„Atgimimo“ mokykloje paminėtas Lietuvos-Japonijos diplomatinių santykių 25-metis

„Atgimimo“ mokykloje praėjusį trečiadienį organizuotas japonų kultūros renginys, skirtas Lietuvos-Japonijos diplomatinių santykių 25-mečiui paminėti. Mokykloje viešėjo Japonijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Toyoei Shigeeda su žmona Hiroki Takayama, pirmasis sekretorius, atsakingas už kultūrą, Michiko Shigeeda ir Japonijos ambasados atašė Ayumi Morimoto.


„Atgimimo“ mokykloje, renginyje, skirtame Lietuvos-Japonijos diplomatinių santykių 25-mečiui paminėti, viešėjo Japonijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai T. Shigeeda su žmona H.Takayama, pirmasis sekretorius, atsakingas už kultūrą, M. Shigeeda ir Japonijos ambasados atašė Ayumi Morimoto/ Roberto Kisieliaus nuotrauka

Ambasadorius T. Shigeeda, akcentuodamas Lietuvos-Japonijos diplomatinių santykių jubiliejų ir sklandų bendradarbiavimą, pasidžiaugė, kad Lietuvoje, Druskininkuose, yra „Atgimimo“ mokykla, kurioje taip aktyviai domimasi Japonijos kultūra, tradicijomis. Tokiu būdu sutvirtinamas ir dviejų valstybių bendradarbiavimas. Padėkos ir sveikinimo kalbą ambasadorius perskaitė lietuviškai.
„Mūsų mokykla nuo 2010-ųjų bendradarbiauja su Japonijos mokyklomis, japonų studentais, besimokančiais Lietuvoje ir Japonijoje, Lietuvos mokytojais ir mokiniais, kurie domisi Tekančios saulės šalies tradicijomis. Vien tik per trejus pastaruosius metus mokykloje organizuota 17 renginių, kuriuos organizavo mūsų mokyklos Japonų kalbos ir kultūros klubas „Sakuros žiedas Druskininkuose“, įkurtas 2011-aisiais mokytojos Rovenos Kvaraciejūtės, tikros šios šalies kultūros ambasadorės Druskininkuose, iniciatyva. Per 5-erių metų laikotarpį organizuotos ir mokinių bei mokytojų mainų programos ir netradicinės japonų kultūros pamokos, ne kartą lankėmės Japonijos ambasadoje Vilniuje, mums visada padėjo bei mūsų veiklas rėmė visi per šį laikotarpį dirbę ambasadoriai, už tai jiems esame labai dėkingi“, – kalbėjo „Atgimimo“ mokyklos direktorė Danutė Časienė.
Japonų ambasados grupei ir mokyklai Savivaldybės vardu padėkojo bei su Lietuvos-Japonijos bendradarbiavimo sutarties 25-ečiu bei mokyklos Japonų kalbos ir kultūros klubo 5-ečiu pasveikino Švietimo skyriaus vedėjas Jevgrafijus Samuchovas: „Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad „Atgimimo“ mokykloje puoselėjama tokia veikla, paskatinta japonų klubo „Sakuros žiedas Druskininkuose“. Gyvenant vis labiau globalėjančiame pasaulyje, labai svarbu mokinius supažindinti su įvairiomis kultūromis, taip ugdant jų toleranciją ir platesnį pasaulio suvokimą, todėl mokytojos, klubo vadovės Rovenos Kvaraciejūtės iniciatyva yra sveikintina.“
Klubą anglų kalbos mokytoja R. Kvaraciejūtė sumanė įkurti, grįžusi iš 3 metų stažuotės Japonijoje. Jo veikloje aktyviai dalyvauja 5-8 klasių mokiniai, noriai įsitraukia ir visa mokyklos bendruomenė, taip pat ir buvę šios mokyklos mokiniai.


Mokykloje japonų kalbos ir kultūros klubas „Sakuros žiedas Druskininkuose“ įkurtas mokytojos Rovenos Kvaraciejūtės iniciatyva/ Roberto Kisieliaus nuotrauka

Skaitė ir haiku
Renginio metu skambėjo japonų kalba atliekamos dainos, haiku, susirinkusiuosius džiugino choreografinės kompozicijos. „Atgimimo“ mokyklos merginų ansamblis (mokytoja Ronata Balkaitienė) padainavo populiarias dainas „Sakura“ ir „Laiškas“. Susirinkusius maloniai nustebino japonų kalba atlikta daina „Plunksnos“, kurią atliko savarankiškai pasiruošusi ir japonų kalbos besimokanti „Ryto“ gimnazijos mokinė Gabija Žogelytė.
Skambėjo haiku, kuriuos japoniškai skaitė mokyklos japonų klubo „Sakuros žiedas Druskininkuose“ skaitovai, haiku konkurso nugalėtojai. Šiame konkurse buvo net 14 nugalėtojų. Vasarį ir kovą per lietuvių kalbos pamokas mokiniai kūrė eiles, o balandį, per dailės pamokas, geriausieji kūrinėliai buvo iliustruoti. Šiomis dienomis mokyklos fojė veikia mokinių sukurtų bei iliustruotų haiku paroda.
Mergaičių šokių kolektyvas (mokytoja Valė Šmitienė) atliko japonišką šokį „Gimtasis miestas“. Lyrišką, pakilią šokio kuriamą nuotaiką sustiprino japoniškosios vėduoklės ir šokėjų dėvimi vasariniai kimono, vadinami jukata.
Trečiadienio renginyje gražiu akcentu tapo iš Kauno atvykusios „Kyuumeikan mokyklos“ japoniškojo kovos meno – kendo („kardo kelias“) pristatymas. „Pamatę, kiek darbo įdėjote šio renginio pasiruošimui, nusprendėme nedemonstruoti įprasto pasirodymo, o surengti pamoką, paaiškindami, kas yra kendo, ką reiškia mūsų atliekami judesiai, drabužiai ir kitos labai svarbios detalės“, – sakė šios mokyklos vyriausiasis instruktorius Ričardas Žilaitis. Po renginio svečiai organizavo specialią treniruotę japonų klubo nariams.
„Atgimimo“ mokykloje jau anksčiau buvo pristatyta ikebana (gėlių aranžavimas), kaligrafija, kimono rengimas, origami.


Mergaičių šokių kolektyvas atliko japonišką šokį „Furusato“/ Roberto Kisieliaus nuotrauka

Apie Japoniją – pamokose
Renginyje mokiniai pademonstravo ne tik savo kūrybiškumą, bet ir žinias. Ruošdamiesi šiam renginiui, „Atgimimo“ mokyklos mokytojai pamokų (geografijos, istorijos, lietuvių kalbos ir technologijų) metu mokiniams pristatė įvairias Japonijos gyvenimo sritis ir paskatino jomis pasidomėti išsamiau. Mokiniai sukūrė mini projektus, kuriuos renginyje parodė svečiams.
7a klasės mokinė Ugnė Svioklaitė pristatė mini projektą „Japonijos geografija“, demonstruodama skaidres ir pasakodama apie Japonijos geografinę padėtį pasaulio žemėlapyje, paminėdama, kokios pagrindinės salos sudaro Japoniją, įvardindama šios šalies paviršiaus, klimato ypatumus. 7b klasės mokiniai Donata Vyšniauskaitė ir Pijus Valentukevičius papasakojo apie žymų japonų diplomatą Čiune Sugiharą, išgarsinusį Lietuvą. II-ojo pasaulinio karo metu Čiune Sugihara rezidavo Kaune ir išdavinėjo vizas, kad žydų tautybės gyventojai galėtų išsigelbėti nuo nacių režimo. Jis išgelbėjo apie 6000 žydų.
Projektu „Utos lietuviškame kontekste“ 7a klasės moksleivės Vilmantė Kudelytė ir Indrė Maračinskaitė pristatė utas (dar vadinamas tanka), kaip vieną iš japonų poezijos žanrų. Šis žanras padarė įtaką ir lietuvių rašytojo Kazio Binkio kūrybai: jis parašė septynias utas. O 5b klasės moksleiviai Dainius Milius ir Eglė Sadauskaitė papasakojo apie japoniško omleto (tamagojaki) gamybos procesą technologijų pamokos projekte „Gaminame japoniškai“.

„Sakuros žiedas Druskininkuose“
Renginiu, kuriame viešėjo garbingi svečiai iš Japonijos, paminėta ir „Atgimimo“ mokyklos japonų klubo „Sakuros žiedas Druskininkuose“ 5-erių metų veiklos sukaktis. Klubo įkūrėjos R. Kvaraciejūtės teigimu, Japonijos kultūra – išskirtinė subtilumo, grožio pajautimo prasme: „Japonams labai svarbus detalių pajautimas, unikalus gamtos bei žmogaus santykis, pagarba kiekvienam žmogui. Visa tai ir stengiamės ugdyti per japonų klubo veiklas. „Atgimimo“ mokykloje kasmet lankosi svečiai iš Japonijos. Mūsų mokiniai, bendraudami su jais, atlikdami įvairias užduotis turi galimybę pagilinti savo žinias apie Japoniją, artimiau pažinti šios šalies kultūrą.“
Kitos kultūros pažinimas skatina labiau pamilti savąją, aktyviau domėtis gimtosios šalies tradicijomis, paveldu, lyginti ir atrasti daug bendrumų su kitomis tautomis ir grožėtis lietuvių savitumu. Vaikai auga kūrybiškoje ir atradimų kupinoje pažinimo aplinkoje.

Parengė Ramunė Žilienė