktai Druskininkų savivaldybės gyventojams: Socialinės paramos skyrius, Vasario 16-osios g. 7, Druskininkai, tel. (8 313) 52 543 arba el. p. asta.luksiene@druskininkai.lt, daiva.skripkiunaite@druskininkai.lt

Klientai turi kreiptis tiesiogiai į Neįgaliųjų dienos centrą tel. 8 643 32715 arba el. p. dovile.jastramskaite@druskininkuspc.lt ir suderinti atvykimo bei paslaugos teikimo laiką.

Daugiau informacijos rasite Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro interneto svetainėje – https://www.druskininkuspc.lt/neigaliuju-dienos-centras-placiau/

Parengė Laima Rekevičienė