Efektyviam antimikrobinių vaistų valdymui Druskininkų ligoninėje pradedamas įgyvendinti naujas projektas
VšĮ Druskininkų ligoninė sėkmingai sudalyvavo paraiškų teikimo konkurse ir laimėjo galimybę įgyvendinti valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą bei Higienos instituto koordinuojamą projektą „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“. Projekto tikslas – optimizuoti antimikrobinių vaistų vartojimą, mažinti nepagrįstą jų skyrimą, pagerinti infekcijų prevenciją ir sustiprinti specialistų kompetencijas.
Nuotraukoje iš kairės: dr. G. Taletavičienė, vyr. infekcijų kontrolės specialistė L. Ridziauskienė, slaugos administratorė I. Valentukevičiūtė, gyd. E. Margelis / Druskininkų ligoninės archyvo nuotrauka
Šis modelio bandomasis diegimas tęsis nuo 2024 m. rugsėjo iki 2026 m. balandžio mėnesio, o projekto vertė siekia 79 886,33 Eur. Laimėtas projektas leis Druskininkų ligoninei prisidėti prie atsakingesnio sveikatos priežiūros tobulinimo ir užtikrinti aukštesnę gydymo kokybę bei pacientų saugumą.
„Šio modelio diegimas ligoninėje yra itin svarbus ne tik racionaliam antimikrobinių vaistų vartojimui užtikrinti, bet ir įstaigos darbuotojų kompetencijai stiprinti. Įgyvendinus šį modelio diegimą, mes turėsime aiškias gaires, kaip užtikrinti, kad kiekvienam pacientui būtų skiriamas tinkamiausias gydymas, pagrįstas naujausiomis mokslinėmis žiniomis. Tai suteiks mums galimybę pasiekti dar aukštesnę paslaugų kokybę ir prisidėti prie atsakingo sveikatos priežiūros sistemos tobulinimo. Dalyvaudami modelio diegimo įgyvendinime, galime ne tik pagerinti vidinius procesus, bet ir tapti gerosios praktikos pavyzdžiu kitoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms“, – sakė projekto vadovė Ingrida Gerasimavičienė.
Modelio diegimo tikslas – 2024-2026 m. išbandyti jį visų lygių stacionariose sveikatos priežiūros įstaigose ir, remiantis rezultatais bei dalyvių pasiūlymais, patobulinti.
Druskininkų ligoninėje įsteigtas antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo komitetas, kuris užtikrina racionalų ir atsakingą antibiotikų naudojimą.
Diegiant Modelį, daug dėmesio skiriama rekomendacijų ir tvarkų kūrimui bei jų pritaikymui praktikoje. Tai padeda užtikrinti racionalų antibiotikų vartojimą, gerinti gydymo rezultatus ir pacientų saugumą. Vieningos gairės, parengtos, padedant klinikiniam farmakologui, leidžia sumažinti perteklinį vaistų skyrimą ir remtis naujausiais moksliniais tyrimais. Šios priemonės užtikrina, kad visi specialistai laikytųsi vienodų standartų, prisidedant prie efektyvaus infekcijų valdymo ir antimikrobinio atsparumo prevencijos.
Įgyvendinat modelį, bus parengtos antimikrobinių vaistų skyrimo ir nutraukimo, antimikrobinio gydymo, sepsio gydymo, chirurginės profilaktikos, dozės optimizavimo bei vaistų koncentracijos nustatymo tvarkos. Taip pat bus sudarytas ribojamų antimikrobinių vaistų sąrašas ir sukurta audito bei grįžtamojo ryšio sistema, leidžianti stebėti ir pagerinti vaistų vartojimą.
Ligoninės informacinėje sistemoje bus įdiegtas automatizuotų priminimų funkcionalumas, kuris padės gydytojams priimti tikslinius sprendimus, mažins klaidų riziką ir skatins racionalų vaistų vartojimą. Ši priemonė prisidės prie antimikrobinio atsparumo mažinimo ir pacientų saugumo.
Sveikatos priežiūros specialistų mokymai yra svarbi priemonė, optimizuojant antibiotikų vartojimą ir mažinant atsparumo plitimą. Druskininkų ligoninės darbuotojai dalyvaus mokymuose apie antimikrobinį atsparumą, valdymą, infekcijų kontrolę ir diagnostiką Lietuvoje bei užsienyje (Graikijoje, Portugalijoje, Vokietijoje).
Projekto rezultatai padės bendradarbiauti su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis, o Druskininkų ligoninė galės tapti mentore, diegiant Modelį kitur.
„Antimikrobinių vaistų naudojimo valdymas yra itin svarbus klausimas Druskininkų ligoninėje. Taikant tikslines valdymo gaires, padidės tikslinės antibiotikoterapijos dažnis, o pacientų stacionarizavimo trukmė ligoninėje taps trumpesnė. Tikslinių antimikrobinių vaistų skyrimas padeda efektyviau valdyti antibiotikų vartojimą, mažinti atsparių bakterijų atsiradimą ir prisideda prie teigiamų pokyčių ne tik vietos, bet ir globaliu mastu. Tikimės, kad antimikrobinių vaistų valdymo modelio diegimas užtikrins dar aukštesnę paslaugų kokybę ir taps reikšmingu žingsniu mūsų ligoninės veiklos tobulinime“, – pasakojo Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjas Arnas Šeškevičius.
„Dalyvavimas šiame projekte – didelis mūsų ligoninės laimėjimas, kuris leis dar labiau pagerinti mūsų teikiamų paslaugų kokybę ir pacientų saugumą. Laimėtas paraiškų konkursas yra ne tik mūsų siekių pripažinimas, bet ir įsipareigojimas įgyvendinti pažangias, mokslu pagrįstas praktikas. Antimikrobinio atsparumo valdymo modelio diegimas yra svarbus žingsnis, padėsiantis optimizuoti vaistų vartojimą, užkirsti kelią nereikalingam antibiotikų skyrimui ir gerinti infekcijų prevenciją. Tikiu, kad šio projekto rezultatai prisidės ne tik prie mūsų ligoninės veiklos gerinimo, bet taps ir vertinga patirtimi visai sveikatos priežiūros sistemai Lietuvoje“, – teigė Druskininkų ligoninės vadovė Evelina Raulušaitienė.
Druskininkų ligoninės informacija
E. Raulušaitienė, Druskininkų ligoninės direktorė/ Druskininkų ligoninės archyvo nuotrauka
A. Šeškevičius, Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjas / Druskininkų ligoninės archyvo nuotrauka
I. Gerasimavičienė, projekto vadovė / Druskininkų ligoninės archyvo nuotrauka