Naujoji Vyriausybės tvarka nustato griežtesnę kapaviečių priežiūros tvarką
Nuo 2017 metų kovo 1 dienos įsigaliojo LR Vyriausybės nutarimas, kuriuo sugriežtinta kapaviečių priežiūros tvarka ir Kapinių tvarkymo taisyklių pakeitimai. Nutarimu sugriežtinta kapinių tvarkymo taisyklės, leidimų laidoti neprižiūrimose kapavietės tvarka, kapinių prižiūrėtojo kaupiamų duomenų tvarkymas. Minėtas tvarkas turės patvirtinti ir Druskininkų savivaldybės Taryba.
„Savivaldybė tikrai didelį dėmesį skiria visos aplinkos tvarkymui, taip pat – ir kapinių priežiūrai. Belieka apgailestauti, kad apie naująją Druskininkų kapų priežiūros tvarką kalbantį Tarybos narį konservatorių Vilių Semešką tenka matyti televizoriaus ekrane, o ne besikreipiantį į Savivaldybės administraciją. Kyla klausimas, ar jam tikrai rūpi problema, ar tik norisi bet kokia proga patekti į eterį ir skleisti klaidinančią informaciją apie Druskininkus? Atsižvelgiant į sugriežtintus Vyriausybės reikalavimus kapų priežiūrai, numatyta tikslinti Druskininkų savivaldybės kapų priežiūros taisykles. Ir tai visai nesusiję su kieno nors noru pasireklamuoti televizijoje“, – sakė Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė.
Už Druskininkų savivaldybėje esančių kapinių priežiūrą atsakinga įstaiga – Druskininkų savivaldybės paslaugų ūkis. Visose kapinėse nuolat dirba darbuotojai, vykdantys kapinių priežiūros darbus. Siekiant padėti žmonėms, kurių artimieji palaidoti seniai, surasti artimųjų kapus, praėjusiais metais Savivaldybė kartu su Paslaugų ūkiu pradėjo įgyvendinti kapinių skaitmeninimo programą. Skaitmeninimas pradėtas nuo veikiančių Ratnyčioje esančių miesto kapinių. Visa informacija apie išduotus leidimus perkelta į specialią IT programą, kurią surasti galima Paslaugų ūkio interneto svetainėje. Suvedus pavardę arba leidimo laidoti numerį, galima patogiai surasti artimojo palaidojimo vietą.
Visose kapinėse yra apleistų kapaviečių – vien Ratnyčioje esančiose miesto kapinėse yra daugiau kaip šimtas apleistų, ne vienerius metus netvarkomų kapų.
Vyriausybė yra nustačiusi, kad kapines prižiūrinti įmonė, pastebėjusi, kad kapavietė neprižiūrima daugiau kaip metus, raštu įspėja apie tai už kapavietės priežiūrą atsakingą asmenį. Jei per metus laiko nuo įspėjimo įteikimo kapavietė vis tiek nesutvarkoma, tuomet kapavietės būklę turi vertinti savivaldybės sudaryta komisija, kuri dar dvejus metus turės stebėti, ar kapavietė tikrai netvarkoma. Galiausiai, jei per visus tuos metus neatsiranda kapavietę tvarkantys asmenys, minėta komisija priima sprendimą dėl neprižiūrimos kapavietės statuso, o neprižiūrimų kapaviečių sąrašas bus viešai skelbiamas internete.
Siekiant informuoti gyventojus apie jų pareigą tvarkyti artimųjų kapus, Druskininkų paslaugų ūkio specialistai apleistose kapavietėse padėjo informacines lenteles, tikėdamiesi, kad atsilieps artimieji. Paslaugų ūkio direktorė Birutė Jonušauskienė sakė, kad dalis žmonių sureagavo į informacines lenteles ir sutvarkė artimųjų kapus – toks ir buvo pagrindinis tikslas. „Didžioji dalis apleistų kapų – maždaug 1982-ų metų, tais metais atidarytos šios kapinės. Stengiamės ieškoti artimųjų, bet ne visada galime juos identifikuoti, todėl informacinių lentelių pagalba tikėjomės pasiekti kuo daugiau žmonių – galbūt žmogus, atėjęs tvarkyti savo artimųjų kapų ir ant gretimo kapo pamatęs lentelę, informuos artimuosius. Tikimės surasti kuo daugiau artimųjų, sutvarkysiančių apleistas kapavietes. Žinoma, rūpinamės, kad ne vieną dešimtmetį apleisti kapai būtų bent minimaliai tvarkomi – nupjauname žolę, sugrėbiame ir išvežame lapus, spyglius. Tačiau šiuos tvarkymo darbus juk turėtų atlikti artimieji. Beje, jeigu artimieji neturi galimybių prižiūrėti kapaviečių, mes teikiame šią paslaugą, turime Tarybos patvirtintą kapavietės priežiūros įkainį, kuris yra tikrai nedidelis – 3,48 eurai per mėnesį,“ – sakė B. Jonušauskienė.
Antradienį vienos iš nacionalinių televizijų žiniose matėme ir konservatorių V. Semešką, kalbantį apie Druskininkų kapaviečių priežiūrą. Paskambinę jam telefonu, vėl sulaukėme reikalavimo užduoti klausimą raštu. Uždavėme: „Gal galėtumėte atsakyti, kodėl dėl neprižiūrimų kapaviečių klausimo Jūs pirmiausia nesikreipėte į Druskininkų savivaldybės administraciją? Ar Jums tikrai rūpi problemos aktualumas ir jos sprendimo būdai, ar labiau norite dar kartą pasireklamuoti televizijoje?“.
V. Semeška į klausimą, kodėl nesikreipė į Savivaldybės administraciją, neatsakė. Nes, ko gero, jeigu būtų kreipęsis, nebūtų turėjęs progos kalbėti žiniose? „Man tikrai rūpi problemos, kurias būtina nedelsiant spręsti Druskininkų savivaldybėje. Viena iš jų, tai galimas kapų išniekinimas, smeigiant gėdos stulpus į kapavietes. Už tokius, mano nuomone, neetiškus veiksmus yra atsakinga savivaldybės įstaiga, kuri, tikiuosi, artimiausiu metu ras kitus problemos sprendimo būdus ir nešokiruos mirusiųjų artimųjų (jeigu bus minima mano pavardė Jūsų rengiamoje publikacijoje, prašau mano komentarą/nuomonę įdėti pilną ir neiškraipytą),“ – parašė mums V. Semeška. Citavome pažodžiui.
„Jeigu kapas iš tikrųjų neprižiūrimas, tai ar blogai, jeigu ant jo atsiras lentelė su užrašu, kad jis neprižiūrėtas? Juk ką gali padaryti kapinių prižiūrėtojas, jei kas nors, mūsų kapinėse palaidojęs savo giminaitį, išvažiuoja į Rusiją, Baltarusiją? Teko girdėti, kad čia yra palaidotų ir poilsiautojų iš Izraelio. Niekas tokių kapų neprižiūri, o ir žmogų, kuris būtų atsakingas už jų priežiūrą, rasti, ko gero, sunku. Tai ką tada daryti su tokiais kapais? O štai tas vienas mūsų konservatorius, kuris šia tema postringavo per vienos respublikinės televizijos žinias, gal galėtų tiesiog imti ir sutvarkyti bent vieną kapavietę? Apleistų kapų, kiek girdėjau, nėra daug. Man atrodo, jų sutvarkymas būtų tikrai naudingas darbas. Dabar susidaro įspūdis, kad jo vienintelis tikslas rasti ką nors, o kai nepavyksta – sugalvoti, kad tik patektų į televiziją“, – mintimis dalijosi druskininkietė Milda Klybienė.
„Mano Druskininkai“ Informacija