Turite konteinerį, bet nerūšiuojate atliekų? Darote pažeidimą ir gausite pranešimą
O už kiekvieną pažeidimą yra numatyta atsakomybė. Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų, padarytas pakartotinai – baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.
Maisto atliekų konteinerių ištuštinimui neištraukiantiems gyventojams bus išsiųsti pranešimai dėl atsakomybės už atliekų nerūšiavimą / ARATC archyvo nuotrauka
Tokių baudų gali sulaukti gyventojai, turintys, bet nesinaudojantys maisto atliekų konteineriais, tai yra nerūšiuojantys maisto atliekų, nors tą daryti jie privalo.
Alytaus regione individualių namų gyventojams yra išdalinta beveik 10 tūkst. 700 konteinerių atliekoms. Daugiau kaip trečdalis jų per pirmąjį šių metų pusmetį nė karto nebuvo ištraukti ištuštinimui.
„Matydami tokius duomenis, darome išvadą, kad šie gyventojai nesilaiko savivaldybės patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių, nerūšiuoja maisto bei virtuvės atliekų, tad artimiausiu metu jiems bus išsiųsti pranešimai su priminimu apie pareigą rūšiuoti atliekas ir atsakomybe apie šios pareigos nevykdymą“, – sako Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Romualdas Dimša.
Daugiau kaip 4 tūkst. pranešimų bus išsiųsta gyventojams, kurie per šių metų pirmąjį pusmetį nė karto neištraukė ištuštinimui maisto atliekų konteinerio.
Pasak R. Dimšos, šie pranešimai – tai geranoriški įspėjimai gyventojams, tikintis, kad, juos gavę, šie sureaguos ir prieš juos neteks imtis griežtesnių, teisės aktuose numatytų priemonių nepalikti netuštintų konteinerių su neišrūšiuotomis atliekomis.
Druskininkų savivaldybėje individualius konteinerius maisto ir virtuvės atliekoms yra gavę 1734 gyventojai. Apie septyni šimtai iš jų konteinerius yra gavę neseniai – praėjusių metų pabaigoje arba šių pradžioje. Tikėtina, kad būtent dėl šios priežasties pirmąjį šių metų pusmetį labai išaugo nė karto maisto atliekų konteinerio ištuštinimui neištraukusių gyventojų skaičius – tokių yra 861. Per visus praėjusius metus maisto atliekų konteinerių ištuštinimui nė karto neištraukė 145 Druskininkų savivaldybės gyventojai.
Nekyla abejonių, kad gyventojai, nesinaudojantys šiais konteineriais, nerūšiuoja maisto bei virtuvės atliekų ir meta jas į mišrių atliekų konteinerius. Dėl to išauga mišrių atliekų kiekis, o kartu ir jų tvarkymo kaštai, kuriuos turi padengti visi gyventojai.
Daugelis maisto atliekų nerūšiuojančių gyventojų teisinasi, kad jie viską suvalgo ir maisto atliekų neturi. Tačiau konteineris yra skirtas ne tik nesuvalgyto maisto likučiams, bet ir kitoms maisto bei virtuvės atliekoms, tarp jų ir toms, kurių negalima kompostuoti namų sąlygomis: žuvies ir mėsos kaulams, nuopjovoms, popieriniams rankšluosčiams ir servetėlėms, riebaluotam popieriui. Neturint galimybės kompostuoti, į jį reikia mesti ir kitas biologiškai skaidžias atliekas: vaisių ir daržovių likučius, lupenas, žieves, kavos ir arbatos tirščius, kiaušinių lukštus, kambarinius augalus, nedidelius kiekius sodo ir daržo atliekų.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras ragina gyventojus, turinčius maisto atliekų konteinerius, jais naudotis, neužkrauti savo nerūšiavimu sukurtų išlaidų aplinkiniams ir nelaukti griežtų sankcijų, konteinerių netuštinimo už atliekų nerūšiavimą.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija