Gyventojų teisė lankytis miškuose neribojama ir prasidėjus aktyviam medžioklės sezonui

Nors daugelis dar mano, jog medžioklė yra tik „žvėrių gaudymas ir šaudymas“, tačiau medžiojamųjų gyvūnų skaičiaus reguliavimas yra būtinas. Jei būtų uždrausta medžioti vieną ar kitą medžiojamąjį gyvūną, kiltų tam tikros grėsmės ne tik gamtai, miškų ūkiui, bet ir gyventojams, žemės ūkiui.

Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Jonas Jarmalavičius patikino, jog klaidinga manyti, kad medžioklė yra medžiojamųjų gyvūnų naikinimas: „Priešingai, medžioklė yra siejama su medžiojamųjų gyvūnų apsauga ir racionaliu naudojimu, vadovaujantis LR Medžioklės įstatymu, kitais medžioklę reglamentuojančiais teisės aktais, atsižvelgiant ne tik į ekologines medžioklės plotų sąlygas, bet ir etikos normas bei šalies medžioklės kultūros tradicijas. Medžioklės būdu būtent ir palaikoma ta pusiausvyra, kad gamoje būtų optimalus gyvūnų skaičius, jie nedarytų žalos nei gyventojų ūkiams, nei gamtai, miško pasėliams, arba, kad ta žala būtų minimali.“

Nuo spalio 15-osios, prasidėjus aktyviam medžioklės sezonui, leidžiama medžioti žvėris, juos varant. Tai būdas, kai medžiojamieji gyvūnai išvaromi į medžiotojų liniją. Ar saugu tokiu metu grybaujantiems ir renkantiems kitas gamtos gėrybes, poilsiaujantiems miške?

Druskininkų medžiotojų klubo „Giraitė“ nariai medžioklių su varovais sezono pradžioje stengiasi organizuoti medžiokles, varymus ten, kur sutikti kitų žmonių yra mažai tikimybių/Laimos Rekevičienės nuotrauka

 

Teisės lankytis miške neriboja

Miškų įstatymas kiekvienam Lietuvos gyventojui suteikia teisę laisvai lankytis miškuose. Uogos, grybai, riešutai, vaistažolės – šias gėrybes galima rinkti bet kuriame miške, išskyrus rezervatų ir specialiosios paskirties – pasienio zonos, karinių objektų miškus. Medžioklės plotų naudotojų teises ir pareigas nustatantis Medžioklės įstatymas taip pat nesuteikia jokios teisės riboti žmonių lankymąsi miškuose. Medžioklės taisyklės reglamentuoja, kad šaudyti reikia ne arčiau kaip per 200 metrų nuo gyventojų sodybų ir naudojamų pastatų. Šaudamas, medžiotojas privalo įsitikinti, kad šūvis nepavojingas kitiems asmenims, naminiams gyvuliams, nemedžiojamiems laukiniams gyvūnams, nepadarys žalos pastatams ar kitiems žmogaus ūkinės veiklos objektams.

Medžioklė – atokiau nuo žmonių

Kaip patikino Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento (Alytaus RAAD) Druskininkų agentūros vedėjas Sigitas Kvaraciejus, norint surengti išvyką, nereikia nei girininko, nei kieno nors kito leidimo: „O medžiotojai gali tik prašyti, o ne reikalauti, kad medžioklės metu žmonės nevaikščiotų po mišką.“ Druskininkų agentūra aptarnauja 4 Druskininkų savivaldybės teritorijoje veikiančius būrelius ar klubus, kuriuose iš viso yra 135 medžiotojai. Kaip patikino Druskininkų medžiotojų klubo „Giraitė“, vienijančio 29 medžiotojus, pirmininkas Arūnas Kazakevičius, atsižvelgiant į tai, kad medžioklių su varovais sezono pradžioje miškuose gali pasitaikyti grybautojų ar kitas miško gėrybes renkančių žmonių, stengiamasi organizuoti medžiokles, varymus ten, kur sutikti kitų žmonių yra mažai tikimybių. Pavyzdžiui, paupiuose, įvairiuose brūzgynuose ir panašiose vietose. Medžiotojas turi būti išlaikęs saugaus elgesio medžioklėje žinių patikrinimo egzaminą ir turėti tai patvirtinančią žymą medžioklės biliete. Prieš kiekvieną medžioklę patikrinami medžiotojų medžioklės dokumentai – medžiotojo bilietai, leidimai ginklams, primenamos pagrindinės saugos elgesio taisyklės ir išaiškinama, kur, kaip ir kas bus medžiojama. Medžioklėse laikomasi taisyklės, kad šauti galima tik šimtu procentų įsitikinus, jog tavo šūvis nekliudys varovų ar kitų medžiotojų.“

Dėmesys – lapėms ir šernams

Druskininkų savivaldybėje esančiuose medžioklės plotuose šiuo metu daugiau dėmesio skiriama lapių medžioklei, nes pastaruoju metu pastebimas žymus šios populiacijos padidėjimas bei šernų medžioklei, siekiant suvaldyti paplitusį afrikinį kiaulių marą, be to, tikintis, kad medžioklės, varant, padės reguliuoti šernų gausą. Alytaus RAAD Druskininkų agentūros duomenimis, šiam medžioklės sezonui išduota 18 vienetų licencijų medžioti briedžius, 11 – elnius, 95 – stirnas.

 

Akcija „Medžiok saugiai“

Saugumui medžioklėje yra skiriamas ypatingas dėmesys. Alytaus RAAD kontroliuojamoje teritorijoje nuo šių metų spalio 15 d. pradėta vykdyti aplinkosauginė akcija „Medžiok saugiai“. Akcija skirta medžioklės taisyklių pažeidimų prevencijai: siekiama sustiprinti medžioklių kontrolę medžioklės sezono pradžioje mažinti neteisėtą medžiojamų gyvūnų išteklių naudojimą ir užtikrinti saugaus elgesio medžioklėje reikalavimų laikymąsi. Apie Alytaus regione pastebėtus aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų pažeidimus galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba darbo metu tiesiogiai Alytaus RAAD pareigūnams telefonu (8 315) 56746.

Užsakymo Nr.: MDR-128-03