Druskininkų VSB ir per karantiną skatina druskininkiečius saugiai sportuoti, daugiau praleisti laiko gamtoje ir rūpintis savo sveikata
Karantinas pakoregavo nemažos dalies lietuvių gyvenimo ritmą. Apklausos rodo, kad karantino metu beveik 20 proc. gyventojų sportuoja mažiau nei anksčiau. Kas dešimtas atsisakė sporto ir būna namuose, daugiau laiko praleidžia prie televizorių ekranų. Taigi sveikatos priežiūros specialistams tenka pasukti galvas, kaip karantino metu suteikti žmonėms motyvacijos sportuoti.
Druskininkų savivaldybės VSB direktorė I. Kostina džiaugiasi, kad žmonės mielai atsiliepė į biuro pasiūlytus iššūkius, suteikusius jiems stimulą ir tikslą judėti, pasiekti tam tikrų rezultatų ir pasivaržyti tarpusavyje/Asmeninio archyvo nuotrauka
Tuo tarpu Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) darbuotojai net ir karantino sąlygomis rado būdų paskatinti druskininkiečius kuo daugiau judėti, praleisti laiko gamtoje ir rūpintis savo sveikata. Jiems pavyko! Į nuotoliniu būdu organizuotas veiklas įsitraukė labai daug druskininkiečių, kurie renkasi sveikesnį gyvenimo būdą, pradeda aktyviai sportuoti.
Biuro direktorė Inga Kostina didžiuojasi išradingu ir iniciatyviu kolektyvu. Ji sako, kad VSB specialistai nuo pat pandemijos pradžios dirbo visur, kur tuo metu labiausiai reikėjo.
– Kaip karantino metu palaikote ryšius su Druskininkų bendruomene? Kurios iš Jūsų pasiūlytų veiklų sulaukė didžiausio populiarumo?
– COVID-19 pandemija pakeitė daugelio gyvenimus ir pamėtėjo naujų bei sudėtingų iššūkių. Vieniems tai buvo ilgas ramybės laikotarpis, kiti labai intensyviai dirbo. Mes buvome tie, kuriems teko intensyviai dirbti „kitaip“ – nuo pat pandemijos pradžios iki dabar. Buvo sunku įsivaizduoti, kad nebus tiesioginių veiklų, užsiėmimų, renginių bei susitikimų. Prisidėdami prie COVID-19 ligos suvaldymo, negalėjome pamiršti ir gyventojų. Pradžioje buvo rekomenduojami įvairūs pratimai tik namuose, nuotoliniu būdu vyko paskaitos, užsiėmimai įvairiomis temomis.
Vasarą, atlaisvėjus karantinui, laikydamiesi visų saugos reikalavimų, pradėjome vykdyti sveikatinimo veiklas. Ypač daug dėmesio sulaukė žygiai – pėsčiųjų, naktiniai ir su šiaurietiško ėjimo lazdomis. Kol buvo leidžiama, didelio susidomėjimo ir druskininkiečių įsitraukimo sulaukė sveikatinimo stovyklos, įvairios treniruotės K. Dineikos sveikatingumo parke. Norime pasidžiaugti, kad organizuojamose nemokamose veiklose ne karantino metu taip pat dalyvavo ir iš kitų savivaldybių į Druskininkus pailsėti atvykę svečiai. Veiklos atvirose kurorto erdvėse, laikantis saugumo reikalavimų, buvo organizuojamos iki pat karantino apribojimų paskelbimo.
Deja, jau rudenį suplanuotas veiklas teko šiek tiek pakeisti ir viską vykdyti nuotoliniu būdu. Biuro specialistai sveiku gyvenimo būdu besidomintiems žmonėms pateikdavo užduočių, kurias šeimos ir pavieniai žmonės galėjo atlikti savarankiškai.
Druskininkų savivaldybės VSB dirba šaunūs žmonės, turintys įdomių idėjų, tikslų ir svajonių bei galimybę visa tai realizuoti, įgyvendint bendruomenės sveikatos stiprinimo veiklas/VSB archyvo nuotrauka
– Ką galite pasakyti apie Druskininkų gyventojus – ar jie pakankamai dėmesio skiria savo sveikatai?
– Labai nuoširdžiai noriu pasidžiaugti mūsų savivaldybės gyventojų aktyvumu. Jie ir anksčiau nebuvo pasyvūs, bet dabar jų aktyvumas matomas ypač ryškiai. Man net pačiai sunku patikėti, kad jie gali tiek daug! Tai parodo skaičiai – nueiti kilometrai ir suskaičiuoti žingsniai, kuriais jie dalijasi su mumis, dalyvaudami paskelbtuose konkursuose, akcijose ar žygiuose. Karantino laikotarpiu negalime bendrauti grupėse, organizuoti masinių renginių, todėl įpratome vaikščioti – po vieną, po du arba tik su šeimos nariais. O juk vaikščiojimas yra labai naudingas ir sveikintinas!
Žmonės mielai atsiliepė į mūsų pasiūlytus iššūkius, nes tai suteikė jiems stimulą ir tikslą judėti, pasiekti tam tikrų rezultatų, netgi – pasivaržyti tarpusavyje. Kiekvienas pasivaikščiojimas turėjo prasmę: gerai jaustis fiziškai, pabūti su savimi ar artimuoju, pasikalbėti, pakeisti aplinką, atrasti naujus, dar nematytus Druskininkų kampelius, pajusti tą lengvą nuovargį, po kurio gera grįžti į namus. Smagu buvo matyti dalyvių nuotraukas, kuriose užfiksuota, kaip tėveliai leisdavosi į žygius su visai mažais vaikais. Tai, manau, puikus atžaloms perduodamas pavyzdys, kad keliauti ir visur dalyvauti yra smagu.
Reikia nepamiršti, kad mes gyvename nuostabiame mieste, čia sukurta puiki infrastruktūra. Turime viską, ko reikia mūsų sveikatos stiprinimui. Per paskutinius metus žmonės tai įvertino ir pradėjo daugiau naudotis pėsčiųjų bei dviračių takais, dažniau užsuka į K. Dineikos sveikatingumo parką, taip pat džiaugiasi nuostabiais miškais, pėsčiomis arba dviračiais aplanko šalia esančius miestelius bei kaimus.
Bet tobulėti tikrai dar yra kur. Labai norisi, kad, laikantis visų saugos reikalavimų, į sveikatos stiprinimo procesą įtrauktumėte daugiau šeimos narių. Deja, šiuo metu labai ribotas liko mūsų vaikų, taip pat ir vyresnio amžiaus žmonių judėjimas. Pagalvokite ir apie juos, pabandykite surasti bendrą aktyvią veiklą visiems savo šeimos nariams. Atsižvelgdami į amžiaus grupes, žmonės neturėtų pamiršti ir šiuo metu vykdomų prevencinių sveikatos programų, kad spėtų užbėgti ligai už akių.
– Kaip Jums pačiai pavyksta įveikti karantino iššūkius?
– Na, aš kaip ir jūs, pirmiausia esu žmogus, taigi patiriu ir sunkumų, ir džiaugsmų. Bet visos problemos yra išsprendžiamos, o tai, kas nutinka gero, mane verčia judėti į priekį. Neturiu laiko ir noro liūdėti, noriu iš gyvenimo paimti tai, kas yra geriausia. O tai, mano įsitikinimu, yra artimųjų meilė, šiluma, rūpestis bei aplinkiniams suteiktos geros emocijos. Ir karantino laikotarpiu, ir iki jo darbas man visada rūpėjo ir teikė didelį džiaugsmą. Dešimtį savo gyvenimo metų skyriau kineziterapijai. Vėliau, pakeitusi darbo pobūdį, ir toliau skiriu dėmesį savo sveikatos stiprinimui, mankštoms. Visada norėjau išbandyti įvairias treniruočių formas. Per karantiną sumaniau pravesti mankštas nuotoliniu būdu. Tikrai nebuvo sunku suburti bendraminčių, kuriems taip pat norėjosi aktyvaus laisvalaikio, ratą. Tai jie ir buvo mano treniruočių kompanija, o aš – jų „motyvacija“. Nesinorėjo veiklų nutraukti ir karantino metu, nes sėdimas darbas turi savų neigiamų pasekmių. Džiaugiuosi, kad yra norinčių kartu saugiai sportuoti nuotoliniu būdu.
– Pastaruoju metu gyventojai vis dažniau patiria psichologinių problemų dėl priverstinės atskirties, bendravimo stokos. Tokiems žmonėms VSB siūlo nuotolines psichologines konsultacijas.
– Įvesti apribojimai, siekiant sustabdyti užsikrėtimų COVID-19 infekcija plitimą, daugeliui žmonių pakeitė kasdienį gyvenimą. Nauja realybė – darbas iš namų, laikinas nedarbas, vaikų mokymasis namuose, fizinio kontakto su kitais šeimos nariais, draugais ar kolegomis trūkumas. Prisitaikymas prie tokių gyvenimo būdo pokyčių, baimė užsikrėsti virusu mums visiems kelia iššūkių. Žinoma, vieni yra stipresni, kitiems sunkiau sekasi susidoroti su esamomis problemomis.
Druskininkų savivaldybės gyventojai, patiriantys koronaviruso pandemijos sukeltą stresą, nerimą bei išgyvenantys kitas sudėtingas gyvenimiškas situacijas, gali kreiptis į Visuomenės sveikatos biurą. Mes galime pasiūlyti nemokamą psichologinę pagalbą. Norint gauti šią paslaugą, nereikia specialaus gydytojo siuntimo. Užsiregistravus į užsiėmimus jūsų laukia streso valdymo, emocijų atpažinimo ir valdymo grupiniai užsiėmimai; savitarpio pagalbos grupių užsiėmimai (įvairiomis temomis); psichologinės konsultacijos grupėse; individualios psichologo konsultacijos asmenims, kuriems pasireiškia psichikos sveikatos rizikos veiksniai dėl sudėtingų gyvenimiškų situacijų (iki 5 vienam asmeniui), taip pat nemokamos priklausomybių konsultanto konsultacijos.
– Jūsų biuro darbuotojai visą pandemijos laikotarpį yra matomi, veiklūs. Kaip pavyko suburti tokią puikią komandą? Kokius darbus jie dirba karantino metu?
– Manau, kad įstaigos rezultatai priklauso nuo visų komandos narių darbo. Druskininkų VSB dirbantys žmonės yra tikrai unikalūs ir charizmatiški. Kiekvienas iš jų turi savų idėjų, tikslų ir svajonių bei galimybę visa tai realizuoti, įgyvendindami bendruomenės sveikatos stiprinimo veiklas.
Džiaugiuosi, kad per visą laikotarpį išlikome stiprūs – kaip vienas kumštis. Juk, prasidėjus pandemijai, turėjome perorganizuoti veiklas ir pradėti gyventi kitaip bei rasti būdų, kaip kovoti su COVID-19. Prasidėjus pandemijai, biuro specialistai išskubėjo į pagalbą ką tik įkurtame Alytaus mobiliajame COVID-19 patikros punkte, kiti vyko į Raigardo pasienio poste įkurtą COVID-19 stotelę, kurioje atliko keleivių temperatūros patikrą, atvykstančiuosius į Lietuvą konsultavo izoliacijos klausimais bei pildė į Lietuvos teritoriją norinčių įvažiuoti NVSC žmonių anketas. Druskininkuose įkūrus COVID-19 mobiliąją brigadą, mūsų specialistai dideliu tempu darbuojasi iki šiol. Be viso to, VSB specialistai užsiėmė ir jaunimo švietimu savisaugos nuo užsikrėtimo koronavirusu klausimais bei prevencija. Ugdymo įstaigose buvo vykdoma vaikų sveikatos stebėsena. Taip pat nuotoliniu būdu organizuotos sveikatinimo veiklos, susijusios su sveikatos stiprinimu bei išsaugojimu.
– Į ką, Jūsų manymu, žmonėms reikėtų atkreipti didžiausią dėmesį pandemijos ir karantino metu, kad išliktų sveiki?
– Mes tikrai galime padėti sau. Net tada, kai negalime pakeisti situacijos, galime pakeisti požiūrį į ją. Turime susitaikyti su apribojimais ir suprasti, kad dėl jų dabar mes esame saugesni. Negalime pamiršti visų saugos reikalavimus atitinkančių rekomendacijų – saugaus atstumo ir tinkamos asmens higienos. Taip pat yra svarbus tinkamas dienos režimas, nustatytas laikas darbui ir poilsiui, reguliarus fizinis aktyvumas, reguliari mityba, stengiantis vartoti kuo sveikesnį maistą. Be to, reikia stengtis neprarasti optimizmo, saugiai užsiimti mėgstama veikla bei skirti laiko savo mylimiausiems, artimiausiems ir brangiausiems žmonėms – su jais tikrai galima nuveikti pačius nuostabiausius dalykus. Tik, žinoma, saugiai!
Na, o šiuo metu, labai svarbu ir pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos. Taigi, jeigu Jums jau priklauso vakcina, nedelskite ir būtinai pasiskiepykite!
Laima Rekevičienė