Lietuvos senjorai nesiskundžia – stiprina sveikatą pagal unikalią sveikatingumo metodiką
Nors dažnai girdime, kaip Lietuvoje blogai gyventi vyresnio amžiaus žmonėms, kurie skundžiasi per mažomis pensijomis bei negalėjimu „išbristi“ iš eilių poliklinikose, gerųjų pavyzdžių taip pat esama. Štai Druskininkų miesto senjorai dejuoti neskuba – vietoj to patys stiprina savo sveikatą, atradę seniai pamirštą, tačiau unikalią Karolio Dineikos sukurtą sveikatingumo technikų metodiką.
Kalbiname Joną Buroką, vieną iš aktyviausių Druskininkų miesto veikėjų, K. Dineikos sporto ir sveikatingumo metodikos propaguotoją. Druskininkų mieste gyvenantys senjorai kiekvieną dieną renkasi į nemokamas mankštas K. Dineikos sveikatingumo parke, kurias patys ir organizuoja. Tokio aktyvumo ir pozityvumo bei idėjų jiems pavydėti gali net jaunimas.
Kaip sako J. Burokas, iniciatyva veikti, sportuoti kartu gimė iš to, kad sveikata rūpintis tiesiog privalu visada – nuo pat ankstyvos jaunystės: „Kas iš to, kad dejuosi, reikia veikti, ypač, kai turime tokį unikalų paveldą, žmogų, kuris atidavė savo žinias tam, kad būtume sveiki. Mūsų tikslas – kad kuo daugiau žmonių iš naujo atrastų K. Dineikos palikimą, naudotų jo sukurtas sveikatingumo technikas ir daugiau judėtų, nes tai – vaistas nuo visų ligų“.
K. Dineikos sveikatingumo teorija paremta tuo, kad kiekviena sporto rūšis turi būti pritaikyta pagal mūsų mentalitetą, būdą, gyvenimo tempą. Todėl jis propagavo klasikines ir tautines sporto šakas, sveiką gyvenseną, sukūrė psichofizinės treniruotės pagrindus.
„Galima teigti, kad jis sukūrė lietuviui priimtiną sporto ir sveikos gyvensenos sistemą. Juk, pavyzdžiui, taiči mankšta nėra tokia artima lietuviui, o K. Dineika rasdavo būdų, kaip adaptuoti tokias sporto šakas lietuvio mentalitetui. Svarbu ir tai, kad per sportą jis propagavo tautinį paveldą, pavyzdžiui, sportui panaudodavo lietuvių tautinių šokių elementus,“ – pasakojo J. Burokas.
Deja, šiais laikas K. Dineika mažai kam žinomas, o juk jo indėlis lietuvių sveikatos būklei – didžiulis. Pas jį atvažiuodavo gydytis žmonės iš visos šalies. Vienas žymiausių K. Dineikos mokinių – Samuelis Tacas, turintis savo kineziterapijos kliniką Amerikoje, jo pacientai – aktorius Robertas De Niro, kompozitorius Andrew Lloyd Webber ir daugelis kitų žinomų žmonių. Samuelis vadinamas kūno užkalbėtoju, viename interviu apgailestavo, kad K. Dineikos – gydomosios kūno kultūros puoselėtojo – patirtis užmiršta.
„Samuelio Taco sėkmė tik įrodo, kokia efektyvi ir naudinga buvo K. Dineikos sveikatinimo metodika. Svarbu, kad kiekvienas galime iš naujo atrasti šį unikalų palikimą,“ – sakė J. Burokas.
Mankštos, kurias organizuoja aktyvūs Druskininkų senjorai, sutraukia šimtus druskininkiečių ir miesto svečių. Sveikatingumo susitikimai neapsiriboja vien tik mankštomis, vyksta ir paskaitos apie stuburo sveikatą, sveiką mitybą, masažo naudą ir ypatumus.
„Mūsų veiklos geografija – ne vien Druskininkai. Vykstame ir į kitus miestus, ne tik Lietuvos. Dalyvaujame įvairių sporto rūšių – nuo futbolo iki smiginio – varžybose, bendraujame, dalinamės patirtimi ir, žinoma, sveikatos stiprinimo patarimais,” – pasakojo Jonas Burokas.
Sveikatingumo mankštos, paremtos K. Dineikos metodika, Druskininkų K. Dineikos sveikatingumo parke vyksta kiekvieną dieną 10 valandą.
Olga Stančik