Į pažangą – su tradicijų ir inovacijų deriniu
Ketvirtadienį į žurnalo „IQ“ surengtą forumą „Druskininkai: subalansuotas miestas harmoningam gyvenimui“ susirinkę dalyviai ir svečiai nagrinėjo ir aptarė Lietuvos regionų plėtros perspektyvas.
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius forumo dalyviams dėstė, kaip regionai turėtų pasiruošti pokyčiams, kuriuos lems naujas 2021–2027 metų Europos Sąjungos biudžetas ir pasikeitusios ES investicijų kryptys. Pranešėjas siūlė atkreipti dėmesį į regionų bendradarbiavimą ir gebėjimą kurti investicijoms palankią aplinką, išryškinant savitus kiekvieno regiono privalumus.
Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas pabrėžė, kad Lietuvos ūkis stabiliai auga, didėja vartojimas ir gerovė, tačiau atotrūkis tarp didžiųjų miestų ir regionų – vis dar akivaizdus, o didžiausią nerimą turėtų kelti demografinė padėtis, lemianti darbo jėgos trūkumą. Reaguodami į pranešimą forumo dalyviai sutarė, kad jungčių tarp sostinės ir regionų turi daugėti – būtina sukurti daugiau erdvės diskusijoms ir bendravimui atvirų formatų.
Kad tik aktyviai bendraujant ir tariantis sukuriamos geriausios idėjos ir vizijos, yra įsitikinęs Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. „Druskininkų sėkmės istorija kuriama ant tvirto pagrindo – atgaivinant ir puoselėjant senas tradicijas, paveldą. O šiandien mes drąsiai jungiame praeitį su ateitimi – inovacijomis, kurias siūlo mokslas ir verslas. Esame ne kartą įrodę, kad Druskininkai – naujoms idėjoms atviras ir ambicingas miestas, nes norėdami išlikti konkurencingi, turime ieškoti įvairių alternatyvų, kurios padėtų miestui išsiskirti iš kitų“, – kalbėjo meras.
Sveikatingumo temą toliau nagrinėjo forume dalyvavusi prof. dr. A. Diržytė. Pasak psichologės, technologijų eroje žmonės dažnai pamiršta apie natūralią gamtos galią ir įtaką gerai savijautai. Profesorė akcentavo, kad įtampa, nerimas ir nuolatinis stresas sukelia vis daugiau tiek fizinės, tiek psichikos sveikatos problemų. Užtat galimybė pajusti harmoniją su gamta – ramina ir gydo. A. Diržytės teigimu, skubantis šiandienos žmogus dažnai nepastebi ir nesvarsto, kad geriausias vaistas yra čia pat gamtos apsuptyje – pasivaikščiojimas paupiu per apsnigtą pušyną.
Kad nuostabi gamta ir švarus oras yra Druskininkų turtas tikino ir patys IQ forumo rengėjai. Būtent toks miesto suvokimas padiktavo ir šio forumo konceptą – renginio dalyviai buvo kviečiami atsisakyti cigarečių, kurių dūmai yra kenksmingi aplinkiniams. Konferencijos organizatorių teigimu, sparčiai besivystančios technologijos padeda spręsti rūkymo ir su juo susijusio pasyvaus rūkymo problemą. O negalintiems atsisakyti šio įpročio net pačios tabako kompanijos kuria alternatyvas – pasaulyje pripažintus bedūmius tabako gaminius, kuriuos vartojant nekenkiama aplinkiniams. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, bedūmiai tabako gaminiai nacionaliniu lygiu pripažinti kaip geresnė alternatyva įprastoms cigaretėms.
Taip forumo organizatoriai Druskininkuose pasiekė ambicingą tikslą – surengė pirmąją Lietuvoje be cigarečių dūmų konferenciją, kuri, kaip teigia organizatoriai, prisidėjo prie subalansuoto miesto harmoningam gyvenimui kūrimo.
Tad renginys Druskininkuose svečiams įsiminė ne tik dėl aktualių pranešimų, įžvalgų, diskusijų, bet ir dėl išskirtinės aplinkos – inovatyvių sprendimų ir pavyzdžių, kurie parodė, kaip mokslo ir technologijų deriniai gali veikti žmogaus ir visuomenės gyvenimo kokybę, kurti harmoningus santykius su aplinka.
Forume ne kartą nuskambėjo mintis, kad Druskininkai yra naujovėms atviras miestas, neretai ir kitoms savivaldybėms parodantis, kaip kuriant pažangius projektus galima formuoti harmoningą aplinką. Lietuvoje ir užsienyje gerai žinomas Vandens parko kompleksas, Sniego arena, Lynų kelias – tik keli iš daugelio sėkmingai įgyvendintų inovatyvių sprendimų pavyzdžių, kurie kadaise atrodė tarytum ambicingos ir drąsios vizijos.
Konferencija be cigarečių dūmų – dar vienas žingsnis, kurį Druskininkai ryžosi žengti pirmieji Lietuvoje