A. Nedzelskio knygos „M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje 1963-1997 m.“ pristatymas
Vasario 10 d. Druskininkų savivaldybės viešojoje bibliotekoje surengtas menotyrininko, buvusio ilgamečio M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus vedėjo, Druskininkų garbės piliečio Adelberto Nedzelskio knygos „M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje 1963-1997 m.“ pristatymas.
Kodėl pavadinime minimi būtent šie skaičiai? „Atsakymas paprastas: tai yra laikotarpis, kuriuo vadovavau M. K. Čiurlionio memorialiniam muziejui. Man teko dalyvauti muziejaus įkūrimo įvykiuose, prisidėti prie jo plėtros, dalyvauti kultūriniame gyvenime, artimai pažinti Valeriją ir Jadvygą Čiurlionytes bei prisidėti prie M. K. Čiurlionio vardo garsinimo. O svarbiausia – suprasti, kad knygoje viskas sukasi apie patį Čiurlionį. Jo namus, kūrybą, seseris, kurios nuėjo didelį kelią tų namelių išsaugojimui. Apie tai, kokia unikalia ir įdomia asmenybe Čiurlionis buvo. Ir kas buvo daroma, kad visa tai būtų išsaugota…“, – pristatydamas knygą pasakojo autorius.
Viešojoje bibliotekoje pristatyta menotyrininko, buvusio ilgamečio M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus vedėjo, Druskininkų garbės piliečio A. Nedzelskio knyga „M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje 1963-1997 m.“/Viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka
Pirmoje knygos dalyje pateikiama informacija apie M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus kūrimą ir atidarymą, pridedami tai liudijantys dokumentai ir raštų kopijos. Antrojoje knygos dalyje chronologine tvarka pateikiama 1964-1997 metų veikla M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje. Autorius šiame skyriuje pasakoja, kas buvo daroma dėl muziejaus veiklos plėtimo. Didelis dėmesys knygoje skiriamas M. K. Čiurlionio kūrybos sklaidai, pateikiamos ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių laikraščių kopijos, kuriose aprašomas M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus ir paties genialaus kūrėjo svarba.
A. Nedzelskis, pagrįsdamas realiais dokumentais, rašo apie tai, kokius kelius reikėjo nueiti, kad memorialinis muziejus nuo vieno namelio išsiplėstų iki keturių. Tam skiriami atskiri puslapiai, kuriuose surasta vietos kiekvieno namo aprašymui, kas jame buvo ir kokia jo paskirtis. Knygoje pateikiami tikslūs M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus lankytojų srautai, kurie kasmet didėjo ne šimtais, o tūkstančiais, aprašomas muziejuje pradėtų rengti koncertų populiarumas, kiti renginiai ir įvykiai.
Įdomių detalių pateikta skiltyje „Post Scriptum“ – ten rašoma apie A. Nedzelskio iniciatyva rengtą knygą „Valerija Čiurlionytė Karužienė“ ir apie šio leidinio likimą. Paskutinėje knygos dalyje „Žmonės“ rašoma apie daugelį žinomų, su Čiurlioniu ir jo kūryba susijusių asmenybių: P. Viščinį, J. Marcinkevičių, V. K. Jonyną, A. Dambrauską, A. Šuliauską, V. Landsbergį, A. Švėgždą ir kitus. Gausiai į renginį susirinkę druskininkiečiai ir svečiai dėkojo A. Nedzelskiui už puikią knygą, linkėjo sveikatos, stiprybės, visi kartu sudainuodami „Ilgiausių metų“. Tie, kurie turėjo galimybę skaityti knygą, dėkojo už puikiai parengtą leidinį, kiti registravosi, norėdami šią knygą įsigyti, pakartojus jos tiražą.
Druskininkų kultūros centro direktorės Rimutės Viniarskaitės manymu, šį leidinį svarbu išleisti didesniu tiražu, todėl Kultūros centro iniciatyva bus ieškoma rėmėjų bei kitų finansavimo šaltinių. Naujas tiražas numatomas pavasario pabaigoje. Visi, norintys įsigyti šį leidinį, gali paskambinti į Druskininkų kultūros centrą arba užsiregistruoti el. paštu: druskininkai@takas.lt.
Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos
informacija