Maisto atliekos jau surenkamos atskirai. Nepamirškite jų rūšiuoti!

Atliekas surenkantis UAB „Druskininkų komunalinis ūkis” automobilis spalio 16 dieną lėtai važiavo Ratnyčios gatvėmis, stabtelėdamas prie tų individualių namų, kurių šeimininkai buvo ištraukę ruduosius maisto atliekų konteinerius. Tądien ištuštinimui paruošti konteineriai stovėjo ne prie kiekvieno namo, bet bene dešimtmetį bendrovėje „Druskininkų komunalinis ūkis“ vairuotoju dirbančio Virginijaus Orliuko tai nenustebino.

 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius A. Reipas ir atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio vyr. specialistė R. Opolskienė domėjosi, kaip druskininkiečiams sekasi tvarkyti atliekas/ARATC archyvo nuotrauka

 

„Iš pradžių visada taip būna. Prisimenu, kai pakuočių atliekas pradėjome surinkinėti, irgi ne visi konteinerius ištraukdavo, bet labai greitai situacija pasikeitė. Žmonėms prie naujovių reikia priprasti“, – kalbėjo per dieną kartu su kolegomis maršrutą, kuriame yra 500 individualių namų, apvažiavęs V. Orliukas.

Maisto atliekos iš šių namų gyventojų buvo surenkamos pirmą kartą. Nors apie tai žmonės buvo įvairiais būdais informuoti, paskelbti patikslinti grafikai, kuriuose nurodyta, kuriomis dienomis vietoj mišrių komunalinių atliekų bus surenkamos maisto atliekos, ne vienas iš įpročio tądien vis dar laukė, kad būtų išvežtos mišrios atliekos.

Radę neištuštintus mišrių atliekų konteinerius, nemažai gyventojų skambino į UAB „Druskininkų komunalinis ūkis“ ir piktinosi dėl tokios situacijos. „Teko žmonėms aiškinti ir dar kartą priminti, kad nuo šiol  mišrios atliekos bus surenkamos vieną kartą per mėnesį. Ir vieną kartą per mėnesį – atskirai išrūšiuotos maisto atliekos“, – sakė „Druskininkų komunalinio ūkio“ atliekų tvarkymo specialistė Jurgita Vaickelionytė.

„Tai, kad aš maisto atliekų neturiu“, – skėstelėjo rankomis vienas Bijūnų gatvės gyventojas, prie kurio namo atliekų surinkimo dieną stovėjo tuščias maisto atliekų konteineris. Šeimininkas tikino visas biologiškai skaidžias atliekas kompostuojantis.

Tačiau Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) specialistai, tądien irgi važiavę maršrutu, kuriame buvo surenkamos maisto atliekos, čia pat stovinčiame jo mišrių atliekų konteineryje aptiko pilną maišelį maisto ir virtuvės atliekų: bulvių lupenų, bananų žievių, kiaušinių lukštų, vienkartinių popierinių servetėlių.

„Tokias atliekas meskite į maisto atliekų konteinerį. Jas aptikus mišrių atliekų konteineryje, jis nebus ištuštinamas“, – perspėjo druskininkietį Rasa Opolskienė, ARATC Atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio vyr. specialistė paslaugoms.

Ji patikino, kad gyventojai bus ne tik papildomai informuojami, kokias atliekas reikia mesti į jiems išdalintus maisto atliekų konteinerius, bet ir kontroliuojami, ar rūšiuoja šias atliekas ir ar teisingai tą daro. Konteineriai su netinkamomis į juos išmestomis atliekomis nebus tuštinami, ant jų bus užklijuojami specialūs lipdukai.

Tačiau pirmosios druskininkiečių išrūšiuotos maisto atliekos ARATC specialistams leido daryti neginčijamą išvadą: tie, kas rūšiuoja, tai daro puikiai. Maisto atliekų konteineriuose neaptikta jokių netinkamų atliekų, tik tokios, kokios ir turėtų juose būti.

 

Pirmosios druskininkiečių išrūšiuotos maisto atliekos ARATC specialistams leido daryti neginčijamą išvadą: tie, kas rūšiuoja, tai daro puikiai. Į maisto atliekų konteinerį galima mesti ir žaliąsias atliekas/ARATC archyvo nuotrauka

 

Taip pat pastebėta, kad į šiuos konteinerius geriau mesti atliekas be plastikinių maišelių. Tuomet jos būna sausesnės, mažiau pūvančios, nėra blogo kvapo ir konteineris būna švaresnis.

„Atskiras maisto atliekų surinkimas yra naujovė ne tik Druskininkuose, bet ir visoje Lietuvoje. Druskininkiečiai tam pasiruošė pirmieji, ir jų patirtis yra labai svarbi kitoms savivaldybėms, kuriose netrukus irgi prasidės atskiras maisto atliekų iš gyventojų surinkimas“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Jis patikino, kad tiek centro, tiek savivaldybių specialistai yra pasiruošę atsakyti į visus žmonėms iškylančius klausimus, atsižvelgti į jų pastabas, kad maisto atliekų surinkimas vyktų sklandžiai ir duotų laukiamą efektą, kurio svarbiausias tikslas – sumažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį.

Iki šiol daugelis galimybės rūšiuoti maisto atliekas neturėjusių gyventojų jas mesdavo kartu su mišriomis atliekomis, ir visos jos buvo šalinamos sąvartyne, nors maisto atliekos, kaip ir visos biologiškai skaidžios atliekos, gali būti perdirbamos. Surinktos atskirai jos bus vežamos į Alytaus  rajone regioniniame atliekų tvarkymo technologijų centre veikiančius biologinio apdorojimo įrenginius ir panaudojamos energijos bei komposto gamybai. Jos negulės sąvartyne ir neterš aplinkos, kurioje gyvename.

 

Ką mesti į maisto atliekų konteinerį?

Maisto atliekas: Vaisių ir daržovių likučius, kiaušinių lukštus, arbatos tirščius ir pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, mėsos atliekas, kaulus, skerdienos liekanas, žuvies likučius, riebalus, aliejų, pieno produktus;

 

Virtuvės atliekas: riebalais ir kitais maisto produktais suteptą kartoną ir popierių, išskyrus pakuotes, naudotus popierinius rankšluosčius, staltieses, servetėles, naudotus vienkartinius popierinius puodelius;

 

Žaliąsias atliekas: kambarinius augalus ir jų dalis, piktžoles, kitas sodo ir daržo atliekas, susmulkintas medžių šakas.

 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija