Verslininkų dovana gimtadienį švenčiantiems Druskininkams – 230 medžių
Savo miestą mylintys druskininkiečiai kurorto gimtadienio proga skiria originalias ir prasmingas dovanas. Druskonio ežero pakrantėje, prie senųjų miesto kapinių neseniai atsirado jaunų medžių giraitė, kurią per dešimt valandų pasodino bendrovės „Kamilės gilė“ kolektyvas.
„Norėjome tai padaryti tyliai, be jokios reklamos, kad žmonės tiesiog galėtų pasidžiaugti nauju parkeliu“, – sakė šios iniciatyvos sumanytojas, bendrovės „Kamilės gilė“ vadovas Jonas Valentukevičius.
Prie senųjų kapinių jau pasodinta apie 70 įvairių rūšių medelių / Roberto Kisieliaus nuotrauka
Norėjo padovanoti ąžuolų giraitę
Pasidomėjus, kaip kilo mintis padovanoti miestui medžių parką, J. Valentukevičius sakė, jog jis daug važinėja po Lietuvą, po užsienio šalių miestus, stebi ten augančius parkus ir nori svetur pamatytas idėjas įgyvendinti mūsų kurorte.
„Mūsų miestas žalias, tačiau norisi, kad jis būtų dar žalesnis, todėl pagalvojau, kad būtų šaunu padovanoti Druskininkams ąžuolų giraitę. Labai myliu ąžuolus, todėl miesto gimtadienio proga su kolektyvu nusprendėme padovanoti Druskininkams 230 medžių – ne tik ąžuolų, bet ir kitokių medelių – berželių, juodalksnių, maumedžių“, – pasakojo Jonas.
Jis sakė, kad medžiai buvo parenkami pagal vietos, kurioje jie bus sodinami, dirvožemio struktūrą, kraštovaizdžio specifiką. Visi tie dalykai buvo derinami ir su Druskininkų savivaldybės specialistais.
Pirmiausia prie senųjų miesto kapinių buvo pasodinta apie 70 medžių, kuriuos „Kamilės gilė“ pirko iš medelynų. Vėliau bus pasodinti likusieji 160 medžių. „Norėjau, kad medžiai būtų pasodinti Druskininkų mieste, tačiau, jei nebus tinkamos vietos mieste, mes juos pasodinsime ir seniūnijų teritorijose“, – sakė „Kamilės gilės“ vadovas.
Mieste norėtų daugiau ąžuolų
„Ąžuolas gali augti ir tūkstantį metų. Turime Varėnos rajone didelį ąžuolą, beveik tokios paties kelmo apimties, kaip Stelmužės. Pasiūliau jį įtraukti į paveldo sąrašą, bet niekas nesusidomėjo. Ąžuolo kirtimo amžius – 150 metų, o brandos – apie 100 metų. Taigi šito Druskininkuose mūsų sodinamo parkelio tikrai užteks mūsų kartai ir dar kelioms kartoms“, – kalbėjo V. Valentukevičius, kuris mieste norėtų matyti daugiau ąžuolų.
Jo žmona, įmonės „Kamilės gilė“ direktoriaus pavaduotoja Laura Valentukevičienė pasakojo, kad miestui dovanojami medžiai yra 6-7 metų amžiaus, jie – skirtingų rūšių.
„Norėjome, kad medžiai būtų skirtingų dydžių, įvairių rūšių. Ilgai dėliojome sodinimo schemą, o pats sodinimo procesas vyko rankiniu būdu ir užtruko apie 10 valandų. Smagu, kad medžių sodinti susirinko visas „Kamilės gilės“ kolektyvas. Tokia ir buvo direktoriaus mintis, kad šį svarbų darbą atliktų visas kolektyvas, kad tai būtų ir darbuotojų bendrystę stiprinanti priemonė“, – pasakojo Laura.
Medienos gamybos srityje jau ne vieną dešimtmetį dirbančios „Kamilės gilė“ vadovo Jono filosofija paprasta ir aiški: „Mes nesivaikome vienadienio pelno, bet stengiamės žvelgti į ilgalaikę perspektyvą. Mums svarbu, kad Lietuva ir Druskininkai žaliuotų, o miškai klestėtų. Mūsų mintis – ne išpjauti miškus, bet juos auginti ir protingai naudoti. Skatiname žmones neparduoti miško kartu su žeme, kad jie ir kitos ateinančios savininkų kartos galėtų džiaugtis miškais“.
Miškų užteks ne vienai kartai
J. Valentukevičius sakė, kad jis nori Lietuvos žmonėms suteikti kuo daugiau informacijos apie mūsų miškų situaciją. „Viešojoje erdvėje mes girdime labai daug klaidinančios informacijos, kad neva naikinami miškai. Mano žiniomis, tai labai toli nuo realybės, sėjama panika. Mes tikrai neturime šansų iškirsti Lietuvos miškus“, – sakė Jonas.
Jo teigimu, žmonės nežino, kiek mes Lietuvoje turime miško, kiek medienos sunaudojame įvairioms reikmėms. Žmonės tik mato, kaip iš miškų vežama mediena, piktinasi, kad dingsta įprastos žmonių grybavimo vietos.
L. Valentukevičienė sakė, jog miškus būtina valyti ir tvarkyti, nes medžiai sensta, juos puola įvairūs kenkėjai ir ligos, todėl juos reikia pjauti. Jos teigimu, žmonės labai jautriai reaguoja į miško kirtimą, bet, anot jos, situacija yra kontroliuojama.
„Lietuvoje mes turime 2,2 mln. hektarų miško. Pagal dabartinius mūsų poreikius, mums miško pakaktų 7300 metų. Ir medžiai turi savo amžių, juos reikia tvarkyti, reikia kirsti. Nėra priežasties kelti paniką. Tiems, kurie kelia paniką dėl neva naikinamų miškų, siūlau sėsti į automobilį ir kartu su manimi praleisti visą darbo dieną, važinėjant po įvairius miškus, kad pamatytume visą realybę, kas yra visuose miškuose“, – sakė „Kamilės gilės“ vadovas.
Laura ir Jonas Valentukevičiai padovanojo Druskininkams 230 medžių / Roberto Kisieliaus nuotrauka
Laimutis Genys