Druskininkų viešojoje bibliotekoje – lankytojų šurmulys, susitikimai su kūrėjais ir gausybė gerų emocijų
Druskininkų viešojoje bibliotekoje balandžio 23–29 dienomis jau šešioliktą kartą Lietuvoje minėtos Nacionalinės bibliotekų savaitės šurmulys atnešė daugybę įspūdžių ir galimybių susitikti su įdomiais žmonėmis. 2016-ieji šalyje paskelbti Bibliotekų metais, tad visose šalies bibliotekose vyko daugiau nei 1600 pačių bibliotekų rengiamų ir joms skirtų renginių.
Druskininkų viešojoje bibliotekoje surengta literatūrinė-muzikinė kompozicija „Šekspyras gyvas‘‘, lopšelio darželio „Žibutė“ ugdytinių rytmetis „Atverkime knygai duris“, susitikimas „Marijos radijo“ laidų lektore, filologijos mokslų dr. B. Gudaityte bei paskaita „Rūpestis savo esme: sąmoningas gyvenimas“, naujų knygų pristatymas „Skaitymo malonumas“ ir kiti. Vienas iš vaikams įdomiausių renginių – susitikimas su dailininke, rašytoja Sigute Ach ir dailininke Marija Smirnovaite.
Kartu su Sigute Ach vaikai piešė vieną iš knygutės „Kur nuėjo sapnas“ veikėjų – katiną/ Dalės Kalėdienės nuotrauka
Skaityti – patrauklu
Į susitikimą su S. Ach ir M. Smirnovaite, pristačiusiomis projektą „Mūsų mažoji biblioteka“, atskubėjo smalsūs „Saulės“ pagrindinės mokyklos moksleiviai, lydimi direktoriaus pavaduotojos ugdymui Linos Vanagaitienės, vyresniųjų mokytojų Laimos Bukauskienės, Ilonos Graževičienės ir Daivos Kvilonskienės.
„Mūsų mažoji biblioteka“ – projektas, remiamas Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“, dar prieš šešerius metus prasidėjęs Slovėnijoje. Jis inicijuotas, šalies leidėjams, bibliotekininkams ir skaitytojams pastebėjus problemą, jog talentingi vietiniai knygų autoriai ir iliustruotojai nėra gerai žinomi kitose šalyse.
Tačiau projekto „Mūsų mažoji biblioteka“ tikslas – ne tik populiarinti įvairių mažesnių Europos šalių autorius ir iliustruotojus. Kaip sakė bibliotekos direktorė Laima Žėkienė, pagrindinis projekto organizatorių ir visų, prie šio projekto įgyvendinimo ir sklaidos prisidedančiųjų noras – skatinti vaikus skaityti: „Šiandien jau nebepakanka išleisti gerą, gražų kūrinį: juk, kad vaikas susidomėtų knyga kaip laisvalaikio leidimo būdu, reikia jį įtraukti į įdomias veiklas, susijusias su knygomis, smagiai, patraukliai parodyti skaitymo teikiamą naudą. Todėl projekto rengėjai stengiasi pateikti skaitymą kaip patrauklų užsiėmimą ir pritraukti ne tik jau skaitančius, bet dar tuo nesusidomėjusius vaikus.“
Druskininkų viešosios bibliotekos direktorė L. Žėkienė džiaugėsi, kad, vykdydamos projektą „Mūsų mažoji biblioteka“, lankėsi menininkės S. Ach ir M. Smirnovaitė/ Roberto Kisieliaus nuotrauka
Kūrė drauge
Susirinkusiems vaikams dailininkė S. Ach pristatė knygeles iš „Mūsų mažosios bibliotekos“: Peterio Svetinos knygą „Antano cirkas“, iliustruotą Damijano Stepančiaus; Janos Bauer knygą „Raganiukė gūdžioje girioje“, iliustruotą Caroline Thaw; Ingridos Vizbaraitės knygą „Karžygiuko istorija“, iliustruotą Marijos Smirnovaitės; Kęstučio Kasparavičiaus sukurtą ir iliustruotą knygą „Mažoji žiema“; Annos Onichimowskos knygelę „Krosnelė, kepuraitė ar apkepas“, iliustruotą Agatos Dudek; Annos Onichimowskos knygą „Kur nuėjo sapnas“, iliustruotą Krystynos Lipka-Sztraballo.
Šių knygų rinkinuką S. Ach ir M. Smirnovaitė padovanojo Druskininkų viešajai bibliotekai ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos klasėms. Vaikai gavo dovanų po „Užduočių knygelę“, kurioje ir žaidimų idėjos, ir patrauklios, linksmos ir nenuobodžios užduotys, leidžiančios plėtotis, kūrybiškai pasireikšti vaiko vaizduotei. „Užduočių knygelė“ ir ypatinga tuo, kad įdomiausia joje pateiktas užduotis būtų pildyti, perskaičius projekto metu „Mūsų mažoji biblioteka“ atrinktas ir išleistas knygas. Taip skatinama vaikų motyvacija skaityti.
Bibliotekoje mokiniai drauge su menininkėmis atliko kūrybinius darbelius: kartu su S. Ach piešė vieną iš knygutės „Kur nuėjo sapnas“ veikėjų – katiną, o su M. Smirnovaite, iliustravusią „Karžygiuko istorija“, viename bendrame dideliame paveiksle piešė šios knygelės personažus.
„Saulės“ pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui L. Vanagaitienė patikino, kad pradinukus sužavėjo menininkės pasakojimas apie vaikų knygų iliustracijų pasaulį: „Kiekvienas, atėjęs į šį susitikimą, suprato, kad dailininkas knygas skaito „vaizdų akimis“, kad knygai labai svarbi išvaizda, kiekviena iliustracija. Dailininkės S. Ach ir M. Smirnovaitė pakvietė vaikus pabandyti pasinerti į paslaptingą iliustracijų pasaulį. Buvo labai smagu. Esame dėkingi bibliotekos darbuotojams už pakvietimą dalyvauti šiame renginyje.“
Po susitikimo mokiniai drauge su mokytojais padėkojo menininkėms už įdomiai praleistą laiką, o bibliotekos direktorei L. Žėkienei – už tai, kad inicijavo tokį įdomų susitikimą. Vaikai gavo ir menininkių autografus. Bibliotekos direktorė L. Žėkienė džiaugėsi, kad malonus, šiltas susitikimas vaikams paliko gerų įspūdžių: „Tikiu, kad skaitymas taps pomėgiu, o kelias į biblioteką vaikus džiugins ir ateityje. Tikriausiai daugelis pritartume dailininko Kęstučio Kasparavičiaus, kurio iliustruotas knygas atpažįsta vaikai iš viso pasaulio, minčiai, kad gerą knygą norisi skaityti vėl ir vėl, tačiau dažnai gali nė nepastebėti iliustracijų, arba atvirkščiai – knyga patinka tik dėl iliustracijų. Vaikai visada mieliau, noriau atsiverčia patraukliai iliustruotą knygą. Tad susitikime su dailininkėmis moksleiviai ne tik galėjo gyvai pabendrauti su iliustratorėmis, bet ir nemažai sužinojo apie knygos iliustratoriaus darbą. Tikiu, kad tai daugelį vaikų dar labiau paskatins domėtis knyga, daugiau skaityti, užaugins ne tik poreikį skaityti, kuris vėliau teiks jiems patiems džiaugsmą, dvasios atgaivą.“
Bibliotekoje – visa šeima
Bibliotekų savaitė organizuojama, siekiant atkreipti dėmesį į bibliotekas, jų veiklą, siekiant viešinti jų paslaugas, naujoves, indėlį kuriant žinių visuomenę. Šiemet Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiais siekta išryškinti bibliotekų tinklo privalumus, atskleisti daugialypį jų teikiamų paslaugų visuomenei potencialą. Šiųmetės Nacionalinės bibliotekų savaitės, kaip ir visų Bibliotekų metų, moto – „Stipri biblioteka – stipri visuomenė“.
Druskininkų viešoji biblioteka yra viso miesto, druskininkiečių kultūrinio gyvenimo dalis. Prieš trejus Druskininkuose atidarius naują, modernią, unikalaus dizaino, savo architektūra primenančią užverstą knygą, biblioteką, čia netrūksta lankytojų. Per metus čia apsilanko apie 52 tūkst. skaitytojų ir kitomis bibliotekos paslaugomis besinaudojančių druskininkiečių. Suformuotos atviros, patogios bei patrauklios viešosios erdvės, sukurta palanki aplinka knygos skaitymui, savišvietai. Veikia interneto skaitykla su modernia kompiuterine įranga, suaugusiųjų abonementas, erdvi periodikos skaitykla. O mažieji skaitytojai naudojasi jaukiu, nuotaikingu, spalvingu A. Lindgren vaikų literatūros skyriaus abonementu bei skaitykla. Atvira renginių salė, suteikia puikias galimybes kamerinių, literatūros vakarų, susitikimų su rašytojais organizavimui, taip pat įvairių parodų eksponavimui. Svarbu tai, kad lankytojai turintys judėjimo negalią į antrą aukštą gali patekti pasinaudoję keltuvu. Bibliotekoje vis dažniau lankosi jaunos šeimos su mažamečiais ir jau paaugusiais vaikais. Šeimos kartu leidžia laisvalaikį, renkasi knygas, dalyvauja renginiuose, domisi eksponuojamomis knygomis, parodomis. Besimokančio jaunimo interesai susiję su ekonomikos, verslo, teisės, politikos sritimis. Daug bibliotekos lankytojų naudojasi viešosios interneto prieigos bei bevielio interneto paslaugomis.
Naujos galimybės
Šiandien bibliotekos informacinės technologijos atveria galimybes integruotis į šalies ir pasaulio informacijos struktūras, teikti informaciją bei naujas, patogesnes ir efektyvesnes paslaugas visuomenei, įvairioms vartotojų grupėms. Druskininkų viešoji biblioteka dalyvauja projekte „Bibliotekos pažangai 2“, kurio tikslas – sustiprinti Lietuvos bibliotekų gebėjimus tenkinti besivystančios bendruomenės poreikius ir įtvirtinti bibliotekas, kaip bendruomenines institucijas, galinčias pagerinti Lietuvos žmonių gyvenimo kokybę.
Druskininkų viešoji biblioteka kartu su Lazdijų rajono savivaldybės viešąja biblioteka ir Kauno technologijos universitetu parengė projektą „Intelektinė ir pramoginė biblioteka“. Projekto pobūdis – nuotoliniai programavimo ir piešimo planšete mokymai.
Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka kartu su Kauno technologijos universitetu organizavo nemokamus praktinius nuotolinius programavimo mokymus pagal tris programas: dronų – skraidyklių programavimas, žaidimų programavimas, piešimas planšetiniu kompiuteriu. Bendruomenė apie Viešosios bibliotekos veiklą informuojama interneto svetainėje: www.bibliotekadruskininkai.lt.
Parengė Ramunė Žilienė