Leipalingio krašto metraštininką prisiminus

Šį pavasarį, kovo 3 dieną, žurnalistui, rašytojui Juozui Kuckailiui būtų sukakę 80 metų. Prisimenant jį ir paminint jo gimimo datą, Leipalingio bendruomenės bibliotekoje yra jo knygų ir straipsnių paroda, ruošiamas jubiliejinis minėjimas.

J.Kuckailis gimė 1937 m. Taikūnų kaime, gausioje žemdirbių šeimoje. Jis visą gyvenimą palaikė glaudžius ryšius su gimtinės žmonėmis. 1956 m., baigęs Leipalingio vidurinę mokyklą, mokėsi Klaipėdos jūrininkų mokykloje, vėliau studijavo žurnalistiką. Dirbo Kaune, Literatūros muziejuje moksliniu bendradarbiu, o 1973 m. buvo priimtas į Lietuvos žurnalistų sąjungą.

Juozas buvo reto darbštumo. Nuo pat jaunystės užrašinėjo tautosaką, domėnosi kraštotyra.1978 m. išleido pirmą įdomią knygelę „Genys margas, pasaulis dar margesnis“. Užsienio lietuviams leidžiamiems kalendoriams (1980-1989 m.) siuntė tautotyrinę medžiagą. Parengė spaudai karo į Ameriką nublokšto savanorio daktaro Juozo Mikelionio atsiminimus („Karan išėjo vyrai“),  2003 m. išleido Leipalingio krašto 1918-20 m. savanoriams pagerbti skirtą knygą „Sentėvių dvasia liepsnoti“, o 2006 m. – knygą apie iškilius kraštiečius „Dzūkai“. Ypač išsami jo parengta studija „Nutolę Leipalingio šimtmečiai“ (2013 m.).
J. Kuckailis, kaip profesionalus krašto tyrinėtojas, aprašomus įvykius grindė ne tik žmonių atsiminimais, bet ir tikrais archyviniais dokumentais, bendradarbiavo su Leipalingio vidurinės mokyklos kraštotyros muziejaus vadovu mokytoju Algirdu Volungevičiumi. Nuo 1999 m. iki 2013 m. kasmet jo leidžiami „Leipalingio kalendoriai“ – tikras šio krašto istorijos metraštis, iškalbingas žinių šaltinis. Čia autorius sukaupė ir skelbė daug informacijos apie apylinkių pradines mokyklas, gimnaziją, pašto skyrius, kovotojus dėl laisvės, Nepriklausomybės metais veikusias organizacijas, iškilius leipalingiečius: mokytojus, rašytojus, mokslininkus, kunigus, gydytojus, sumanius žemdirbius ir kitus šviesuolius, aprašė karo ir pokario meto tragizmą.

Būdamas jautrios ir meniškos prigimties, autorius savo knygoms ir straipsniams parinkdavo gražius, simboliškus pavadinimus – „Liepsnoti sentėvių dvasia“, „Kas žeidžia leipalingiečius“.

Juozas mokėjo džiaugtis ir kitų sėkme. Leipalingiečių leidžiamoms knygoms parašydavo palydimąjį žodį, stengėsi, kad žmonės skaitytų knygas, šviestųsi. Kultūriniuose renginiuose skaitydavo išsamius pranešimus, o savo knygas dovanojo bibliotekoms ir mokykloms.

Leipalingiečiai laukdavo susitikimų su šiuo nuoširdžiu metraštininku, o ypač – „Leipalingio kalendorių“.

Deja, jau eina ketvirti metai, kai Juozą Kuckailį amžinam poilsiui priglaudė Leipalingio kapinėlės: „Kaip Leipalingio šimtmečiai nutolę, nutols ir vardas metraščių kūrėjo. Tik brangios knygos, kaip ligšiolei, primins Dzūkijos Prometėją“.

 

Prisiminti J. Kuckailį kviečiame balandžio 29 d. 14 val. Leipalingio pagrindinės mokyklos A. Volungevičiaus vardo kraštotyros muziejuje organizuojamoje prisiminimų popietėje „Juozas Kuckailis – žurnalistas, redaktorius, kraštotyrininkas bei iškilusis metraštininkas“. Dalyvaus jo draugai, bičiuliai bei kolegos: „Vorutos“ laikraščio vyresnysis redaktorius Juozas Vercinkevičius, „Gimtojo krašto“ redakcijos kolega Leonardas Aleksiejūnas, dr. Kazys Račkauskas, rašytojas Vytautas Leščinskas ir kiti. Kviečiame visus bendravusius, pažinusius ar norinčius pagerbti šios iškilios mūsų krašto asmenybės atminimą.

 

Jau eina ketvirti metai, kai šviesios atminties Juozą Kuckailį amžinam poilsiui priglaudė Leipalingio kapinėlės

 

Ona Bleizgienė