Tikrasis konservatorių ir liberalų veidas: atsisakė vykdyti savo pareigas

Praėjusią savaitę sušaukto Druskininkų savivaldybės Tarybos posėdžio metu liberalai ir konservatoriai parodė savo tikrąjį veidą: opozicionieriai viešai pareiškė atsisakantys dirbti Kontrolės komitete. Negana to, jie dar pareiškė ir kitų komitetų posėdžių apskritai nebelankysiantys. Jų įvardinta priežastis skamba gana absurdiškai – liberalams ir konservatoriams esą neįtinka posėdžių salės aplinka ir tai, kad posėdžių metu juose dalyvaujantys meras, vicemeras, administracijos specialistai diskutuoja svarstomais klausimais, ir dėl to esą nėra rimties.

 

Galima nuspėti, ko siekia opozicija tokiais savo veiksmais – sužlugdyti Kontrolės komiteto veiklą/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka

 

Reikalauja išskirtinių sąlygų?

Ar tokį liberalų ir konservatorių pareiškimą reikėtų suprasti taip, kad žmonėms reikšmingus sprendimus reikia priimti, jų net neišanalizavus ir neaptarus bendroje diskusijoje?

Pareiškimą pagarsinęs konservatorius Vilius Semeška, savaitraščio „Mano Druskininkai“ paprašytas pakomentuoti, ko siekia pareiškimu apie tai, jog nedalyvaus komitetų posėdžiuose, tik pasidomėjo, ar turime posėdžio įrašą. Į užduotą klausimą taip ir neatsakė. Matyt, ir pačiam tokį elgesį ir pasisakymą sunku pakomentuoti? Nepapasakojo ir kokių išskirtinių sąlygų reikėtų opozicijai, kad ji pagaliau galėtų pradėti iš tiesų dirbti? Ir kokiu „sveiku protu“ bei kokiais įstatymais vadovaujamasi, kai posėdžio pradžioje deklaruojama, kad opozicija atsisako dirbti komitetuose, o po keliolikos minučių aiškinama, jog nori skaidriai ir sąžiningai dirbti „savo rinkėjams“? Ko siekiama tokias veiksmais, pareiškimais? Ar tiesioginio valdymo Druskininkų savivaldybėje įvedimas ir yra šių žmonių, neva dirbančių Druskininkų labui, tikslas?

Apie savo siekius liberalai ir konservatoriai atvirai kalba ir socialiniuose tinkluose.

 

Kreipsis į teismą

Praėjusią savaitę „Mano Druskininkai“ rašė, kad liberalas Karolis Kaklys nuo kadencijos pradžios nelankė Kontrolės komiteto posėdžių ir tokiu būdu pažeisdamas Vietos savivaldos įstatymą, sulaužė Tarybos nario priesaiką. Dėl tokio piktybiško elgesio opozicionieriui gresia apkalta. Tai išnagrinėjo ir patvirtino Savivaldybės tarybos sudaryta komisija. Pastarajame Tarybos posėdyje nuspręsta teisės aktų numatyta tvarka kreiptis į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą, kuriame bus sprendžiamas liberalo likimas.

 

Atsisako vykdyti pareigas?

Matyt, išsigandęs galimų pasekmių už savo veiksmus, K. Kaklys griebėsi šiaudo, bandydamas atsikratyti gresiančios atsakomybės. Penktadienį sušauktame posėdyje jis merui ir Tarybai staiga pareiškė atsisakantis dirbti Kontrolės komitete. K. Kaklio pasiteiravus, kodėl jis įvardija save „vienu iš aktyviausių politikų“, nors ir nelankė nei vieno Kontrolės komiteto posėdžio, atsakymo neišgirdome. Tačiau Tarybos nario priesaiką galimai pažeidęs liberalas nepraleido progos priminti, kaip turėtų dirbti žurnalistas. Matyt, užmiršęs pagalvoti, o kaip derėtų dirbti politikui.

Kontrolės komitete atsisakė dirbti ir konservatorius Antanas Balkė. Šis, vos prieš mėnesį priesaiką dirbti druskininkiečiams davęs opozicionierius, dar nespėjęs apšilti nė kojų Taryboje, šiandien jau kratosi darbo joje. Tokiais savo pareiškimais ir K. Kaklys, ir A. Balkė druskininkiečiams, regis, siunčia aiškią žinią – Tarybos nario pareigų vykdyti jie neketina. Tačiau ar normalu, kad bendruomenės išrinkti Tarybos nariai, vietos valdžios atstovai, atsisako vykdyti tiesiogines savo pareigas? A. Balkė, pasiteiravus, kodėl jis per vieną posėdį kandidatuoja į Kontrolės komitetą, o per kitą jau atsisako šių pareigų, aiškino, kad dabar jam to komiteto veikla pasirodė neva neteisėta. Taigi ir pasitraukė iš pareigų, taip ir nepamėginęs tame komitete ką nors nuveikti.

 

Tikėjosi sužlugdyti veiklą?

Kontrolės komiteto svarba ir reikšmė aiškiai įtvirtinta Vietos savivaldos įstatymu. Šiam komitetui pavestos labai svarbios funkcijos, susijusios su Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veikla, jos priežiūra ir vertinimu. Šios kadencijos Tarybos Kontrolės komitetas sudarytas 2015 metais iš visų frakcijų ir grupių atstovų – iš 4 narių. Komiteto pirmininkė, kaip numatyta įstatyme, yra opozicijos atstovė, nepartinių frakcijai atstovaujanti Gražutė Kuneikienė, pirmininkės pavaduotojas – daugumos atstovas, nepolitinio judėjimo „Už Druskininkus“ narys, Savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius, Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovauti turėjo K. Kaklys, Mišriai frakcijai – Valdas Trinkūnas, dabar jau pasitraukęs iš Tarybos, o vėliau – A. Balkė. Komiteto posėdžiai vyko, tačiau minėti liberalų ir konservatorių atstovai galimai sąmoningai ir piktybiškai juos ignoravo.  Matyt, taip tikėdamiesi iš viso sužlugdyti komiteto veiklą. Galima nuspėti, ko siekia opozicija tokiais savo veiksmais – tikrasis atsistatydinimo tikslas yra siekis sužlugdyti Kontrolės komiteto veiklą. Apie savo siekius liberalai ir konservatoriai atvirai kalba ir socialiniuose tinkluose.

 

Opozicija kursto patyčias?

Regis, liberalai ir konservatoriai kiekviename posėdyje nuolat kursto patyčių ir pažeminimo atmosferą: piktai replikuoja į mero, administracijos darbuotojųs pasisakymus, svaidosi iš piršto laužtais kaltinimais, įžeidinėja kitaip mąstančius pranešėjus. Susidaro įspūdis, kad toks elgesys – akivaizdi nepagarba ne tik Tarybai ir Savivaldybei, bet ir visiems Druskininkų žmonėms.

Ir balandžio 28 dieną sušaukto Tarybos posėdžio pradžioje pareiškę, kad atsisako lankyti jungtinių komitetų posėdžius, opozicionieriai tęsė savo „cirką“, skirtą „rinkėjams“ visą likusį posėdžio laiką.

Kokia opozicija – toks ir jos darbas? Stebint iš šalies, kilo vienintelis klausimas – ko tokiais savo veiksmais iš tikrųjų siekia kai kurie opozicijos atstovai? Opozicija Tarybos daugumą ir Druskininkų savivaldybės tarybos pirmininką, merą Ričardą Malinauską posėdyje vėl kaltino „demokratijos trypimu“, susirinkusiųjų laikas gaišintas nežinia kokiais mistiniais priekaištais, su svarstomais sprendimų projektais nesusijusiais klausimais, svaidytasi įžeidinėjimais, kaltinant visą Savivaldybę įstatymų pažeidinėjimu. Neapsikentę, Tarybos daugumos atstovai opoziciją ragino bent kartą pateikti nors vieną menamų „nuodėmių“ įrodymą ir netuščiažodžiauti.

Praėjusiame posėdyje puldinėjimų ir priekaištų serija neaplenkė ne tik Savivaldybės vadovų, bet ir administracijos specialistų bei Savivaldybės įstaigų vadovų, pristačiusių veiklos ataskaitas. Jaunimo užimtumo centro direktorę Aušrą Nedzinskienę V. Semeška provokavo jau ne pirmą kartą jai užduodamu klausimu apie tai, kodėl į centrą susitikti su jaunimu nebuvo įleistas jo bendrapartietis, konservatorių lyderis G. Landsbergis. Tačiau JUC direktorė argumentavo, kad, remiantis neseniai atliktais, oficialiais ir paviešintais tyrimais, matoma tendencija, jog jaunimas pernelyg įtraukiamas politikų ir politinių partijų tikslams tenkinti. Todėl Jaunimo užimtumo centre buvo ir bus organizuojami susitikimai tik su tais žmonėmis, kurie įdomūs jaunimui, o ne atskiroms politinėms partijoms ar grupėms. Keistai posėdyje nuskambėjo ir naujojo Tarybos nario A. Balkės lyg ir grasinantis pamąstymas apie tai, kas galėtų laukti visų, dabar palaikančių merą, jei pasikeistų valdžia? Vieną iš posėdžių klausimų pristačiusį Savivaldybės teisi ninką Renaldą Viščinį gana tiesiai klausė, ką šis darysiąs tokiu atveju – ar netapsią jam Druskininkuose „per mažai“ vietos? Tiesa, vėliau A. Balkė, savaitraščiui „Mano Druskininkai“ mėgino teisintis, esą tai tebuvęs retorinis klausimas, o ne grasinimas.

Iš viso tądien posėdžiavusi Druskininkų savivaldybės Taryba patvirtino 25 sprendimus dėl projektų įgyvendinimo, švietimo, biudžeto, gatvių pavadinimų suteikimo ir keitimo bei įstaigų metines ataskaitas.

Druskininkų savivaldybės žmonių gyvenimas nesustoja: vaikai, kol suaugusieji dirba, lanko darželius ir mokyklas, gatvėmis važinėja viešasis transportas, tamsiu paros metus jos apšviestos. Įprastu ritmu veikia Druskininkų savivaldybės paslaugų ūkis, Druskininkų ligoninė, Miesto muziejus, Pirminės sveikatos priežiūros, Jaunimo užimtumo, Socialinių paslaugų, Sporto, Turizmo ir verslo informacijos centrai ir kitos įstaigos. Tačiau posėdyje susidarė įspūdis, kad visa tai kai kuriems politikams labai nepatinka. Kodėl?

 

„Mano Druskininkai“ informacija