Evelina Raulušaitienė: „Sveikata yra dovana, kurią reikia pasidovanoti sau pačiam“
Balandžio 7 d. kasmet pasaulyje minima Sveikatos diena. Šios dienos išvakarėse kalbinta Druskininkų savivaldybės asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėja-savivaldybės gydytoja Evelina Raulušaitienė sakė, kad mūsų krašto gyventojai turi išskirtines sąlygas būti sveikesni ir naudotis kurorte sportui bei sveikatinimui sukurta aplinka. Interviu su E. Raulušaitiene apie tai, kokios nemokamos sveikatos programos Druskininkuose įgyvendinamos šiemet, ką gali padaryti patys žmonės, norėdami būti sveikesni, energingesni ir laimingesni.
Druskininkuose sveikatai kasmet skiriamas išskirtinis dėmesys. Kokios sveikatos programos įgyvendinamos šiemet?
Tęsiami pradėti darbai ir toliau kryptingai investuojama, skiriant ypatingą dėmesį sveikatos apsaugos sričiai. Su sveikata susiję sprendimai yra pagrįsti esama situacija savivaldybėje – atsižvelgiame ne tik į sveikatos stebėsenos rodiklius, bet ir į bendruomenės poreikius. Bendruomenės sveikatos taryba, atsižvelgdama į aktualiausias sveikatos problemas Druskininkų savivaldybėje, išskyrė 7 pagrindines visuomenės sveikatos stiprinimo prioritetines kryptis, pagal kurias finansuojami visuomenės sveikatos projektai: vaikų ir jaunimo sveikatos išsaugojimą ir gerinimą, formuojant sveiko gyvenimo įgūdžius; šeimos sveikatą; fizinio aktyvumo skatinimą; sveikos mitybos propagavimą; psichoaktyvių medžiagų prevenciją; sveikatingumo renginių organizavimą, žmonių su negalia socialinę integraciją.
Bendruomenių laukia daug įdomių, naudingų veiklų. Druskininkų trečiojo amžiaus universitetas bei Druskininkų „Bočiai“ toliau aktyviai rūpinsis senjorų laisvalaikio organizavimu bei įtraukimu į fizines veiklas. Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdys psichoaktyvių medžiagų stebėseną vietose, kuriose lankosi jaunimas, vyks į bendruomenes, gyventojus konsultuos, kaip stiprinti sveikatą, mokys šiaurietiško ėjimo pradmenų, atliks cholesterolio, gliukozės kiekio kraujyje tyrimus, matuos kraujo spaudimą, išmokys suteikti pirmąją pagalbą, įvykus nelaimingam atsitikimui. Ugdymo įstaigose biuras organizuos saugaus eismo paskaitas, vyks dviračių žygis, kuris skatins ne tik aktyviai sportuoti, bet ir būti saugiems kelyje. Ikimokyklinėse ugdymo įstaigose bus organizuojamos sveikatingumo šeimų šventės, renginiai, skirti sveikos gyvensenos ir vaikų emocinės sveikatos ugdymui. Druskininkų jaunimo užimtumo centras įgyvendins projektą, skirtą jaunuolių gerovės, psichologinės sveikatos stiprinimui bei asmenybės ugdymui. Įvairių susitikimų, paskaitų metu, taikant skirtingus dalyvavimo metodus, sieks stiprinti jaunuolių psichologinį imunitetą, didinti pasitikėjimą savimi. Druskininkų valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba vykdys tęstinį projektą pasiutligės profilaktikai, kurio metu bus vakcinuojami Druskininkų savivaldybės teritorijoje laikomi naminiai augintiniai.
Vaikų mitybai ugdymo įstaigose yra skiriamas didelis dėmesys. Šiais metais, siekiant įvertinti Druskininkų savivaldybės švietimo įstaigas lankančių vaikų maitinimo kokybę (ar vaikai, lankantys švietimo įstaigas, maitinami racionaliu, subalansuotu maistu), bus atliekami laboratoriniai tyrimai. Tai – vienintelė galimybė nustatyti skirtumą tarp teorinio ir tikrojo (faktinio) pietų davinio konkrečiame patiekale. Tyrimas parodys, kiek kalorijų trūksta vaiko pietų porcijoje. Bus vertinama, ar gamintojai laikosi naujų teisės aktų, siekdami sumažinti druskos naudojimą mokyklų ir ikimokyklinių vaikų ugdymo įstaigų maisto ruošimo skyriuose. Nustačius mitybos neatitikimų, bus sugriežtinta įmonių maisto ruošimo skyrių kontrolė.
Druskininkų miesto cukrinio diabeto klubas „Atgaja“ organizuos mokymus cukriniu diabetu sergantiems asmenims, vyks įvairios diabeto prevencijai skirtos stovyklos, akcijos bendruomenėms.
Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centre bus vykdoma ankstyvosios korekcijos programa, kurios tikslas yra kuo anksčiau išsiaiškinti ir koreguoti nedidelio laipsnio vaikų raidos sutrikimus, numatyti galimybes kuo anksčiau taikyti reabilitacijos priemones, vykdyti edukacinę veiklą su raidos sutrikimų turinčių vaikų tėvais.
Bus vykdoma dantų protezavimo programa, kuri sieks pagerinti Druskininkų savivaldybės nepasiturinčiai gyvenančioms daugiavaikėms mamoms atkurti pilnavertę kramtymo aparato funkciją, išsaugant dantų lanko vientisumą jauname amžiuje, siekiant išvengti ilgalaikių funkcinių sutrikimų ateityje.
Vykdant ankstyvąją diagnostiką, dėl vienos iš dažniausiai pasitaikančių judėjimo organų ligų vyresniame amžiuje, VšĮ Druskininkų ligoninė vykdys programą „Osteoporozės diagnozės kriterijai pagal kaulų mineralų tankį“, taikant kompiuterinę tomografiją. Kaulų mineralų tankis matuojamas, diagnozuojant osteoporozę, įvertinant būsimų lūžių riziką, nustatant asmenis, kuriuos reikia gydyti, vertinant kaulų mineralų tankio pokyčius.
Vienas iš naujausių projektų skirtas Druskininkų savivaldybės gyventojams, nesaikingai vartojantiems alkoholį arba priklausomiems nuo jo, jų šeimų nariams ir kitoms gyventojų grupėms, kurioms yra tikslingos priklausomybės ligų prevencinės priemonės, taip pat aktyviems bendruomenės nariams. Alkoholizmas – sunki lėtinė progresuojanti mirtina liga, psichikos sutrikimas, nuo kurio kenčia ne tik priklausomas žmogus, bet ir jo artimieji. Kaip ir sergantieji kitomis lėtinėmis ligomis, sergantieji alkoholizmu gali gyventi pilnavertį gyvenimą, jeigu jie daugiau sužino apie savo ligą ir laikosi tam tikrų apribojimų bei gauna pagalbą. Pagrindinė sveikimo nuo šios ligos sąlyga – visiška blaivybė. Norint pasveikti, žmogui būtina didinti priklausomų nuo alkoholio asmenų motyvaciją, reikalinga kompleksinė psichologinė ir socialinė pagalba. Motyvacija gydytis, ieškoti pagalbos yra esminis sėkmės kriterijus, nes tik motyvuotas ir pats siekiantis išgijimo asmuo gali sėkmingai gydytis nuo priklausomybės ligų. Asmeniui, turinčiam problemų dėl alkoholio, sutikus, bus sudaroma nemokama galimybė dalyvauti stacionarioje „Minesotos“ programoje priklausomybės ligų centre.
Šių metų Sveikatos dienos tema – depresija. Ar tikrai ši liga gali paveikti kiekvieną ir į ką pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį?
Depresija yra priskiriama nuotaikos sutrikimams. Nors dažnai į ją žiūrima nerimtai, Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, jog depresija yra viena iš svarbiausių visuomenės sveikatos problemų dėl didelio paplitimo, sunkumo ir trukmės, atsirandančios negalios.
Psichikos ligos gali paveikti kiekvieną. Prie to prisideda spartėjantis gyvenimo tempas, blogas psichologinis klimatas darbe, neišsprendžiamos šeimos problemos, darbo netekimas, didelis nusivylimas ar kitas svarbus posūkis žmogaus gyvenime, skatinantis neigiamas emocijas. Tokios situacijos paveikia net ir dvasiškai stipriausius. Anksčiau buvusi paplitusi frazė „visos ligos nuo nervų“ virto į „visos ligos nuo streso“. Ir ne be priežasties. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 45 proc. visų ligų siejami su stresu, o kai kurie specialistai naudoja dar didesnius skaičius. Yra ir kitas ne mažiau įdomus faktas: 30-50 proc. besilankančių poliklinikose tai praktiškai sveiki žmonės, kuriems reikia tam tikros pagalbos dėl emocinės būklės .Įprasta dėl atsiradusio kosulio, virškinimo sutrikimų ar kitų negalavimų kreiptis į gydytoją, tačiau retai kada ieškome specialistų pagalbos, varginant liūdesiui, nerimui ar kitoms problemoms. Tai dažniausiai laikoma silpnumu, asmenine problema, kurios niekas kitas negali išspręsti.
Geriausiu atveju pasipasakojama geram draugui ar bičiuliui. Dažnai paguodos ieškoma alkoholyje. Nesiryžtama kreiptis psichologo ar psichiatro pagalbos, kadangi dažnai bijoma pačios diagnozės. Neigiamai visuomenėje priimama psichiatrinė diagnozė, kaip žymė, kaip stigma, dažnai žaloja žmogų labiau nei pati psichikos liga, sukelia atstūmimą, ignoravimą, taip pablogindama psichikos sveikatą.
Ši liga pakerta darbingiausio amžiaus žmones, todėl reikėtų būti atidesniems sau ir savo aplinkos žmonėms – svarbu laiku atpažinti pasikeitusį elgesį, pasikalbėti, pasiūlyti kreiptis profesionalios pagalbos.
Ar sveikata – pirmiausia paties žmogaus reikalas ir rūpestis?
Manau, kad pirmiausia už savo sveikatą atsakomybę turėtų jausti ir pats žmogus. Jis pats turėtų norėti, kad kas nors jo gyvenime pasikeistų: gyvensena, įpročiai. Manau, kad žmonės atsakingiau žiūrėtų ir į sveikatą, jei, tarkime, sveikatos draudimas kainuotų brangiau žmonėms, kurie turi daugiau rizikos veiksnių. Juk didžioji dalis sveikatos priklauso nuo pasirinkto gyvenimo būdo.
Druskininkuose sveiką gyvenseną labai skatina Visuomenės sveikatos biuras: aktyviai organizuoja daugybę renginių, praktinių užsiėmimų, mankštų – žmogui tereikia ateiti ir visu tuo pasinaudoti. Nemokamai!
Taip pat bene svarbiausios 6 vykdomos prevencinės programos, pagal kurias žmonės gali nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio, krūties, priešinės liaukos ir storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat nemokamai padengti vaikų krūminius dantis silantais – specialia apsauga nuo ėduonies. Džiugina tai, kad Druskininkų savivaldybė yra lyderė šalyje vaikų krūminių dantų padengimo silantais programos įgyvendinime. Mūsų rezultatas – net 123 proc., kai Lietuvos vidurkis – apie 17,8 proc. Deja, kitų profilaktinių programų įgyvendinimo rodikliai nėra geri. O priežastys to įvairios: skeptiškas požiūris į pačios programos efektyvumą, nepakankamas šeimos gydytojų aktyvumas kviečiant žmones, informuojant apie galimybę nemokamai pasitikrinti, trūksta pačių žmonių atsakomybės. Tačiau gal dėl to ir turim tiek užleistų atvejų, kurie sveikatos apsaugai kainuoja labai brangiai. O juk prevencinės programos ir vykdomos siekiant diagnozuoti ligą ankstyvoje stadijoje, kurioje ji yra lengvai pagydoma.
Manau, kad labai svarbus šeimos gydytojų ir Visuomenės sveikatos biuro bendradarbiavimas – kartu jiems tikrai efektyviau pavyktų paskatinti žmogų rūpintis savo sveikata. Juo labiau, kad pastaruoju metu, tarkime, širdies ir kraujagyslių ligomis serga vis jaunesni žmonės, daugėja sergančiųjų cukriniu diabetu… Būtina skirti daugiau dėmesio šių ligų profilaktikai.
Druskininkuose, regis, yra visos sąlygos būti sveikiems… Jeigu tik žmonės nori, gali viskuo naudotis, būti aktyvūs ir sveikesni?
Tikrai, Druskininkuose infrastruktūra absoliučiai pritaikyta sveikai gyvensenai, aktyviam laisvalaikiui. Žmogus gali pasirinkti tai, ką labiausiai mėgsta. Galimybė imtis mėgstamos veiklos yra itin vertinga. Jau minėjau, kad daug nevyriausybinių organizacijų organizuoja įvairaus amžiaus žmonių užimtumą. Daug įvairių veiklų, kuriose gali burtis žmonės bet kuriuo metų laiku.
Įvairiais, su sveikata susijusiais klausimais, žmonės visada gali kreiptis į savivaldybę, tartis, išsakyti problemas, siūlytis idėjas, sprendimų būdus. Visi išklausys ir padės išspręsti problemas.
Ir daug žmonių skambina, užeina, domisi sveikatos srities naujienomis, išsako savo pastabas. Daug žmonių dėkoja, tarkime, Visuomenės sveikatos biurui, už aktyvias veiklas, gydytojams – už nuoširdų rūpestį.
Raginu visus naudotis visomis nemokamomis programomis, būti aktyviems ir daryti viską, kad ligoms laiku būtų užkirstas kelias.
Noriu paraginti kiekvieną atskirai ir visas bendruomenes kartu aktyviai dalyvauti įvairiose sveikatą stiprinančiose veiklose, išnaudoti visas Savivaldybės siūlomas galimybes visokeriopai palaikyti ir stiprinti savo bei savo artimų žmonių sveikatą. Kaip sakė Bodo Verneris, sveikata yra dovana, kurią reikia pasidovanoti sau pačiam!
Raulušaitienė ragina kiekvieną atskirai ir visas bendruomenes kartu aktyviai dalyvauti įvairiose sveikatą stiprinančiose veiklose, išnaudoti visas Savivaldybės siūlomas galimybes visokeriopai palaikyti ir stiprinti savo bei savo artimų žmonių sveikatą.
Kalbino Laima Rekevičienė