Druskininkų „Rotary“ klubas tiesia draugystės tiltus tarp Lietuvos ir Lenkijos

Ar Druskininkų moksleiviai jau šią vasarą galės stovyklauti Lenkijos  Ryno mieste, kuriame turės galimybę dar ir mokytis buriuoti? „Kodėl gi ne? – sako A. Katilovskis, Druskininkų „Rotary“ klubo narys, pasakodamas, kad tokios galimybės druskininkiečiams atsivėrė, jų klubui užmezgus šiltus bendradarbiavimo ryšius su Lenkijos „Rotary“ klubais iš arčiausiai Lietuvos esančių miestų. 

Druskininkų „Rotary“ klubo nariai džiaugiasi gražiu bendravimu ir bendradarbiavimu su kolegomis iš Lenkijos/Asmeninio archyvo nuotrauka

Bendradarbiaus su Mozūrijos krašto rotariečiais
Katilovskis sakė, kad „Rotary“ klubų struktūra ir veikla yra tarptautinė, jų tikslas – bendravimas tarp klubų narių ir tarnystė tiems, kuriems labiausiai to reikia, tautų, įvairių profesijų žmonių tarpusavio supratimo bei bendravimo skatinimas.

Iki šio druskininkiečiai daugiau dėmesio skirdavo bendravimui su Lietuvos „Rotary“ klubais, o praėjusių metų rudenį jie pasinaudojo atsiradusia galimybe užmegzti glaudesnius bendradarbiavimo ryšius su keliais kaimyninės  Lenkijos „Rotary“ klubais.

Pasak A. Katilovskio, Lietuvos ir Lenkijos politiniai santykiai nėra labai šilti, todėl patys abiejų šalių žmonės ėmė ieškoti bendravimo ir bendradarbiavimo galimybių, kuria bendrus projektus, stengiasi sunaikinti tą politinį sąstingį, kuris tęsiasi keletą pastarųjų metų.

Praėjusį rudenį Lenkijos ir Lietuvos dviejų „Rotary“ apygardų atstovams gimė idėja sukurti bendrą komitetą, siekiant sustiprinti abejų šalių bendradarbiavimą. Spalio mėnesį Vilniuje organizuoto renginio metu buvo pasirašytas ir memorandumas.

Druskininkų rotariečiai jau seniai brandino mintį užmegzti glaudesnius ryšius su kolegomis iš Lenkijos – juk nuo šios kaimyninės šalies sienos Druskininkus skiria vos pusšimtis kilometrų.  Taigi būta vizitų į artimiausius „Rotary“ klubus – Bialystoke, Gižycke, bendradarbiauti panoro ir rotariečiai iš Bartošicės, Ryno. Užsimezgė šilti santykiai. Druskininkiečiai sužinojo, kad lenkai organizuoja nemažai gražių akcijų, tradicinių renginių, panašių, kaip Lietuvos „Rotary“ tradicinė „Rotariada“.

Gižyckas, su kurio rotariečiais pradėta bendradarbiauti,  įsikūręs ant Negotino, vieno iš didžiausių Mozūrijos krašto ežerų (100 kvadratinių kilometrų) kranto. Kasmet gegužės mėnesį ten organizuojamas tradicinis rotariečių buriavimo čempionatas, kuriame pernai dalyvavo ir penkių Lietuvos „Rotary“ klubų atstovai – Biržų „Rotary“ klubas čempionate net ir pirmąją vietą iškovojo. „Žinoma, jachtų kapitonai būna profesionalai, tik komanda – rotariečiai, – šypsojosi A. Katilovskis. – Kolegos šiemet pakvietė ir druskininkiečius dalyvauti tradiciniame renginyje.“

Pasak A. Katilovskio, druskininkiečiai visada laukiami istoriniame viešbutyje „Zamek Ryn“/Asmeninio archyvo nuotrauka

Dalyvavo labdaros renginyje

Sausio mėnesį Druskininkų atstovai prisijungė prie gražios lenkų rotariečių iniciatyvos. Sausio viduryje istoriniame viešbutyje „Zamek Ryn“  (senovinėje kryžiuočių pilyje), kurio savininkas – rotarietis iš Olštyno klubo,  druskininkiečiai dalyvavo tradiciniame labdaros vakare, kurio metu rinktos lėšos labai sudėtingoms operacijoms – žmogaus prikėlimui iš letargo miego. Šias operacijas, vieninteles Europoje, atlieka garsus lenkų  gydytojas, taigi lėšos buvo skirtos aparatūrai nupirkti.

„Kartais atrodo, kad mes, rotariečiai, galime greičiau susitarti ir imtis bendrų projektų, nei abiejų šalių politikai, – sakė A. Katilovskis, pridurdamas, kad su druskininkiečiais į kolegų Lenkijoje renginį vyko ir LR Seimo narys Zenonas Streikus, kuris yra Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Lenkijos Respublika grupės  pirmininko pavaduotojas – „Zamek Ryn“ šeimininkas Andžejus Dovgialo  yra lietuvių kilmės, senos bajorų giminės palikuonis. Jo viso gyvenimo svajonė – senovinių pilių atstatymas ir pritaikymas istoriniams viešbučiams. „Zamek Ryn“ – vienas iš dviejų jo įgyvendintų svajonių.

Smagu, kad lietuvių bajorų kilmės rotarietis maloniai su mumis bendravo. Juk lenkus ir lietuvius sieja bendra istorija, todėl tikrai svarbu, kad mus sietų draugiški, kaimyniški santykiai. O „Rotary“ tikrai padės užmegzti ryšį tarp dviejų tautų.“

 

Nauda – ir druskininkiečiams

Druskininkų „Rotary“ nariai įsitikinę, kad bendradarbiavimas su atveš naudos ir druskininkiečiams.

Vienas iš „Rotary“ prioritetų – tarnauti bendruomenei, taigi, praėjus savaitei po Druskininkų rotariečių vizito į Lenkiją, vienas iš Gižycko „Rotary“ klubo narių atvyko į Druskininkus kartu su Gižycko ir Ryno mokyklų  vadovais. Svečius labai domino Druskininkų mokyklų patirtis, realizuojant tarptautinius projektus. Jiems organizuoti susitikimai su „Ryto“ gimnazijos ir „Atgimimo“ mokyklos direktorėmis. Lenkai buvo gerokai nustebę, kai išgirdo „Atgimimo“ mokyklos direktorės Danutės Časienės pasakojimą apie šios įstaigos tarptautinį bendradarbiavimą su daugybe šalių, tarp kurių  – net ir tolimoji Japonija. Lenkai išreiškė pageidavimą dalyvauti tarptautiniuose projektuose, kaip partneriai – šios partnerystės naudą pajus ir abiejų šalių mokytojai, ir mokiniai.

Lenkijos Ryno mieste veikia puikus mokymo ir kvalifikacijos kėlimo centras, įsikūręs ant ežero kranto. Ten yra viešbutis, yra galimybė išmokti buriuoti. Vasarą ten organizuojamose  vasaros stovyklose su buriavimo pamokomis galėtų dalyvauti ir Druskininkų moksleiviai. Be to, ir Ryno, ir Druskininkų mokyklos norėtų bendrauti tarpusavyje.

Kai druskininkiečiai buvo Gižycke, ten susitiko su šio miesto burmistru, kuriam buvo pristatytas Druskininkų kurortas bei jo pasiekimai per pastarąjį dešimtmetį. Gižysko vadovas buvo labai sužavėtas mūsų kurortu, todėl iš karto išreiškė norą susitikti su Druskininkų savivaldybės vadovais ir užmegzti bendradarbiavimo ryšius.

Kaip pasakojo Druskininkų rotariečiai, vasarą Gižycke prie Negotino ežero šio miesto „Rotary“ organizuoja 10-ies dienų stovyklą vaikams su buriavimo pamokomis, kurią finansuoja Lenkijos „Rotary“ apygarda ir „Rotary“ klubai, kurie atsiunčia vaikus iš savo miestų. Druskininkų „Rotary“ taip pat planuoja liepos mėnesį suteikti galimybę 15-21 metų jaunuoliams stovyklauti toje stovykloje, kurioje paprastai susirenka 14 šalių atstovai, bendrauja, pažįsta kitų šalių tradicijas.

„Jeigu nuoširdžiai norime pasiekti gerų bendradarbiavimo rezultatų, tikrai pasieksime. O mes šiemet turime labai daug planų, tikrai žadame juos įgyvendinti,“ – patikino A. Katilovskis.

 

Užsakymo Nr. MDR-89-002