Išdalinti nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“ – tarp apdovanotų geriausių idėjų yra ir Druskininkams skirti projektai
Praėjusią savaitę Vilniuje apdovanotos geriausios idėjos Lietuvos miestams – tvarių miestų idėjas generuojantys nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“.
Šiemet konkurse „Išmanusis miestas 9“ dalyvavo rekordiškai daug Lietuvos savivaldybių ir buvo pateiktas rekordinis kiekis projektų – net 54. Architektai, urbanistai, inžinieriai ir interjero dizaineriai galėjo rinktis kurti erdves ir keturioms Druskininkų savivaldybės teritorijoms.
Studentu kategorijoje antroji vieta atiteko „Vilnius Tech“ universiteto studentei Marijai Krivickei, kuri Druskininkams pasiule M. K. Čiurlionio meno mokyklos projekt¹ / STRUCTUM archyvo nuotrauka
Pasak Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko, nusprendus dalyvauti konkurse, iš karto buvo akcentuojama, kad Druskininkams svarbūs išskirtiniai, vertę kuriantys projektai: „Lengviausiu keliu niekada neiname – to tikėjomės ir iš konkurse dalyvavusių studentų bei profesionalių architektų. Kurti Druskininkams pasirinko 10 komandų – gavome daugiausiai pasiūlymų iš visų konkurse dalyvavusių savivaldybių. Druskininkai įkvepia kurti ir tai mane labai džiugina.“
Konkursui buvo pateiktos keturios Druskininkų savivaldybės teritorijos, kurių plėtra ir atnaujinimas svarbūs bendruomenei: Druskininkų istorinio „Saulės tako“ atnaujinimas, Nemuno upės krantinės Druskininkuose pritaikymas ir plėtra, aktyvaus poilsio šeimoms erdvės sukūrimas tarp Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro ir Baravykų gatvės bei Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos plėtros vizija.
Komisiją, nusprendusią, kurie projektai yra geriausi, sudarė žinomi architektai, urbanistai, statybų sektoriaus atstovai iš Lietuvos ir užsienio.
Projektą „Išmanusis miestas“ globoja LR Aplinkos, Vidaus, Kultūros ir Susisiekimo ministerijos.
Baigiamajame konkurso renginyje dalyvavo Druskininkų savivaldybės vicemeras Simonas Kazakevičius, Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja Lina Gaidžiūnaitė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Joana Verbickienė bei jos pavaduotojas-vyriausiasis architektas Vilius Margelis.
Atsiimdamas padėką už dalyvavimą konkurse, vicemeras S. Kazakevičius sakė, kad konkurse Druskininkams pateikti projektiniai pasiūlymai yra drąsūs ir įdomūs – kuriant Druskininkus, jie tikrai bus panaudoti ateityje: „Projekte „Išmanus miestas 9“ dalyvavome, tikėdamiesi šiuolaikiškų, drąsių sprendimų ir siūlymų, inovatyvaus požiūrio, kuris padėtų atskleisti Druskininkų autentiškumą. Šaunu, kad konkursas suteikia galimybių savo talentus parodyti ne tik profesionalams, bet ir studentams. Linkiu, kad konkurso dalyviai savo architektūrinį pėdsaką ateityje paliktų Druskininkuose.“
Už geriausią inžinerinį sprendimą Susisiekimo ministerijos įsteigtas prizas atiteko Kauno technologijos universiteto studentui Tautvydui Zykevičiui, kuris Druskininkų savivaldybei pasiūlė M. K. Čiurlionio meno mokyklos prie Vijūnėlės ežero projektą.
Baigiamajame konkurso renginyje dalyvavo ir Druskininkų savivaldybės atstovai / STRUCTUM archyvo nuotrauka
„Pastatas suprojektuotas taip, kad skirtingos funkcijos galėtų veikti autonomiškai. Šioje diagramoje orandžine spalva pažymėta dailės mokyklos funkcija kartu su technine, kuri pagrinde tarnauja mokyklos funkcionavimui. Vaikų (moksleivių) laisvalaikis ir pamokos atskirtos nuo viešųjų interesų: vaikams paliktas antras aukštas ir pušynas pietinėje sklypo pusėje, kur jie žaidžia ir kartu mokosi, semiasi įkvėpimo“, – taip apie savo projektą rašė jo autorius.
Studentų kategorijoje antroji vieta atiteko „Vilnius Tech“ universiteto studentei Marijai Krivickei, kuri Druskininkams pasiūlė M. K. Čiurlionio meno mokyklos projektą. Darbo vadovas – prof. doc. Audrius Ambrasas. M. Krivickės projektas pelnė ir Druskininkų savivaldybės simpatijas.
„Jungtys architektūroje gali būti suprantamos tiesiogiai arba metaforiškai. Šis baigiamasis darbas nagrinėja vaiko, meno, dailės, kultūros ir gamtos ryšį. Konkrečiau – projektuojama vaikų meno mokykla Druskininkuose, kurioje vaikai mokosi dailės paslapčių. Šiame darbe tyrinėjamos skirtingos jungtys, naudojamos architektūroje“, – savo darbą aprašo autorė.
Šių metų konkurso šūkis – „Išmanusis miestas – tvarumo ir technologijų sinergija“, tad konkurso dalyviai rengė projektus, remiantis darnaus miesto principais, kurie dera su inovatyviomis technologijomis, ekologiškumu, taršos mažinimu bei energetinių resursų taupymu.