Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas L. Urmanavičius: „Druskininkų ligoninė privalo išlikti tokia, kokia yra dabar”

Šalies žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasklidus informacijai apie praėjusį pirmadienį Alytuje surengto sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir regiono savivaldybių vadovų susitikimo metu pateiktą siūlymą dalyvauti pilotiniame projekte, pagal kurį Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė būtų  pagrindinė regione, o Varėnos,  Lazdijų ir Druskininkų ligoninės taptų Alytaus ligoninės skyriais, kuriuose būtų teikiamos tik būtiniausios medicininės paslaugos, pirminė pagalba, redakcija sulaukė sunerimusių skaitytojų, bendruomenės narių, ligoninės darbuotojų skambučių ir laiškų. „Nejaugi Druskininkuose tikrai nebeliks ligoninės?“, – klausė druskininkiečiai.

Susitikime su SAM ministru A. Veryga dalyvavęs Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius sako, kad Druskininkų savivaldybės pozicija aiški – miesto ligoninė turi likti tokia, kokia yra dabar, joje turi būti teikiamos visos paslaugos kaip iki šiol.

 

– Jums teko dalyvauti susitikime. Ar tikrai siūlymas sujungti visas Alytaus regiono ligonines yra vienareikšmiškas sprendimas?

– Čia yra siūlymas, ir jis nėra naujas. Dar prieš keletą metų prieš tai buvusi Vyriausybė, tvirtindama sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo programos ketvirtąjį etapą, planavo, kad ligoninės, esančios rajonuose, taptų filialais.

Dabartinis SAM ministras antrina, kad, apjungus regionų ligonines, laimėtų ir pati Valstybė, ir ministerija, ir ligonių kasa, ir pačios ligoninės.

 

– Visi, išskyrus, žmones?..

– Kalbėjome ir apie žmones. Buvo pasiūlymas, kad Alytaus apskritis vykdytų  pilotinį projektą, pagal kurį prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės prisijungtų Varėnos, Lazdijų ir Druskininkų ligoninės.

Aišku, kalbėjome mes visi, ir aš kategoriškai pasakiau, kad to tikrai negalėtų būti, nes tokiu būdu dalį naštos mes perkeltume ant gyventojų pečių, jeigu čia, kaip kalbėjo ministras, liktų tik būtinosios paslaugos – slauga ir priėmimo skyrius.

Aš manau, kad mes neturime eiti tuo keliu, nes mūsų bendruomenės nariai, mūsų gyventojai turi kokybišką paslaugą gauti vietoje. Juk garbaus amžiaus žmonės, pacientai su vaikais dažnai neturi galimybių nei nuvykti į Alytų, nei aplankyti toje ligoninėje gydomus artimuosius. Būtų sudaroma daug nepatogumų žmonėms, o tuo pačiu tai išaugintų gydymosi kaštus.

Esu tikras, kad mūsų ligoninė pagal dabartinius rezultatus – lovų užimtumą, operacijų skaičių, pagaliau – pagal tuos pačius pelningumo rodiklius – visiškai atitinka visus keliamus reikalavimus ir keliamas visas sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo programos ketvirtojo etapo užduotis.

 

– Ką šiuo atveju gali padaryti Savivaldybė?

– Čia ryškėja keli aspektai. Ministras pasakė, kad pati ministerija nori tapti antrojo lygio sveikatos priežiūros įstaigų dalininke. Tai reiškia, kad ministerija yra suinteresuota dėl investicijų, kurias galėtų daryti. Kitas aspektas – tuomet ji galėtų dalyvauti valdyme ir, tikriausiai, sprendimų priėmime. Pavyzdžiui, jungtis ar nesijungti prie Alytaus S. Kudirkos ligoninės.

Kiek mums žinoma, rengiamas ir įstatymo pakeitimas. Ir kaip bus – ar ministerija taps antrojo lygio sveikatos priežiūros įstaigų dalininke su 49 proc., ar su 50 proc., ar su 100 proc. kontrolės, ir kokią dalį ligoninės jie turės, mes šiandien pasakyti negalime.

 

– Tokiu atveju savivalda paliekama nuošalyje, be sprendimo teisės?

– Jeigu SAM 100 procentų taptų ligoninės steigėja, tuomet taip. Tačiau, kol dar nematėme įstatymo projekto, sunku ką nors pasakyti.

Paskutiniuoju metu būna tarsi ir iškeliama diskusija, tačiau ji neduoda rezultatų, nes visos pusės nesutinka su tokiomis reformomis.

Deja, neatsižvelgiant į argumentus, problemas, sprendimai po to vis tiek priimami. Ir taip yra ne tik sveikatos priežiūros srityje, ta pati problema iškyla ir švietimo, ir valstybės valdymo, kitose srityse.

 

– Kokia Druskininkų savivaldybės pozicija ligoninės reorganizavimo klausimu?

– Mūsų pozicija aiški – beje, taip pat pasisakė ir kitos savivaldybės – kad kategoriškai nesutinkame su tokiu sujungimu. Ligoninė turi išlikti Druskininkuose tokia, kokia ji yra, su tomis pačiomis paslaugomis, kurios čia yra teikiamos.

 

– Kas tame pasitarime Jums, kaip savivaldybės mero pavaduotojui, kėlė didžiausią nerimą? Ar pats faktas, kad žadama sujungti ligonines, ar tai, kaip tai bus daroma?

– Didžiausią nerimą kelią ne ligoninės pavaldumas, o klausimas, kokias paslaugas teiks Druskininkų ligoninė. Suprantu, kad galima optimizuoti valdymą, bet viskas turi būti pagrįsta, paskaičiuota ne tik ekonominiu, bet ir socialiniu požiūriu. Vien remiantis ekonominiais skaičiavimais, visko negalima uždaryti.

Aišku, iš kitos pusės mes kalbame, kad turi didėti atlyginimai gydytojams, visam ligoninės personalui, ministras netgi yra prižadėjęs, kad gydytojams atlygimai nuo gegužės mėnesio kils dvidešimt procentų. Tačiau, kaip tame pačiame susitikime netiesiogiai prasitarė Valstybinių ligonių kasų direktorius, tas kilimas turėtų vykti tų pačių asignavimų apimty… Vadinasi, tarsi teks kažką optimizuoti, kažko atsisakyti, kažką taupyti.

Na, bet tai galbūt bus tik rekomendacijos, nebent įstatymiškai ministerija pasiimtų steigėjo funkcijas, savivaldai palikdama tik pirmo lygmens gydymo įstaigas – poliklinikas…

 

– Druskininkai – kurortas, čia veikiančios sanatorijos teikia reabilitacijos paslaugas. Būna įvairiausių situacijų, kai čionai po operacijų ar širdies ligų atvyksta ligoniai. Tai jeigu Druskininkuose nebeliktų intensyvios terapijos skyriaus, kaip tuomet būtų?

– Druskininkuose šis skyrius yra privalomas, ir aš manau, kad į tai turėtų būti atsižvelgiama. Taip pat turi būti teikiama ir traumatologų pagalba.

Druskininkai – aktyvus miestas, išvystyta sporto ir pramogų infrastruktūra, atvyksta daug žmonių.

Čia veikia „Snow Arena“, vandens parkas, daug dviračių takų. Beje, statistika rodo, kad daugiausia traumų patiriama, būtent važiuojant dviračiais.

Džiaugiamės, kad mūsų išsakyta pozicija dėl Druskininkų kurorto specifikos išgirsta. Tiesa, koks bus sprendimas ir rezultatas, sunku pasakyti. Esame įsitikinę, kad turi išlikti visos paslaugos.

Šiandien niekas nesiginčija, kad specializuota neurologų, kardiologų pagalba teikiama trečiojo lygio didžiosiose klinikose. Jeigu žmogų ištinka insultas, yra tos dvi taip vadinamos auksinės valandos, ir mes ligonius iš Druskininkų reanimobiliu vežame tiesiai į didmiesčių klinikas.

Ir niekas nesiginčija, kad žmogus skubiai turi papulti į Kaune, Vilniuje veikiančius neurologijos centrus – visi suprantame, kad išgelbėti žmogaus gyvybę turime tik tas dvi auksines valandas.

Tačiau visa kita, ką esame sukūrę čia – traumatologiją, chirurgiją, ta pačią vietinę neurologiją, terapiją – turėtų būti išlaikyta. Ir žmogui pagalba suteikiama čia pat, vietoje.

Linas Urmanavičius
Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas

„Mano Druskininkai“ informacija