Vyrai, pasirūpinkite savo sveikata: kviečiame nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio
Šiuo metu Lietuvoje prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga, sergamumas šia liga nuolat didėja ir paprastai aptinkamas vyrams, turintiems daugiau kaip 50 metų.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/02/fg.jpg)
Medikai kviečia nieko nelaukti ir pasitikrinti pagal specialiai tam sukurtą prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinę programą/Asociatyvi nuotrauka
Prostatos vėžys, kitaip negu kitų organų vėžys, gali ilgus metus tūnoti prostatoje, nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, taigi būtent jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais, išplisdamas į kitus organus, ypač – į kaulus.
Todėl medikai kviečia nieko nelaukti ir pasitikrinti pagal specialiai tam sukurtą prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinę programą.
Kokios prostatos vėžio atsiradimo priežastys?
Nors prostatos vėžio atsiradimo priežastys dar nėra iki galo ištirtos, yra žinoma keletas rizikos veiksnių susirgti šia liga. Vyrai, kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu, turi šiek tiek didesnę šios ligos riziką. Jei keletas šeimos moterų sirgo krūties vėžiu, ypač, jei jos susirgo, būdamos jaunesnės nei 40 metų amžiaus, tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną. Tos šeimos vyrai gali turėti padidėjusią prostatos vėžio riziką.
Gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas didina prostatos vėžio riziką
Mokslininkai aktyviai tęsia prostatos vėžio rizikos veiksnių paieškas.
Ligos simptomai
Prostatos vėžys paprastai yra besimptomis, o tai reiškia, kad nėra aiškių simptomų ar požymių, kad jį būtų galima įtarti. Dažniausiai simptomus sukelia gėrybinis prostatos padidėjimas arba šlapimo takų infekcija. Jei simptomus sukelia prostatos vėžys, tai dažniausiai reiškia, kad liga jau išplito. Būtent todėl svarbu apsilankyti pas gydytoją, nes jis išsiaiškins, kas sukelia simptomus.
Galimi simptomai: dažnas šlapinimasis arba silpna šlapimo srovė; kraujas šlapime; erekcijos problemos; šlapimo nelaikymas; nekontroliuojamas tuštinimasis; klubų, nugaros, krūtinės arba kojų skausmas; kojų silpnumas.
Ligos stadijos
Yra įvairių prostatos vėžio stadijų. Kai navikas yra tik prostatoje ir nėra išplitęs, jis vadinamas vietiniu prostatos vėžiu. Esant vietiniam išplitusiam prostatos vėžiui, navikas yra išplitęs iš prostatos į gretimas struktūras, pavyzdžiui, sėklines pūsleles, šlapimo pūslės kaklelį arba aplink prostatą esančius limfmazgius. Gydytojai kalba apie metastazavusią ligą, jei vėžys išplinta arba į toliau esančius limfmazgius, arba į tolimus organus, kaulus.
Prostatos vėžio prevencija
Prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje.
Kartais gydytojas gali rekomenduoti atlikti radiologinį apatinių šlapimo takų tyrimą. Yra įvairių radiologinių tyrimų – ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT), magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) ir kaulų scintigrafija.
Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. Šiuo tyrimu histologiškai patvirtinama, ar navikas yra, ar ne. Atliekant biopsiją, paimama dažniausiai 8-12 prostatos audinio mėginių. Audinio mėginius ištiria patologas.
Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/02/dfghj.jpg)
59-erių metų druskininkietis Vidas: „Kad sergu vėžiu, sužinojau laiku – už tai dėkingas esu savo gydytojai“
Pas šeimos gydytoją druskininkietis Vidas užsiregistravo, nes reikėjo sveikatos pažymos darbui. Jokių papildomų tyrimų vyras neplanavo, tačiau šeimos gydytoja papasakojo, kad vykdoma prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa ir galima pasitikrinti nemokamai. „Jokių nusiskundimų neturėjau ir pats tikrai nebūčiau sugalvojęs tikrintis. Maniau, kad nežymūs šlapinimosi sutrikimai yra dėl amžiaus, dėl gyvenimo būdo, skubėjimo. Tuomet, prieš penkerius metus, gydytoja taip įtikinamai kalbėjo, kad buvo nepatogu atsisakyti pasitikrinti. Šiandien galvoju, kad ji išgelbėjo mano gyvybę“, – sako Vidas.
Jam teko išgirsti nemalonią vėžio diagnozę, tačiau, kaip jis pats sako, vėžio stadija buvo pradinė, liga nebuvo išplitusi, ir tai teikė vilčių.
„Pradžia buvo sunki – nuolat galvodavau apie tai, kad sergu. Jei neužsiimdavau kokiu nors darbu, mintys tik ir sukosi, kad man gėda, baisu, gaila savęs, gaila šeimos, kad nenoriu, jog kas nors sužinotų apie mano ligą. Kamavo nerimas, kas manęs laukia po metų kitų?“ – pasakoja Vidas.
Tačiau, neturėdamas kito pasirinkimo ir jausdamas šeimos palaikymą, Vidas šiandien sako susigyvenęs su liga – nuolat tikrinasi, daugiau dėmesio skiria savo gyvenimo būdui.
„Jei ne ta sveikatos pažyma ir gydytoja, pasiūliusi pasinaudoti nemokama galimybe atlikti papildomą nemokamą tyrimą, galbūt liga būtų diagnozuota jau pažengusi. O gal dar ir dabar nežinočiau, kad sergu, o vėžys plistų?“ – retoriškai klausia vyriškis.
„Vyrai, niekas kitas už jus sveikata nepasirūpins. O gyventi tai norisi! Geriausiai tai supranti, kai su liga susiduri akis į akį. Todėl kviečiu nenumoti ranka net į mažiausius negalavimus, o nueiti ir išsitirti“, – kviečia Vidas.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/02/jhgb.jpg)
Kęstutis Juška, Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojas: „Turbūt daugelis esate girdėję, kad prostata vadinama antrąja vyrų širdimi, tik nesusimąstėte kodėl? Nuo jos priklauso mūsų seksualinis gyvenimas, vaisingumas, bendra savijauta. Vadovaudamiesi tam tikrais mitais, dauguma vyrų nepagrįstai bijo ar gėdinasi apie tai kalbėti, spręsti iškilusias problemas. Bijoti reikėtų ligos, o ne jos prevencijos, gėdytis reikėtų sirgti, o ne kreiptis į gydytoją. Šiais moderniais laikais visos procedūros atliekamos be diskomforto ir aukštame lygyje, todėl bijoti tikrai neverta. Keliolika minučių trunkanti gydytojo paskirta pirminė konsultacija gali išgelbėti jums gyvybę. Todėl vyrams norėčiau palinkėti mylėti savo moteris, ne tik dovanojant joms gėles, bet ir rūpinantis savo sveikata.“ Medikai kviečia nieko nelaukti ir pasitikrinti pagal specialiai tam sukurtą prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinę programą/Asociatyvi nuotrauka