Jaunimo mainai: nuo aplinkosaugos iki sveikos gyvensenos paieškų

Trisdešimt jaunų žmonių lapkričio 18-27 d. leidosi į nuotykių, paieškų bei naujų patirčių kupiną kelionę. „Erasmus+“ programos finansuotuose jaunimo mainuose dalyvavo bendraamžiai iš Lietuvos, Gruzijos, Makedonijos, Lenkijos, Armėnijos ir Kroatijos. Jaunimas daugiau nei savaitę gilinosi į aplinkosaugos bei sveikos gyvensenos temas, išbandė skirtingus sveikos gyvensenos metodus, mokėsi ir dalinosi patirtimi.

Daug gerų emocijų mainų dalyviai patyrė, sportuodami kartu su Druskininkų „Bočiais“/JUC archyvo nuotrauka

 

Į kurortinį Druskininkų miestą atvykę projekto dalyviai pradėjo projektą nuo neformalių žaidimų, kurių metu susipažįstama bei pajuntama komandos dvasia. Projekto aptarimo metu didžioji dalis dalyvių sakė šių mainų metu ne tik atradę save, užmezgę naujus ryšius, bet ir sustiprėję, kaip asmenybės.

Mainų metu daug dėmesio buvo skiriama mus supančios aplinkos ir jos taršos problemoms spręsti. Jaunimas vieningai pritarė, kad visi privalo saugoti gamtą, ieškojo būdų, kaip protingai ir racionaliai naudoti jos išteklius. Skatindami pradėti nuo savęs, jaunuoliai kalbėjo apie dabartį bei rūpinosi, kaip ateities kartoms išsaugoti gamtos palikimą. Diskutuodami nacionalinėse, o vėliau ir tarptautinėse grupėse, jie išsakė savo mintis vandens, oro, dirvos taršos išsaugojimo, panaudojimo temomis, teikė pasiūlymus.

Itin daug dėmesio buvo skiriama ir sveikos gyvensenos ugdymui. Įsivertinus save šioje srityje, jaunimui buvo sudaryta galimybė išbandyti jogos, šiaurietiško ėjimo technikas. Daug dėmesio ir diskusijų buvo skirta sveikai mitybai, miegui, sportui ir žalingiems įpročiams, kurie vienu ar kitu atveju kenkia ne tik mums, bet ir šalia esantiems.

Projekto dalyviai apsilankė Druskininkų gydykloje. Su kokia nuostaba jie klausėsi Gydyklos vadovo Kęstučio pasakojimo apie sveikatinimo galimybes. Didžiausią nuostabą sukėlė krioterapijos procedūra, kurios metu odos paviršiaus trumpam atšaldomas ekstremaliai šaltoje (-160 C) azoto dujų aplinkoje.

Apsilankę UAB „Akvavita“, jaunuoliai susipažino su mineralinio vandens nauda, rūšimis, turėjo galimybę patys pamatyti, kokie įrengimai mažą plastiko ruošinį paverčia dideliu buteliu, kaip vanduo atkeliauja iš gręžinių ir patenka vartotojui. Jie taip pat sužinojo, kodėl vienas iš naujausių pakavimo apartų, kuriuos turi tik dvi gamyklos pasaulyje, vadinamas draugišku aplinkai. Draugiškas jis, pasirodo, todėl, kad supakuoja 6 paruoštus vandens butelius, naudojant tik ploną plastikinę juostelę, kuri yra ne tik patogi nešti, bet ir, išėmus vieną ar kelis butelius, lieka tokia pat patogi toliau naudoti.

Apsilankę UAB „Akvavita“, jaunuoliai susipažino su mineralinio vandens nauda, rūšimis, turėjo galimybę patys pamatyti, kaip vanduo atkeliauja iš gręžinių ir patenka vartotojui/JUC archyvo nuotrauka

 

Projekto dalyviai, pasiskirstę į 6 tarptautines komandas, vedė pamokas Druskininkų „Atgimimo“ mokykloje, ten pat su Druskininkų savivaldybės jaunimu diskutavo aplinkosaugos bei sveikos gyvensenos temomis. Didžiausia įspūdį projekto dalyviams paliko mūsų moksleivių išsilavinimas, šių temų išmanymas bei puikios anglų kalbos žinios.

Jaunimui labiausiai įsiminė įvairių šalių kultūrų pristatymai ir nauji neformalaus ugdymo mokymosi metodai, kai teko patiems ieškoti ir rasti atsakymus į svarbius klausimus.

„Negaliu patikėti, kaip greitai praėjo savaitė. Pati esu dalyvavusi daugelyje jaunimo mainų, bet šie mainai „Green Life“ buvo vieni iš įsimintiniausių. Prisipažinsiu, pati anksčiau labai nesidomėjau oro užterštumu, sveiku gyvenimo būdu, gamtos saugojimu. Tik šiuose jaunimo mainuose aš supratau, kaip man tai svarbu. Pradėjau vertinti tai, kas mane supa. Ir pradėjau tai saugoti.

Didelį įspūdį paliko dalyviai iš kitų šalių, papasakoję apie situacijas savo šalyse. Supratau, jog Druskininkai yra nuostabus miestas, kuriame daug gamtos ir švaros. Tik dabar tai pradėjau vertinti. Ačiū Druskininkų jaunimo užimtumo centrui už nuostabią patirtį. Šiuos jaunimo mainus aš prisiminsiu dar labai ilgai“, – sakė druskininkietė, buvusi „Erasmus+“ programos EST dalyvė Darija Švanba.

Mainuose dalyvavęs Eitvydas Karauskas teigė, kad mainai jam padėjo lengviau susibendrauti su žmonėmis iš kitų šalių: „Kadangi projekto tema buvo „Green life“, daug išgirdau apie mūsų ir kitų projekto dalyvių šalių aplinkos problemas. Sužinojau, ką aš galėčiau pats pakeisti. Pamačiau ir nemažai sveikos gyvensenos pavyzdžių, sužinojau, ką pačiam galbūt reikėtų keisti. Mainai organizuoti Druskininkuose, mano gimtajame mieste. Maniau, kad apie jį negaliu daugiau nieko įdomaus sužinoti, bet, pasirodo, klydau. Nustebino JUC, „Akvavita“, kitos įstaigos. Dauguma veiklų organizuotos grupėse, tad turėjau galimybę pagerinti savo įgūdžius šioje srityje.

Jaunuoliams įsiminė L. Volungevičiaus vesta jogos pamoka/JUC archyvo nuotrauka

 

Sužinojau, apie lyderystės galimybes, o tai, manau, yra svarbu kiekvienam žmogui. Projektas suteikė daug žinių ir įgūdžių, kurie padės man ateityje, kaip žmogui ir kaip darbuotojui ar darbdaviui.“

„Šie mainai mane, kaip žmogų, labai praturtino. Labai daug sužinojau apie ekologiją, ekologines problemas ir jų sprendimo būdus. Turėjau progą susipažinti su kitų šaliu žmonėmis ir jų kultūra. Su projekto dalyviais sutarėme labai gerai nuo pat pirmos dienos, iš jų mokiausi, kaip būti geresniu žmogumi. Labai džiaugiuosi, kad dalyvavau šiam projekte. 10 dienų prabėgo labai greitai, bet labai prasmingai ir laimingai. Geriausios 10 dienų mano gyvenime!“ – įspūdžiais dalijosi Markas Leonavičius.

„Šių jaunimo mainų metu daug sužinojau apie gamtos taršą, būdus, kaip jos išvengti ar bent jau sumažinti. Sužinojau ir apie sveiką gyvenseną, patobulinau anglų kalbos žinias, susiradau daug draugų iš kitų šalių, išgirdau daug įdomių dalykų apie kitų šalių kultūras. Įgijau daugiau drąsos, patobulėjau, kaip asmenybė. Be abejo, ir labai gerai praleidau laiką“, – kalbėjo Salvinija Leonavičiūtė.

„Jau teko dalyvauti dvejuose projektuose, tačiau šis, be abejonės, buvo pats smagiausias ir įdomiausias! Viskas labai puikiai organizuota, veiklos buvo ne tik linksmos, bet ir pamokančios. Užduotims atlikti reikėjo komandinio darbo bei kūrybingumo, o šios savybės šiais laikais, manau, yra reikalingos kiekvienam.

Projekto metu patobulinau bendravimo, kūrybinio mąstymo, anglų ir net rusų kalbų įgūdžius, sužinojau apie sveiką gyvenimo būdą, aplinkos taršos problemas ir jų sprendimo būdus. Šis projektas padėjo surasti daug bendraminčių, neįtikėtinai šaunių, malonių, veiklių ir įdomių žmogiukų. Jaučiuosi pozityvesnė, labiau pasitikinti savimi ir laukiu nesulaukiu, kada ir vėl galėsiu sudalyvauti panašiame projekte ir susitikti su „Green Life“ komanda. Ačiū už puikią savaitę“, – mintimis dalijosi Urtė Kortyna Bloznelytė.

Projektas nebūtų buvęs toks šaunus be mūsų draugų, todėl labai norim padėkoti Druskininkų „Ryto“ gimnazijos folkloro ansambliui „Racilukai“ už puikų Lietuvos kultūros vakarą, kurio metu projekto dalyviai ne tik susipažino su mūsų šalies tautiniu kostiumu, liaudies daina, bet ir šokiais. Sveikatinimo ir poilsio centrui AQUA bei Druskininkų gydyklai dėkojame už išsamų pristatymą, Druskininkų socialinių paslaugų, Šeimos paramos centrams ir ypatingai Druskininkų „Bočiams“ bei jų vadovei Zitai – už galimybę kartu sportuoti, šokti, pasisemti teigiamos energijos bei entuziazmo, kurio Bočių moterys nestokoja.

Jaunimas šokių sūkury sukosi kartu su Druskininkų „Ryto“ gimnazijos folkloro ansambliu „Racilukai“/JUC archyvo nuotrauka

 

Ačiū tariame UAB „Akvavita“ už išsamų „mineralinio vandens kelio“ pasakojimą, Lukui Volungevičiui – už jogos pamoką bei savo galimybių atradimo ribas, Druskininkų visuomenės sveikatos biurui – už šiaurietiško ėjimo žygio pravedimą, Druskininkų „Atgimimo“ mokyklai – už galimybę projektą ir jo veiklas pristatyti mokyklos mokiniams.

 

Aušra Nedzinskienė,

Druskininkų JUC direktorė