Druskininkus jau 17 kartą užliejo fortepijono garsai

Rugpjūčio 14-23d.d Druskininkuose prasidėjo jau septynioliktą kartą organizuotas tarptautinis konkursas-festivalis „Muzika be sienų“. Ta proga su  renginio sumanytoja, Meno vadove prof. Veronika Vitaite kalbasi pianistė, prof. Aleksandra Žvirblytė

Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykloje prasidėjo jau septynioliktą kartą organizuotas tarptautinis konkursas-festivalis „Muzika be sienų“/Ramunės Žilienės nuotrauka

– „Muzika be sienų“ – puikus daugiaplanis renginys, jungiantis konkursus, koncertus ir plačią edukacinę programą bei kasmet pateikiantis įdomių naujovių. Kas numatoma šiemet?

– Šiemet sulauksime ypatingo svečio Laurent Boullet iš Belgijos. Jis pripažintas vienu iš geriausių pedagogų, puikiai išmano fiziologijos svarbą pianistų technikoje, yra vedęs jau daugiau nei 100 seminarų visame pasaulyje: Berlyne, Paryžiuje, Vaimare, Briuselyje, Ciūriche ir kituose pasaulio miestuose. Paskaitose L. Boullet padeda išsiaiškinti, kas kiekvienam asmeniškai yra svarbu – kodėl nepavyksta pagroti vieną ar kitą kūrinio epizodą, kokios yra technikos spragos, kodėl veržiasi rankos ar kyla pečiai. Lektorius padeda suprasti savo raumenų darbą – kaip skirtingai juos reikia išnaudoti, grojant skirtingus kūrinius, pasitelkiant anatomijos ir neurologijos žinias. Turėsime progos sudalyvauti trijų valandų seminare apie fiziologinius sunkumus bei individualiose pamokose.

Džiugu, jog šiemet dalyviai turės galimybę skambinti ypatingai geru koncertiniu „Yamaha“ fortepijonu, kurį specialiai renginiui atvežė mūsų rėmėjai.

Plečiasi ir renginio dalyvių geografija. Norą dalyvauti pareiškė virš 100 dalyvių iš Baltijos šalių, Skandinavijos, Kazachstano, Gruzijos, Rusijos, Karelijos Respublikos, Baltarusijos, Lenkijos, Ispanijos, Prancūzijos, Costa Rica. Pirmą kartą sulauksime dalyvių ir iš Kinijos. Jie atvyks su žymiu profesoriumi Michael Bischoffberger, kuris taip pat skaitys pranešimą konferencijoje apie pradinių įgūdžių formavimą jauniesiems pianistams.

Šiemet įsteigti trys piniginiai prizai „Grand Prix“ laimėtojams. Malonu, jog du iš jų yra vardiniai – Mecenato Gedimino Kuprevičiaus, kuris pats asmeniškai įteiks juos konkurso geriausiems uždarymo ceremonijos metu.

Konkurso metu girdėsime solistų, kamerinių ansamblių ir pianistų-solistų su kameriniu orkestru pasirodymus. Nuo praėjusių metų be pianistų-solistų atsirado ir styginių, pučiamųjų, vokalistų solinės kategorijos, taigi girdėsime ir solistus-smuikininkus, fleitininkus, obojininkus, saksofonistus. Įdomios programos numatomos kamerinių ansamblių kategorijose: kūriniai fortepijonams dviem, keturioms, net aštuonioms rankoms, dviejų saksofonų ir fortepijono trio, įspūdingos vokalinės programos. Beje, girdėsime kelis ansamblius, kuriuose muzikuos tos pačios šeimos atstovai. Didelės sėkmės palinkėsime ir įvairiose kategorijose dalyvausiantiems jauniems atlikėjams iš Druskininkų.

Konkursantams talkins kamerinis orkestras, vadovaujamas Lietuvos Nacionalinės filharmonijos dirigento, Nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko.  Šiemet jam diriguos jaunas talentingas dirigentas Laurynas Sadauskas (Lietuva-Austrija). Klausysimės puikių J. S. Bacho, F. Chopino, W. A. Mozarto, J. Haydno, Y. Polunin, I. Berkovič, N. Silvanskio, neseniai Anapilin išėjusio ilgamečio žiuri nario J. Andrejevo kūrinių fortepijonui su orkestru.

 

– „Muzika be sienų“ džiugina Druskininkiečius ir miesto svečius jau septyniolika metų. Kuo reikšmingas šis renginys?

– Menininkams, ypač jauniems, yra svarbu būti išgirstiems, pastebėtiems, pasidalinti savo meninėmis vizijomis su kaip galima didesniu kiekiu žmonių. Konkursas-festivalis „Muzika be sienų“ jau ne vienam suteikė puikų startą į plačiuosius vandenis. Juk geriausiųjų laukia galimybė surengti koncertus Vokietijoje, Danijoje, Gruzijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, pasirodyti su Šv. Kristoforo orkestru, vadovaujamu Donato Katkaus. Ryškiausius užsieniečius kviečiame grįžti į Lietuvą su naujomis koncertinėmis programomis. Festivalio metu išgirsime praėjusių metų „Gand Prix“ laimėtojo iš Lenkijos Jan Bienasz koncertus „Draugystės“ sanatorijoje bei M. K. Čiurlionio meno mokykloje.

Konkursas-festivalis – tai ir puiki proga tobulinti meistriškumą žymių profesorių pamokose. Jaunimas ir muzikos profesoriai keičiasi patirtimi mokslinės-metodinės konferencijos metu, seminaruose, disputuose.

Daug puikios abipusės žmogiškos bei meninės patirties suteikia bendradarbiavimas su neįgaliais atlikėjais, globojamais Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“. Tai – puikūs, talentingi žmonės, iš kurių mes visi galime pasimokyti tikrumo, nuoširdumo ir gėrio. Žymūs profesoriai iš Lietuvos ir užsienio ir šiemet dirbs su talentingais neįgaliais muzikais, konkurso-festivalio dalyviai drauge su neįgaliais atlikėjais surengs koncertą Pramogų aikštėje.

Palinkėsime sėkmės konkurse ir talentingai dainininkei Vaidai Būtautaitei.

 

– Kokius koncertus girdėsime festivalio metu?

– Startavome rugpjūčio 15 dieną. Atidarymo metu girdėjome garsią pianistę, Vokietijoje gyvenančią druskininkietę Guodą Gedvilaitę. Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos klavesinistas Aleksander Tomas (Rusija), kuris atliks prancūzų, anglų, vokiečių kompozitorių baroko epochos šedevrus.

Ypatingą vietą konkurse-festivalyje „Muzika be sienų“ užima didžiojo mūsų tautos genijaus M. K. Čiurlionio kūryba. Vienas tradicinių festivalio renginių – projektas M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje „M. K. Čiurlionis, jo amžininkų kūryba ir epocha“, kuriame M. K. Čiurlionio ir amžininkų kūrinius atliks garsūs atlikėjai iš Lietuvos, Švedijos, Lenkijos, Kazachstano, Rusijos:  Marianne Jackobs, Vera Nosina, Dana Ali, Artur Jaron, Ekaterina Starodubrovskaja, Darja ir Svetlana Platonovos, Paulius Andersson, Konstancija ir Remigijus Sabaliauskai, Veronika Vitaitė, Aleksandra Žvirblytė. Rugpjūčio 18 d pakviesime į bendrą projektą su Lietuvos Kompozitorių sąjunga „Muzika Čiurlioniui“ . Koncerto idėja – žiuri nariai, ankstinių konkursų laureatai atlieka naujausius lietuvių kompozitorių opusus bei ir retai Lietuvoje skambančius kūrinius iš kaimyninių šalių. Šiemet prisiminsime ir ilgametį mūsų konkurso žiuri narį Julių Andrejevą, jo atminimui pianistė iš Kazachstano Dana Ali atliks vieną geriausių šio autoriaus opusų fortepijonui – „Lemtis“.  Bus ir siurprizas – Olego Molokojedovo ir A. Žvirblytės impravizacijos ne tik M. K. Čiurlionio, bet ir jo amžininko impresionisto C. Debussy temomis. Koncerto metu galima bus grožėtis druskininkiečio dailininko Alfonso Šuliausko darbais.

M.K. Čiurlionio kūryba bei asmenybė įvairiais aspektais bus pristatyta autoriniuose seminaruose: rugpjūčio 17 d. Adelberto Nedzelskio „M. K. Čiurlionio kūryba bendrame Europos kultūros kontekste“, rugpjūčio 21 d. prof. Rimanto Janeliausko „Neatpažintų M. K. Čiurlionio ciklų interpretacijų aktualijos“. Rugpjūčio 20 d. įvyks prof. Vytauto Landsbergio seminaras“ M. K. Čiurlionio kūrinių interpretacija“ bei atviros pamokos konkurso dalyviams.

Konkurso-festivalio dalyviai koncertuos sanatorijose „Draugystė“, „Belorus“, „Eglė“, SPA „Vilnius“, M. K. Čiurlionio ir Miesto muziejuose

Rugpjūčio 22 d. visi laukiami sanatorijos „Draugystė“ Raudonojoje salėje sužinoti konkurso nugalėtojų, paklausyti nuotaikingo uždarymo koncerto.

 

– Edukacija – vienas iš konkurso-festivalio aspektų?

– Viso renginio metu vyks plati edukacinė programa: mokslinė-metodinė konferencija, seminarai atlikėjų psichologijos, fiziologijos, interpretacijos klausimais, pavyzdžiui, jau mano minėto prof. L. Boulet autorinis seminaras „Pianisto technikos fiziologiniai aspektai“. Prof. V. Nosina (Rusija) gilinsis į pedalizacijos subtilybes, improvizavimo meno mokys O. Molokojedovas, techninio pianisto vystymo metodikos paslaptimis dalinsis prof. Martin Jepsen (Danija). Su visais dalyviai dirbs puikūs pedagogai iš įvairų pasaulio šalių: V. Nosina (Rusija), L. Boulet (Belgija-Vokietija), Artur Jaron, Jaroslaw Drzewiecki (Lenkija), Marianne Jacobs (Švedija), Martin Jepsen (Danija) Jekaterina Staodubrovskaja (Rusija), Vytautas Landsbergis, A. Žvirblytė, Guoda Gedvilaitė, Algirdas Budrys, Valentinas Kaplūnas ir kiti.

Kas vakarą žinomas muzikologas Viktoras Januškevičius ves videotekas, kuriose bus demonstruojami žymiausių XX-XXI a. atlikėjų koncertai, vyks diskusijos.

 

 Ačiū už pokalbį, linkime sėkmės, o visus Druskininkų miesto gyventojus, svečius kviečiame gausiai lankytis konkurso-festivalio Muzika be sienų“ renginiuose. Konkursas vyks Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykloje, detalią informacija apie visus renginius taip pat rasite mokykloje bei reklaminiuose stenduose.