JUC – erdvės, kurių druskininkiečiams pavydi visos Lietuvos jaunimas

Ar Druskininkų jaunimo užimtumo centro (JUC) įgyvendintas projektas „Paslaugų plėtros ir gerovės jaunimui didinimas“ pasiteisino? Kokių iššūkių, sunkumų, džiaugsmų teko patirti, įgyvendinant projektą? Kas labiausiai nustebino, įsiminė? Ar centras dar teiks naujus projektus ir jeigu taip – tai kokius? Druskininkų JUC direktorė Aušra Nedzinskienė mano, kad baigiamas įgyvendinti projektas „Paslaugų plėtros ir gerovės jaunimui didinimas“ suteikė daug džiaugsmo ne tik Druskininkų savivaldybės jaunuoliams, bet ir į miestą atvykstantiems svečiams. Jos manymu, pagrindinis projekto tikslas – siekti sumažinti socialinę atskirtį savivaldybėje bei pagerinti rizikos grupės vaikų ir jaunimo gerovę – pasiektas visu 100 procentų, o gal net ir daugiau. „Viską darėme, kad pritrauktumėme daugiau aktyvių, tačiau savirealizacijos erdvės nerandančių ir rizikos grupėms priklausančių jaunuolių į Druskininkų JUC. Pastatytas skate parkas, parkūro bei gimnastų aikštelės, aptverta lauko teniso aikštelė, pastatyti stalo teniso stalai, įrengtos savęs pažinimo ir komandos formavimo priemonės, vykdytos stovyklos, praktinės pamokos, atnaujinta svetainė, įsigytas inventorius ir dar daug kas nuveikta šio projekto metu“, – nuveiktus darbus vardijo A. Nedzinskienė, su kuria šįkart kalbėjome apie JUC įgyvendintą projektą „Paslaugų plėtros ir gerovės jaunimui didinimas“.


Aušra Nedzinskienė
Druskininkų JUC direktorė


Naujasis skate parkas, parkūro bei gimnastų aikštelės tapo populiaria Druskininkų jaunimo ir į kurortą atvykstančių jaunuolių laisvalaikio praleidimo vieta/JUC archyvo nuotrauka

– Ar projekto įgyvendinimo metu įrengtos rampos atitiko jaunimo lūkesčius?
– Apie naują skate parką galvojome jau labai seniai. Dar prieš teikiant paraišką, jaunimas buvo parengęs ir keletą skirtingų naujojo parko vizualizacijų. Buvome nusprendę – būsimas skate parkas bus pritaikytas skirtingų poreikių jaunimui: ir tiems, kurie tik pradeda šią sporto šaką, ir tiems, kurie jau yra pažengę, ir tiems, kurie savęs neįsivaizduoja be riedlentės, negali gyventi be riedučių ar BMX dviračių. Žinojome, ko mums ir Druskininkų savivaldybės jaunimui reikia.
– Girdėjome, kad JUC galima naudotis ne tik rampomis, bet ir BMX dviračiais, riedučiais ir riedlentėmis. Kaip pasidalinate ir saugote šį inventorių ?
– Šis projektas unikalus tuo, jog jo metu ne tik sukurta ar atnaujinta infrastruktūra, bet ir įsigytos priemonės, kad sukurta infrastruktūra būtų galima naudotis. Viskuo, kas yra JUC: riedučiais, riedlentėmis, BMX dviračiais, apsaugomis, šalmais, lauko ir stalo teniso raketėmis, kamuoliukais, jaunimui leidžiame naudotis. Tiesa, jie privalo laikytis įrangos naudojimosi taisyklėmis, nes manome, kad kiekvienas jaunuolis, kuris gauna inventorių, privalo būti už jį atsakingas. Be to, siekiame ugdyti atsakingą asmenybę, todėl raginame bei padrąsiname ne tik naudotis inventoriumi, bet ir, prireikus, jį remontuoti. Žinoma, darbuotojai jaunimui padeda, todėl galiu drąsiai teigti, kad tokiu būdu stiprinama jauno žmogaus asmenybė, stiprinama partnerystė bei atsakomybė už save patį.

– JUC aikštelėje akį traukia ir stalo teniso stalai bei lauko teniso aikštelė. Ar jaunimas aktyviai naudojasi šiomis priemonėmis?
– Teikdami paraišką, galvojome plačiai. Aptverta lauko teniso aikštelė yra ne tik puiki pramoga ar sportas, bet ir lavinti priemonė. Pasirodo, žaisdami tenisą, mes laviname koordinaciją, laikyseną, budrumą, susikaupimą, greitą mąstymą, atidumą. Net mokslininkai yra įrodę, kad šis žaidimas padeda sumažinti įtampą, stresą, emocinę būseną, kurią vaikai ir jaunimas patiria ne tik mokykloje. Tenisas vis populiaresnis, tačiau ne visiems prieinamas sportas, todėl, rašydami paraišką, apie tai galvojome. Siekdami praplėsti jaunimo laisvalaikio galimybes, ne tik aptvėrėme lauko teniso aikštelę ir ją pritaikėme šiai sporto šakai, bet ir įsigijome raketes bei kamuoliukus. Kas pabando, sugrįžta dar ir dar – stalo teniso stalai ne tik traukia akį, bet ir naudojami, ši sporto šaka Druskininkų jaunimui yra daugiau pažįstama. Pastebėjome, kad mūsų aikštelę atrado ir miesto svečiai, todėl džiaugiamės jos populiarumu.

– Nedaug užimtumo centrų gali pasigirti parkūro aikštele. Papasakokite, kaip kilo mintis įrengti tokią aikštelę, ar jaunuoliai ja naudojasi, ar ji pasiteisino?
– Parkūras Druskininkuose populiarus nuo 2008 metų. Ir ne paslaptis, kad vis daugiau druskininkiečių užsikrečia šia unikalia sporto šaka. Jaunuoliams reikia pažinti savo kūną, surasti savo silpnąsias vietas ir išmokti jas valdyti bei kontroliuoti. Kaip žinia, niekas neatsiranda atsitiktinai – tai ir su parkūro aikštele taip nutiko. Neformalus jaunimo klubas „Druskininkų Runners“ jau seniai draugauja su JUC. Taigi žinojome, ko vieniems iš kitų reikia ir kur galime vieni kitiems padėti. Taip ir atsirado parkūro aikštelė. Ir ji labai populiari. Džiugu matyti tiek drąsių žmonių, kurie bando, šokinėja, lipa ir taip ieško erdvės bei formų savirealizacijai.

– JUC vykdomos ir savęs pažinimo bei komandos formavimo programos. Kokie užsiėmimai vyksta?
– Projekto metu pastatytos bei įsigytos priemonės savęs pažinimo bei komandos formavimo programoms vykdyti. Žinoma, nepakanka įsigyti priemonių, reikia mokėti su jomis dirbti. Taigi, įgyvendinant projektą, buvo sukurtos programos bei apmokyti darbuotojai. Džiugu, kad vis daugiau klasių nori išbandyti neformalaus ugdymo programas, kurių metu stiprinama komanda ar gilinamasi į save.

– Kokios vasaros stovyklos buvo surengtos šio projekto metu?
– Šio projekto metu buvo suorganizuotos keturios skirtingos stovyklos, kad jaunimas išmoktų naudotis esama infrastruktūra. Vyko lauko ir stalo teniso, riedlenčių, riedučių ir BMX dviračių stovyklos. Visų stovyklų metu po 15 dalyvių, padedant profesionaliems treneriams, mokėsi žaisti, važiuoti, pažinti save, išbandyti ekstremalaus sporto triukus. Manęs bei kitų Druskininkų JUC darbuotojų jaunuoliai nuolat klausia, kada vėl vykdysime panašaus tipo stovyklas, todėl drįstu teigti, kad jos labai pasiteisino ir buvo labai naudingos.

– Kaip vertinat naują JUC internetinį tinklapį?
– Gavę paramą iš  EEE finansinio mechanizmo, Druskininkų JUC atsinaujino ir savo internetinę svetainę – mes tapome labiau šiuolaikiški ir elektroninėje erdvėje.

– Projekto įgyvendinimo metu išleidote savo leidinį. Koks tai leidinys ir kur galima jį įsigyti?
– Išleidome labai ypatingą leidinį – jame labai daug gražių nuotraukų, gausu informacijos norintiems pradėti naudotis sukurta infrastruktūra. Paprasti, aiškūs ir gana draugiški patarimai norintiems pradėti važinėti riedučiais, riedlentėmis ar BMX dviračiais, išmokti teisingai laikyti stalo ar teniso raketes. Aiškūs ir trumpi instruktažai nebaido, o pataria. Leidinys nemokamas, ir jį galima pasiimti, tiesiog atėjus į Druskininkų JUC.

– Ar projektas bus plėtojamas ir toliau? Galbūt jau turite naujų idėjų ir planų?
– Jau kirba įvairių minčių ne tik mūsų bet ir jaunuolių galvose. Tikime, kad sukurta erdvė bus naudojama, o naujoms veikloms, renginiams, pasirodymams dar sukursime ne vieną įspūdingą projektą.
Kokią naudą šio projekto įgyvendinimas suteikė jaunimui ir JUC? Visi sutaria – jauniems žmonėms atsirado daugiau galimybių savirealizacijai ir saviraiškai. JUC, gavęs finansinę paramą iš Norvegijos Karalystės, Islandijos Respublikos ir Lichtenšteino Kunigaikštystės tapo labiau matomas, atpažįstamas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Apie Druskininkų JUC kalba ne tik druskininkiečiai, atvyksta jaunimo iš visos Lietuvos. Įgyvendinęs projektą „Paslaugų plėtros ir gerovės jaunimui didinimas“, JUC už jaunimo užimtumo paslaugų plėtrą 2015 metais buvo įvertintas ir Druskininkų savivaldybės – centrui įteiktas prestižinis apdovanojimas – Mineralinio lašo statulėlė.

O ką apie projekto metu įrengtas erdves mano pats jaunimas?

Matas Bodrijė: „Dabar jaunimas laisvai gali gerinti savo įgūdžius bei išmokti kažko naujo, realizuoti save. JUC erdvėse įrengtos rampos yra puikios, galima išmokti įvairių triukų. Druskininkų jaunimas dabar laisvai gali propaguoti įvairių sporto šakų meną vienoje vietoje, nereikia vaikščioti po visą miestą, kad pasitreniruotum ir patobulintum tam tikrus įgūdžius. Viskas yra vietoje todėl yra saugu, kliūtys yra tvirtos ir kokybiškos. Tai yra pagrindinė susirinkimų vieta. Smagu, kad galima organizuoti respublikinius parkūro renginius, į kuriuos susirenka dalyviai iš visų Lietuvos kampelių.“
Salvinija Leonavičiūtė: „Jaunimas turi daugiau veiklos, nesibasto gatvėmis, pakampėmis. Tiesiog turi ką veikti ir kur tobulėti. Pačios rampos yra geros, tinka važinėjimui. Trūksta tik stogo, mini rampos…“
Kornelija Makselytė: „Rampos geros, patogu važinėti, jeigu nukrenti, tai ne taip skauda. Geras inventorius. Pavyksta pasidalinti – vienas važinėja riedlente, kitas – BMX, jei neužtenka – apsikeičia. Privažiuoja iš visų miestų žmonių čia, žiauriai linksma, daug naujų pažinčių.“
Edgaras Pribyš: „Nereikia dabar išvien sėdėti mokykloje, veikla tampa įvairesnė. Sutariame su visais draugiškai, susikalbame.“
Eigirdas Milvydas: „Naująjį inventorių stengiamės saugoti, negadiname, nelaužome. Mes čia važinėjame, praleidžiame laiką. Šiaip jėga!“
Lukas Tamkevičius: „Čia gyvename draugiškai, dalinamės viskuo. Galime išbandyti savo jėgas, nugalėti baimes. Čia galima susirasti draugų iš kitų miestų. Tai skatina jaunuolius atvykti į JUC.“
Deividas Liaukonis: „Keliuose kituose Lietuvos miestuose atsirado parkūro aikštelės (Vilnius 2009; Klaipėda 2010), visame pasaulyje pradėjo populiarėti vietos, kuriose galima mokytis būtent parkūro. Su komanda pagalvojome, kodėl negalima to padaryti ir Druskininkuose? Mieste, kuriame skiriamas ypatingas dėmesys žmogaus sveikatai, fiziniam aktyvui, bei sportui. Parkūro aikštelė yra puiki vieta norintiems išbandyti šią ekstremalią veiklą. Juk ne kiekvienas yra pasiryžęs iškarto lėkti į miestą ir treniruotis viešai, visiems matant. O šioje aikštelėje viskas arti, todėl galima treniruotis viską (šuolius iš aukštai, triukus ant turėklų, laipioti ar tiesiog atlikti triukus per kliūtis).
Mes manome, jog aikštelė pasiteisino, jaunimas susidomėjo mūsų propaguojama veikla, atsirado daugiau norinčių užsiimti parkūru, o ir mums atsirado nauja vieta treniruotėms. Jaunimas naudojasi aikštele. Parkūras yra dar gana jauna sporto šaka ypač Lietuvoje, o tuo labiau Druskininkuose.
Jaunimui atsirado papildomos veiklos, yra galimybė smagiai praleisti laiką, išbandyti šį tą naujo, galbūt tai, ko gyvenime nebūtų galėję pamėginti!“

Užsakymo Nr. MDR-46-003