Jaunimo integracijos į darbo rinką programa – ne tik darbas vasarai, bet ir profesijos „pasimatavimas“

Jau antrus metus iš eilės vykdoma Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa sulaukia vis didesnio jaunų žmonių ir verslo atstovų susidomėjimo. Didėjant įmonių skaičiui, plečiasi ir jų teikiamų paslaugų įvairovė, siūloma vis daugiau jaunų žmonių profesines kompetencijas ugdančių darbo vietų. Druskininkų Jaunimo užimtumo centro direktorės Aušros Nedzinskienės teigimu, programa šiais metais patobulinta, suteikia galimybių jaunus žmones į darbo rinką įtraukti dar efektyviau, pasiūlyti jiems platesnį specialybių spektrą: „Šiais metais vykdyta Jaunimo verslumo skatinimo ir integracijos į darbo rinką programa labai nepasikeitė, tačiau pakoregavome tam tikrus niuansus, pagerinome sąlygas 14-15 m. jaunuolių įdarbinimui, kompensuodami darbdaviams papildomas socialinio draudimo įmokas. Džiugina ir tai, kad šiemet pačios įmonės profesionaliau pasižiūrėjo į jaunimą ir pakvietė „pasimatuoti“ tam tikras profesijas. Tai jaunimą motyvuoja išbandyti savo jėgas ir atsirinkti, kas jiems patinka.“ Šiemet sulaukta ir daugiau norinčių išbandyti šią programą. „Pernai pagal mūsų programą dirbo 196 jaunuoliai, šiemet paklausos rodikliai išaugo kone dvigubai.

Galutinių skaičių dar neturime, bet panašu, kad vasaros pabaigoje mūsų programoje bus sudalyvavę beveik 300 jaunų žmonių. O gal net daugiau, nes jaunimo, ieškančio darbo, vis dar atsiranda“, – apie programą pasakojo jos koordinatorė A. Nedzinskienė.

A. Nedzinskienė: „Džiugina ir tai, kad šiemet pačios įmonės profesionaliau pasižiūrėjo į jaunimą ir pakvietė „pasimatuoti“ tam tikras profesijas. Tai jaunimą motyvuoja išbandyti savo jėgas ir atsirinkti, kas jiems patinka.“/Justino Kygos nuotrauka

Jau antrus metus vykdomos programos nauda džiaugiasi ir verslo atstovai, ir jaunimas. Dažnai jaunam žmogui sunku surasti darbą vasarai, nes darbdaviai ieško nuolatinių darbuotojų, ypač jei jaunuolis nori dirbti ne paslaugų sektoriuje, o išbandyti save tam tikroje srityje, su kuria galbūt sies savo ateitį.

Iki šiol darbdaviai galimybių pasiūlyti trumpalaikę darbo vietą negalėjo, tačiau Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa atvėrė kelius ir darbdaviams, ir jauniems žmonėms, norintiems išmėginti skirtingas specialybes.


UAB „Via Nobile“ direktorė Aušra Ramoškienė šią programą vertina, kaip gerą postūmį verslui ir jauniems žmonėms: „Be akivaizdžių privalumų – mažų darbo vietos kaštų už minimalią riziką darbdaviui ir atlyginimo jaunajam darbuotojui, tokia programa suteikia ypatingai svarbią galimybę jaunuoliams „apsiuostyti“ tam tikrose srityse, padeda atsirinkti, koks darbas trauktų ateityje, leidžia išbandyti jėgas dar nepatirtose situacijose. Maža to, ir pats darbdavys yra priverstas nesustabarėti, tampa atviresnis jaunajai kartai, jų pasaulėžiūrai. Užsimezga tarpusavio supratimas tarp skirtingo amžiaus žmonių“. A. Ramoškienė džiaugias ne tik programa, bet ir jaunąja darbuotoja Aiste Dagyte, kuri jau parodė, jog amžius ir rimtame darbe – ne kliūtis. „Jaunuoliai yra linkę norėti bei siekti vis daugiau, neužsistovėti vietoje. Tokia yra ir mūsų Aistė. Savo veržlumu, energija, greita reakcija ji pranoko mūsų lūkesčius“, – jaunąją pardavimų ir rinkodaros specialistę gyrė „Via Nobile“ direktorė Aušra.

Pati Aistė Dagytė pasakoja šiame darbe išmokusi ne tik tvarkyti dokumentus, bet ir greitai reaguoti, valdyti stresines situacijas. „Mano darbas yra gana elementarus – atėjus klientui, turiu jam padaryti leidimą ir draudimą, suvesti visus duomenis į sistemą. Tačiau, kai vienu metu ateina daug žmonių ir tenka operatyviai ir be klaidų visus aptarnauti, – tenka paprakaituoti. Pradėjusi čia dirbti supratau, kad teks pasistengti. Pamažu išmokau viską atlikti sklandžiai. Dabar supratau, kad pasikeičiau ir pati, pažinau save, savo galimybes ir kai kuriuos trūkumus. Ši darbas man labai patinka, nes, įsidarbinusi čia, gavau unikalią galimybę patirti, ką reiškia dirbti su dokumentais, su žmonėmis ir tai daryti visu krūviu. Ateityje ši patirtis man pravers, renkantis bet kokį darbą, nes įgijau labai įvairiapusės patirties“, – savo vasaros darbu džiaugėsi Aistė.


„Vita flora“ medelyno vadovas Eugenijus Popovas džiaugiasi, kad ši programa padeda smulkiajam verslui apmokyti daugiau jaunų žmonių, norinčių save išbandyti vienoje ar kitoje specialybėje: „Ši programa leidžia mums priimti daugiau jaunų žmonių, kuriems įdomi sodininkystė, juos apmokyti. Patys, be finansinės pagalbos, to nesugebėtumėme. Dabar galime su šia veikla supažindinti daugiau žingeidžių jaunuolių.“

Augalų prižiūrėtoju dirbantis Rokas – patenkintas savo darbu. Sako, kad jam patinka vasarą leisti produktyviai: „Šį darbą radau sąraše, o pabandyti paragino draugė. Man patinka prižiūrėti augalus ir nebijau anksti keltis. Tai nėra labai sudėtingas darbas, bet žinių vis tiek reikia. Pavyzdžiui, anksčiau nežinojau, kad augalai nemėgsta per gausaus laistymo. Prieš tai maniau, kad kuo drėgniau, tuo augalas laimingesnis.“


Sutuoktiniai Justina ir Eimantas Mazaliauskai jau ketverius metus šalia Druskonio ežero nuomoja pramogines transporto priemones – velomobilius, elektrinius paspirtukus, taip pat leidžia vaikams džiaugtis batutu, oro kamuoliais ir taip stengiasi užimti miesto svečius. Šiemet porai į pagalbą atėjo keturi jaunuoliai, įsidarbinę pagal JUC vykdomą verslumo skatinimo ir integracijos į darbo rinką programą. „Labai džiaugiamės iniciatyva ir dar labiau džiaugiamės, galėdami pasiūlyti darbo vietas būtent jaunuoliams, kuriems dėl amžiaus sudėtinga rasti darbą“, – pasakojo verslininkė Justina, pridurdama, kad programa patraukli ir gera tuo, kad ji lanksti ir jaunuolio, ir verslininko atžvilgiu. Verslininkas gauna kompensaciją už indėlį į jauną žmogų, o jaunuolis įgauna taip reikalingos patirties.

Prie batuto dirbanti Ugnė apie JUC programą sužinojo mokykloje, o darbą rado pateiktame sąraše. Mergina į mylimą darbą sugrįžo jau antrą vasarą. „Man labai patinka dirbti su žmonėmis, todėl čia man gera. Čia dar geriau pramokau anglų ir rusų kalbas, pradėjau lengviau bendrauti. Iš pradžių net nelabai suprasdavau, ko žmonės klausia, todėl suvokiau, jog reikia pasitempti ir dabar džiaugiuosi, nes pradėjau bendrauti laisviau. Šiltas, jaukus kolektyvas, geri, supratingi vadovai paverčia darbą švente, todėl darbuojuosi čia jau antrą vasarą“, – savo darbo patirtimi dalijosi Ugnė.


 

VšĮ „Profesijų spektro“ metodininkė Ignė Urmanavičienė giria JUC vykdomą programą, kuri, jos teigimu, moko abi puses: „Įdarbindami jauną žmogų, kurį reikia supažindinti su darbo principais ir specialybe, mes mokomės patys. Mokomės suprasti, paaiškinti taip, kad žmogus įsisavintų informaciją, bet neperkrautų galvos. O jaunam žmogui – tai puiki patirtis „pasimatuoti“ profesiją, išmokti atsakomybės, darbo specifikos ypatumų.“

Dokumentus VšĮ „Profesijų spektre“ tvarkanti Viktorija apie šį darbą sužinojo iš sesers ir, pabandžiusi, suprato, kad neapsiriko: „Norėjau vasarai darbo, tik nežinojau kokio. Sesuo paskatino pabandyti dirbti čia. Darbo pobūdis pasirodė neįprastas, įdomus, nutariau pabandyti – norėjau išmokti kažko naujo. Niekada nedirbau su dokumentais, jų netvarkiau, tad patirtis pasirodė ir naudinga ir įdomi. Adaptuotis ir suprasti metodiką užtrukau vos kelias dienas. Smagiausia, kad išmokau to, ko niekada nesu dariusi. Jau spėjau priprasti prie šios veiklos. Manau, įgyti įgūdžiai, kaip tvarkyti dokumentaciją, pravers ateityje, nes ketinu būti kūno kultūros mokytoja, o mokytojai dažnai turi mokėti užpildyti nemažai dokumentų. Labai tikiuosi, kad programa tęsis ir kitais metais, kad galėčiau čia sugrįžti.“


UAB „Pavilijonų pasaulis“ vadovas Romas Volungevičius tvirtina, kad darbuotojų susirasti sunku, ypač, kai vaikus dirbti atveda tėvai: „Kai mama nori, kad jaunuolis dirbtų, o pats paauglys nenori, tada ir prasideda visos bėdos. O kai ateina žmogus, tikrai norintis dirbti, nėra smagiau, nes norisi perteikti visą patirtį, darbo subtilybes. Jaunas žmogus kaip kempinė sugeria informaciją, jei tik nėra atitemptas mamos. Pas mus dirbantis Karolis yra darbštus ir pozityvus, – nors yra ir sunkių darbų, jaunuolis niekada nesirauko, noriai imasi visko, ko jo paprašome. Su tokiu žmogumi malonu dirbti, jį paruošti kvalifikuotam darbui.“

Šešiolikametis Karolis neišsigando sudėtingesnio darbo. UAB „Pavilijonų pasaulyje“ montuotoju įsidarbinęs vaikinas džiaugiasi įgijęs naujos patirties ir įgūdžių, praversiančių ateityje: „Šis darbas reikalauja kruopštumo, atidumo, kai reikia virinti tentus iš atraižų, taip pat ir fizinės jėgos, juos montuojant. Bet man visai patiko neįprastas darbas ir kad įgijau patirties, kurios be šio darbo nebūčiau įgijęs. Dabar jau moku elgtis su tam tikrais įrankiais, valdyti virinimo aparatą, montuoti. Be to, dažnai tenka kartu su komanda ir po Lietuvą pakeliauti, naujus kraštus pamatyti, o tai praskaidrina visą rutiną.“


„Dzūkijos golfo“ projektų vadovas Kęstutis Jezepčikas teigė, kad ši programa padeda jauniems žmonėms rasti naudingą vasaros užsiėmimą ir įgyti naudingos patirties: „Džiaugiamės, kad jauni žmonės ieško darbo ir dar labiau džiaugiamės, galėdami jį pasiūlyti. Jaunuolis, atėjęs pas mus, ne tik prasmingiau praleis vasarą, užsidirbs, bet ir įgis patirties, atsakomybės, kurių prireiks ateityje. Gerai, kad visos geros iniciatyvos neaplenkė ir mūsų golfo aikštyno.“

Golfo laukus prižiūrintis ir jų tvarka besirūpinantis Ričardas teigė, kad šis darbas buvo lyg išsigelbėjimas nuo neįdomios vasaros: „Džiaugiuosi, kad galėjau įsidarbinti, nes visą vasarą nieko neveikti būtų gaila. O dabar ir pinigų užsidirbu ir laiką leidžiu gražioje aplinkoje, golfyne, kur atvažiuoja įdomūs žmonės ir kolektyvas malonus.“


„Atgimimo“ mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkiui Jonas Jančiulis nustebo, kai du buvę mokiniai pasisiūlė dirbti mokykloje ir gražinti jos aplinką: „Vaikinai į darbą pasiprašė patys, nes norėjo ateiti dirbti į savo mokyklą. Tai man pasirodė keista, nes šiaip vaikai linkę vasarą nuo mokyklos laikytis atokiai. Dabar, kai darbininkai atostogauja, jie mums labai padeda. Iš pradžių vyrukai dažė baldus, vidaus patalpas, sutvarkė stadiono šuoliaduobę dabar surenka naujus baldų komplektus, gražina mokyklos aplinką

Draugai Margirdas ir Rapolas teigia, kad tokį darbą pasirinko dėl to, kad šiais metais teko atsisveikinti su mokykla, tad norėjosi po savęs palikti ją gražesnę kitoms kartoms. „Įsidarbinau, nes atostogos trunka tris mėnesius, o veikti nėra ką. Sugalvojau, kad reikia pasiprašyti į savo mokyklą, galbūt pabandyti palikti ją gražesnę kitiems. Pasiūliau ir draugui, jis sutiko – taip atsidūrėme čia“, – pasakojo pagalbiniu darbininku „Atgimimo“ mokykloje įsidarbinęs Margirdas.

Jo draugas Rapolas teigia labai apsidžiaugęs pasiūlymu padirbėti kartu: „Gerai, kad pavyko vasarą įsidarbinti būtent čia. Ir dar užsidirbti, o ne dykinėti. Labai smagu, kad, išeidami, paliksime mokyklą sutvarkytą ir atnaujintą. Manau, ši patirtis išeis į naudą ir mums, ir mokyklos bendruomenei.“ Vaikinai teigia, kad šis darbas juos išmokė kruopštumo ir teisingų darbo įgūdžių: „Kai tik pradėjome dirbti, pasirodė, kad visiškai nemokame dažyti. Darbininkai mums parodė, kaip reikia užsimaišyti dažus, tvarkingiau atlikti darbą, tad labai smagu, kad dabar galėsime jau ir patys kokį remontą atlikti savarankiškai, manau, ši patirtis tikrai išeis į naudą.“


VšĮ „Kantri medija“ fotografu, operatoriumi ir vaizdo montažo specialistu dirbantis Justinas teigia darbą susiradęs dėl noro išbandyti save fotoreporterio kailyje: „Vasarą panorau dirbti todėl, kad išbandyčiau save srityje, kurią labai norėjau išbandyti jau seniai – reportažinėje fotografijoje, filmavime, vaizdo įrašų montavime ir taip pat šiek tiek užsidirbti,“ – teigia šiais metais mokyklą baigęs vaikinas. Paklaustas, kokios patirties tikėjosi gauti ir ar lūkesčiai pasiteisino, Justinas šypsosi ir linksi galva: „Aš tiek nesitikėjau, kiek gavau. Čia patobulinau visus turėtus įgūdžius ir įgijau naujos patirties, pradedant filmavimu, fotografijos kompozicijos bei techniniais ypatumais, baigiant patirtimi, bendraujant ir susipažįstant su naujais, dažnai garsiais ir žinomais žmonėmis. Taip pat šis darbas pagerino darbų planavimo bei disciplinos įgūdžius“, – vasaros darbo įspūdžiais redakcijoje dalijosi Justinas.

 

Programos žinomumas Lietuvoje išaugo

Geras pavyzdys užkrečia. Tai patvirtina ir programos koordinatorė A. Nedzinskienė, iniciatyvą pristačiusi jau keliose savivaldybėse. „Vis daugiau savivaldybių kviečia mus pasidalinti patirtimi, nes nori suteikti tokias galimybes savo jaunimui. Jau konsultavome Šakių rajono bei Elektrėnų savivaldybes. Labai džiaugiamės, galėdami skleisti tokią „gerąją naujieną“ visai Lietuvai. Tikimės, kad po dar kelių sėkmingų vasarų mumis susidomės ir užsienis. Kol kas programa pasiteisino ir girdime tik gerus atsiliepimus“, – programos sėkme džiaugėsi JUC direktorė A. Nedzinskienė.

 

Parengė Miglė Krancevičiūtė