Asmeninis asistentas – neįgaliojo draugas, pagalbininkas, mokytojas

Valstybė ir savivaldybės negaili dėmesio, lėšų ir žmogiškųjų resursų neįgaliųjų integravimui į visuomenę. Prieš metus Druskininkuose pradėtas neįgaliųjų pagalbos projektas „Asmeninis asistentas“ jau džiugina pasiektais rezultatais ir neįkainojama nauda intelekto negalią turintiems druskininkiečiams.

Už šio projekto vykdymą atsakinga Sutrikusio intelekto žmonių bendrijos „Druskininkų viltis“ vadovė Loreta Sadauskienė papasakojo, kad asmeninio asistento projektas vykdomas jau beveik metus, jam skirta per 47 tūkst. eurų.

Projekto esmė – suteikti galimybę asmenims, kuriems nustatytas neįgalumo arba darbingumo lygis dėl fizinės (judėjimo, regos, klausos, vidaus organų sutrikimai) ir (ar) kompleksinės negalios turėti asmeninį asistentą, kuris padėtų jam integruotis į visuomenę, lavintų savarankiškumą ir socialinius įgūdžius. Projekte gali dalyvauti neįgalieji nuo 16 metų iki pensinio amžiaus.

Asmeninis asistentas kasdien po keturias valandas praleidžia kartu su neįgaliuoju ir padeda jam buityje, lavina socialinius įgūdžius, bendrauja, palydi į parduotuvę, kultūros renginius, moko naudotis viešuoju transportu, padeda adekvačiai suvokti aplinką.

„Pagal mūsų planą, per pusantrų metų truksiantį projektą mes suteiksime paslaugas dviem dešimtims negalią turinčių druskininkiečių. Per metus, kol vyksta šis projektas, asmeninio asistento paslauga mūsų mieste jau pasinaudojo 14 negalią turinčių asmenų. Per likusį pusmetį ją gaus dar šeši neįgalieji“, – pasakojo L. Sadauskienė.

Ji teigė, jog šiuo metu dirba du asmeniniai asistentai, kurie yra baigę specialius kursus ir sugeba puikiai atlikti jiems pavestą darbą. Kiekvienas asistentas dirba su 4-5 neįgaliaisiais.

„Šią paslaugą vienam žmogui teikiame tris mėnesius. Paskui, esant galimybei, ją galima pakartoti. Kiek pastebėjome, neįgalieji ir jų artimieji yra labai patenkinti asmeninio asistento paslauga“, – sakė L. Sadauskienė.

Asmenine asistente dirbanti Gražina Radzevičienė sakė, kad jai tokį darbą dirbti labai įdomu: „Esu empatiškas žmogus, man šis darbas labai patinka, nors, reikia pripažinti, buvo ir naujų patirčių, ir iššūkių. Susidūriau su įvairaus amžiaus ir charakterių neįgaliaisiais. Su kiekvienu teko ieškoti individualaus bendravimo kelio.“

Prieš tai moteris dirbo viešbučių versle, taip pat prižiūrėjo senukus ir ligonius, todėl darbas su negalia turinčiais asmenimis jai nebuvo naujiena. „Su tais žmonėmis reikia daug kantrybės, kiekvieną iš jų turi prižiūrėti, kaip savą, kaip vaiką, bet bendrauti, kaip su suaugusiuoju“, – apie asmeninio asistento darbo patirtis pasakojo G. Radzevičienė.

Asmenine asistente dirbanti moteris jau mokė neįgaliuosius nusipirkti maisto produktų parduotuvėje ir už juos susimokėti, taip pat padėjo išmokti naudotis viešuoju transportu ir susimokėti už paslaugas, padėti darbinėje veikloje ir buityje.

„Man atrodo, kad labai svarbu daug bendrauti su neįgaliaisiais, apie viską jiems pasakoti, daug judėti. Mes su jais einame į parkus, prie Nemuno, į mišką, lankome kultūros renginius, apie viską kalbamės. Man labai patinka matyti juos laimingus, fiziškai sustiprėjusius, džiugina, kai matai savo darbo rezultatus“, – pasakojo G. Radzevičienė. Ji sakė, kad šis darbas pakeitė jos vertybes – moteris pati jaučiasi laiminga, galėdama padėti kitiems ir jausdamasi jiems reikalinga.

Verslą plėtojantis jaunuolis Augustas turi negalią ir jau pasinaudojo asmeninio asistento pagalba.

„Labai džiaugiuosi šia paslauga. Tris mėnesius man padėjo ponia Gražina. Ji pagelbėjo man darbe – pjaustė pagamintus spaudinius, tvarkė buitį – išplaudavo ir sutvarkydavo biuro patalpas, nueidavo nupirkti maisto produktų, – pasakojo Augustas, pridurdamas, kad, jei tik būtų galimybė, jis vėl pasinaudotų asmeninio asistento paslaugomis. – Kai šalia tokia pagalbininkė, greičiau vyksta darbai, daug geresnė nuotaika ir pasaulis šviesesnis.“

Verslą plėtojantis jaunuolis Augustas turi negalią ir jau pasinaudojo asmeninės asistentės Gražinos pagalba/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Violeta Grigorienė, Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja: „Druskininkų savivaldybei 2020 m. rugsėjo 9 d. LR Prezidentūroje surengtame Dirbančių neįgaliųjų asociacijos organizuotame renginyje „Lietuvos pokytis 2019“ buvo įteiktas neįgaliesiems draugiškiausio miesto apdovanojimas. Toks apdovanojimas įpareigoja ir toliau tęsti šią svarbią veiklą. Padedant asmeniniam asistentui, sudarome daugiau galimybių neįgaliesiems visapusiškai dalyvauti Druskininkų bendruomenės gyvenime. Labai svarbu, kad asmenys, teikiantys šią paslaugą, tai darytų su meile ir nuoširdžiai norėtų padėti neįgaliajam. Tuomet visi kiti iššūkiai su visų mūsų pagalba bus įveikiami. Mes, Savivaldybės vadovai, sveikiname ir palaikome visas naujoves, iniciatyvas ir projektus, padedančius neįgaliesiems mūsų mieste jaustis kaip galima geriau.“

Parengė Laimutis Genys