Muziejų naktį atvertos durys įdomiems susitikimams ir naujiems įspūdžiams
Praėjusį šeštadienį per Muziejų nakties renginius, organizuotus ir Druskininkuose, druskininkiečiai bei kurorto svečiai patyrė unikalių įspūdžių ir staigmenų. Ne tik iš arčiau susipažindami su muziejų veikla, naujomis ekspozicijomis, bet ir patys dalyvaudami įvairiose muziejų surengtose edukacinėse veiklose. Europos muziejų naktį, surengtą gegužės 21 dieną, daugelis Lietuvos muziejų duris nemokamam lankymui atvėrė šešioms valandoms – nuo 18 iki 24 valandos.
Muziejaus direktorius G. Dumčius pristatė albumą „Druskininkų mineralinių vandenų vaizdai“ ir atsakė į lankytojus dominusius klausimus/ Ramunės Žilienės nuotrauka
Unikalus naujas eksponatas
Druskininkų miesto muziejuje lankytojai sukviesti į parodos „Muziejaus eksponatas“ atidarymą. Lankytojams pristatytas eksponatas – seniausių iki šiol žinomų Druskininkų vaizdų fotografijų albumas „Druskininkų mineralinių vandenų vaizdai“. Jį sudaro 22 originalios fotografijos, priklijuotos ant standaus kartono lapų, kurie tarpusavyje sujungti į „armonikėlę“. Muziejaus direktorius G. Dumčius papasakojo, kad Lietuvos fotografijos istorijoje yra žinoma, jog, prieš pasirodant atvirukams su vaizdais, buvo pardavinėjami albumėliai su vaizdais, įklijuotais sulankstomoje juostoje, vadinamoje leporello (knygų įrišimo būdas). Albumo fotografijos atspindi svarbiausius Druskininkų kurorto objektus. Išdidintos vaizdų kopijos eksponuojamos Muziejaus foje. Kaip susirinkusiuos patikino G. Dumčius, tai unikalios nuotraukos: „Jos turi išskirtinę vertę ne tik Druskininkų, bet ir Lietuvos poilsio kultūros istorijai. Džiaugiuosi, kad muziejui pavyko jį įsigyti.“ Aplankyti parodą „Muziejaus eksponatas“ galite iki liepos 24 dienos.
Po parodos atidarymo koncertavo pianistė Wang Xiangou (Kinija)/ Ramunės Žilienės nuotrauka
Parodos atidaryme viešėjo ir buvusios vilos „Linksma“ savininkų Kiersnovskių giminaitė Barbara Stylianou, atvykusi iš Varšuvos. Apsilankymas pastate, kadaise priklausiusiame vietiniais turtuoliais vadintai jos giminei, o šiandien istoriniam, kultūriniam paveldui, jai buvo jaudinantis, įsimintinas. Muziejaus renginiu, o kartu ir sutvarkytais, žydinčiais ir ypatinga švara pasižyminčiais Druskininkais pasidžiaugė ir kolekcininkas iš Vilniaus Gediminas Petraitis su žmona Gražina. Svečiai sakė, kad jų nestebina šiandieninis Druskininkų populiarumas, ir tas žinomumas, apie kurį byloja istoriniai šaltiniai – esą, tai vietovė, kurortas, turėjęs ir išlaikęs ypatingą aurą. „Druskininkai mums labai patinka, nuostabus, ypatingas miestas. Druskininkiečiai šaunuoliai, susitvarkę taip gražiai. Gražu, tvarkinga, solidu, – matosi, kad viskas daroma su meile, neprimityviai, neperlenkiant lazdos“, – sakė muziejaus lankytoja Gražina.
Apie pusantrų metų Miesto muziejus buvo rekonstruojamas. Prieš keletą metų buvusi vila „Linksma“ vėl atvėrė duris lanktojams, o rekonstravimo projektas pripažintas geriausiu 2007-2013 metų Pietų Lietuvoje įgyvendintu projektu.
Po parodos atidarymo surengtas koncertas „Saulei įbridus į jūrą“, skambėjo vokalinė ir fortepijono muzika.
Sukūrė Mėlynąją rožę
M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje Muziejaus nakties renginys mažiesiems lankytojams prasidėjo ankstyvą popietę – šeimos su jaunesniojo amžiaus vaikais pakviestos į edukacinę programą „Ateik ir veik!“ Muziejaus direktorės Vidos Mažrimienės žodžiais, mažieji eina miegoti anksčiau, tad siekta, kad savo įspūdžius apie Muziejaus nakties renginį jie patirtų jau dieną: „Norėjome, kad renginiai sulauktų, pelnytų įvairaus amžiaus muziejaus lankytojų dėmesio ir taptų įsimintini.“
Čiurlionių namelių kieme vaikai sukūrė Mėlynosios rožės mandalą/ Ramunės Žilienės nuotrauka
Čiurlionių namų sodelyje vaikai sukūrė Mėlynosios rožės mandalą, panaudodami ekologinės akcijos metu surinktus plastikinių butelių kamštelius. Šiemetės Lietuvos Muziejų nakties tema pasirinkta netradicinė, asociatyvi. Idėjai įvardinti pasirinktas Romualdo Granausko pjesės „Rožės pražydėjimas tamsoj“ pavadinimas. Ši pjesė jau daugiau nei prieš kelis dešimtmečius buvo pastatyta režisierės Dalios Tamulevičiūtės Jaunimo teatre, tapo vienu gražiausių spektaklių. Kūrinio metafora siejama su bendrąja grožio idėja, nes rožė laikoma ne tik tobuliausia gėle, estetinio tobulumo vaizdiniu, bet ir svarbiu kultūros, meno simboliu. O muziejai, saugantys istorijos, kultūros, meno vertybes, ir yra įsikūrę ypatingo grožio erdvėse – rūmų menėse, istoriniuose salonuose, kitose reprezentacinėse erdvėse, kurių interjerai liudija grožio idėją patvirtinančią aplinką.
Pasidžiaugę sukurta Mėlynąja rože, mažieji muziejaus lankytojai obelų sodelyje piešė ant molbertų, ieškojo paslėptų M. K. Čiurlionio „laivelių“ su saldžiaisiais prizais. Vėliau dalyvavo nemokamoje ekskursijoje po muziejų, viktorinoje. Muziejaus lankytojus gidų grupės „Artelė“ ponios pakvietė į spektalį, teatralizuotą ekskursiją „Pasaulis, kaip didelė simfonija…“. Vakaro staigmena tapo studijos „Mikutis“ pučiamųjų instrumentų koncertas, vadovaujamas Druskininkų kultūros puoselėtojo premijos laureato Juozo Mikolainio. Vakarėjant programa iš Čiurlionių obelų sodo persikėlė į patį muziejų, kuriame buvo pristatyta dr. Ramutės Rachlevičiūtės knyga „Barbora Didžiokienė. Mažosios dailininkės prisiminimai“. Savo įspūdžiais pasidalijo ilgametis muziejaus direktorius Adelbertas Nedzelskis. Muziejaus nakties renginys baigėsi improvizacijų vakaru, skirtu Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės 130-ųjų gimimo metinių paminėjimu.
Pagal Druskininkų miesto muziejaus ir M. K. Čiurlionio muziejaus informaciją parengė Ramunė Žilienė